GoPro Hero 3+ Black Edition Music - kamera wideo HD
Choć dzisiaj filmy w wysokiej rozdzielczości można już kręcić smartfonem, to jednak są sytuacje, w których najlepiej sprawdza się specjalistyczna kamera. Zwłaszcza gdy mamy do czynienia z sytuacjami ekstremalnymi lub zależy nam na uzyskaniu oryginalnych ujęć.
Miniaturowe kamery GoPro mają niemal kultowy status wśród osób, które chcą utrwalić w postaci wideo różnego typu sportowe wyczyny czy nawet zwykłe wycieczki w interesujące miejsca. Są wielkości pudełka zapałek, mają szerokokątny obiektyw, oferują całą gamę różnego typu opcji mocowania i niestraszne są im ekstremalne warunki pogodowe. Wystarczy wejść na stronę producenta (gopro.com), by znaleźć mnóstwo filmów zrealizowanych za pomocą tych kamer, które wręcz obezwładniają swoją realistycznością.
Dostarczona do naszej redakcji kamera to Hero 3+ Black Edition w wersji Music, a zatem dedykowana głównie muzykom (dostępne są też wersje Standard i Surf). Jej cechą charakterystyczną jest wyposażenie zestawu w uchwyt LocLine oraz specjalny klips, które pozwalają zamontować kamerę na przykład na główce gitary, do statywu mikrofonowego wokalisty, przy instrumentach perkusyjnych lub klawiszowych. Potencjalnych zastosowań jest zresztą znacznie więcej, a fakt, że dzięki specjalnemu mocowaniu kamera może "podążać" za obiektem, pozwala uzyskać wyjątkowo interesujące ujęcia.
Konstrukcja i możliwości GoPro Hero 3+ Black Edition Music
Sercem kamery jest sześcioelementowy, asferyczny obiektyw o stałej jasności 2.8 i bardzo szerokim kącie optyki, który można ustawiać w czterech zakresach: Narrow, Medium, Wide i Ultra Wide, przy czym dla różnych rozdzielczości i geometrii obrazu dostępne są różne kąty. Kamera może pracować z rozdzielczością od WVGA aż do 4K, oferując po drodze 720p, 960p, 1080p, 1440p i 2,7K, z opcjami poszerzenia kąta SuperView i trybem 17:9 w przypadku 2,7K oraz 4K. Maksymalna możliwa do uzyskania rozdzielczość wynosi zatem 4096x2196, a minimalna to 848x480. Liczba klatek na sekundę może być ustawiona od 12fps (dla najwyższej rozdzielczości; w tym trybie nie uzyskamy większej) do 240 w trybie WVGA. W trybie 1080p SuperView, z którego - jak podejrzewam - będziemy najczęściej korzystać, fps można ustawić na 24, 25 lub 48 dla PAL i 24, 30 i 48 dla NTSC.
Materiał zapisywany jest na karcie microSD w formacie MP4, z użyciem kodeka H.264. W trakcie pracy możemy też skorzystać z trybu Protune, który wyłącza wszelkie algorytmy poprawiające cyfrowo jakość obrazu i pracuje z neutralnymi barwami. W trybie Protune można też nagrywać dane prosto z matrycy w formacie RAW, co ułatwia późniejszą obróbkę na etapie postprodukcji, dając edytorom i montażystom znacznie większe pole manewru. Inne przydatne funkcje to cztery tryby balansu bieli: automatyczny, 3000 K, 5500 K oraz 6500 K, a także opcja Spot Meter, która ułatwia zapis jaśniejszych obiektów na ciemnym tle. Z kolei Auto LowLight automatycznie zmienia liczbę fps w przypadku pracy w środowiskach o słabym oświetleniu (zazwyczaj zmniejszając ją o połowę), co pomaga w doświetleniu klatek.
Hero 3+ to także aparat fotograficzny, który pozwala wykonywać zdjęcia o rozdzielczości do 12MP (4000x3000 pikseli), także w trybie seryjnym (od 3 do 30 na sekundę), w trybie interwałowym (co 0,5, 1, 2, 5, 10, 30 i 60 sekund) oraz wykonywać zdjęcia w trakcie rejestracji wideo (co 5, 10, 30 lub 60 sekund).
Kamera, jak już wspomniałem, ma wielkość pudełka zapałek i obsługiwana jest trzema przyciskami: aktywacji zapisu, włączenia/wyłączenia i uruchomienia trybu wi-fi. Tymi przyciskami dokonujemy również konfiguracji urządzenia, choć podgląd ustawień na małym, monochromatycznym wyświetlaczu LCD jest dość utrudniony. Nie mamy też żadnego ekranu, na którym możemy obserwować to, co kamera w danym momencie "widzi". Oba te problemy rozwiązano w sposób prosty i nowoczesny, oferując aplikację GoPro App, którą możemy zainstalować na dowolnym smartfonie. Kamera i smartfon komunikują się przez wi-fi, a w aplikacji możemy dokonywać wszystkich ustawień, jak i podglądać obraz z kamery na żywo. No, prawie na żywo, gdyż opóźnienie wynosi około 3 sekund. Smartfonem możemy też aktywować i zatrzymywać nagrywanie i wybierać tryb pracy, zatem służy on jako w pełni funkcjonalne urządzenie do zdalnej, bezprzewodowej kontroli tam, gdzie mamy trudny dostęp do kamery.
Możliwe jest też skorzystanie z dedykowanego, opcjonalnego pilota wi-fi, a także modułu LCD Touch BacPac, podłączanego do kamery przez specjalne złącze i pełniącego funkcję wyświetlacza i narzędzia do dotykowego sterowania ustawieniami.
Wyposażenie i złącza GoPro Hero 3+ Black Edition Music
Wraz z Hero 3+ otrzymujemy wspomniany już, regulowany wysięgnik, klips montażowy, drugi uchwyt z możliwością regulacji kątów ustawienia, uchwyt do statywu mikrofonowego, dwa uchwyty z możliwością przyklejenia do płaskich powierzchni, opaskę zabezpieczającą kamerę przed wypadnięciem z uchwytu oraz osłonę ochronną obiektywu. Mamy też krótki kabel USB i złącze pozwalające na podłączenie zewnętrznego mikrofonu z wtykiem TS 3,5 mm. Trzeba tu wspomnieć, że kamera ma także wbudowany mikrofon, a zapis dźwięku dokonuje się monofonicznie.
Akumulator, w jaki została wyposażona Hero 3+, ma napięcie 3,7 V i pojemność 1,18 Ah (4,336 Wh). W porównaniu do akumulatora z poprzedniego modelu tej kamery (Hero 3), jego żywotność jest o 30% większa, pozwalając - w zależności od warunków i ustawień - na ciągłą pracę od 1,5 do 2 godzin. Akumulator ładuje się za pośrednictwem USB, a sama kamera może pracować z zasilaczami, które w ten sposób podają napięcie (np. od telefonów komórkowych, przejściówek z zapalniczek samochodowych czy ładowarek baterii w e-papierosach). Jeśli chcemy korzystać z kamery w sposób ciągły w warunkach stacjonarnych, możemy wyjąć akumulator i korzystać tylko z zasilacza, choć akumulator może w takiej sytuacji sprawować funkcję zasilania awaryjnego.
Poza złączem USB, które działa opcjonalnie jako wejście przejściówki dla zewnętrznego mikrofonu i wyjście kompozytowe wideo, mamy złącze microHDMI, ale już o odpowiedni kabel musimy się zatroszczyć sami. Port ten transmituje sygnał z kamery w czasie rzeczywistym, ale tylko wtedy, gdy kamera nie jest podłączona do komputera przez USB (takiego ograniczenia nie ma, gdy jest zasilana z USB za pomocą zasilacza). Sygnał z HDMI może być przechwytywany przez komputer w celu jego zapisu na twardym dysku lub do transmisji strumieniowej przez Internet. Polski dystrybutor dostarczył nam także świetnie wydrukowaną i dobrze napisaną instrukcję obsługi w języku polskim oraz kartę microSD.
GoPro Hero 3+ Black Edition Music w praktyce
Jakość dołączonych akcesoriów jest znakomita. Korzystając z nich mamy pewność, że kamera jest dobrze zamocowana i nic się jej nie stanie w trakcie pracy. Poza wszystkimi ustawieniami parametrów nagrywania możemy też zdefiniować stan początkowy, w jakim urządzenie uruchomi się z chwilą włączenia (kamera lub różne tryby aparatu). Można też zaprogramować ją tak, by rozpoczęła rejestrację już z chwilą włączenia, aby niepotrzebnie nie tracić czasu na dodatkowe czynności. Programowanie ustawień z poziomu samej kamery nie jest zbyt intuicyjne, tym bardziej, że wszystko dokonuje się za pomocą dwóch przycisków, które w danej chwili pełnią różne role. Polecam zainstalowanie GoPro App na naszym smartfonie, z poziomu którego kontrola i sterowanie pracą urządzenia jest zdecydowanie łatwiejsze, zwłaszcza gdy kamerę mamy już ustawioną i chcemy tylko włączać lub wyłączać nagrywanie.
W trybie domyślnym diody w kamerze błyskają (sygnalizując jej lokalizację), a każdemu wciśnięciu przycisku towarzyszy sygnał dźwiękowy. Gdy wokół jest głośno i ciemno, to funkcje te się przydają, ale gdy pracujemy w warunkach studyjnych, to na szczęście można je wyłączyć. Trzeba pamiętać, że kamera nie ma funkcji Zoom - ani optycznej, ani cyfrowej. Po prostu, kręci tak jak widzi. A że widzi bardzo szeroko, to dokonane z jej wykorzystaniem ujęcia są wyjątkowo atrakcyjne. Do tego dochodzi naprawdę wysoka jakość zarejestrowanego materiału, która pozwala wykorzystać tę niedrogą kamerę w wielu zastosowaniach profesjonalnych (firma Back-Bone, www.back-bone.ca, oferuje całą gamę przejściówek pozwalających zamontować manualną optykę do Hero 3+ Black Edition). W przypadku prac związanych z muzyką mogą to być ujęcia do teledysków, przebitki z koncertów czy kompleksowe rejestracje. Małe wymiary i waga oraz duże możliwości mocowania pozwalają umieścić kamerę praktycznie wszędzie - tutaj jedynym ograniczeniem może być tylko nasza wyobraźnia. Możemy ją przymocować do instrumentu, do odzieży, czy nawet nadgarstka, i tym sposobem uzyskać ujęcia, których nie da się zrealizować żadną inną metodą. A wszystko z najwyższą obecnie dostępną jakością obrazu, którą każdy może ocenić oglądając filmy na stronie gopro.com.
Ponieważ akurat nie miałem możliwości skoczyć ze spadochronem, surfować w Kalifornii, ani grać koncertu przed wielotysięczną widownią, ograniczyłem się do nagrania testowego kilkudziesięciu ujęć z mojego studia, spacerów po okolicy, jazdy samochodem po mieście i różnych scenek z życia codziennego. Potwierdziły one wysoką klasę kamery i jej wyjątkową przydatność w wielu sytuacjach, a szeroki kąt działania jej optyki daje wręcz spektakularne efekty, zwłaszcza w małych pomieszczeniach, które można objąć niemal w całości. Ponieważ w kamerze można też ustawić funkcję odwrócenia obrazu (gdy ta znajduje się "do góry nogami"), to nie ma żadnych przeszkód, aby zestawiając dwie Hero 3+ nagrywać w trybie 3D. Producent przewidział taką możliwość, i w bogatym zestawie dostępnych akcesoriów opcjonalnych znajdziemy specjalny box do montażu dwóch kamer obok siebie. A jeśli nagrywamy pod wodą albo w deszczu, to znajdzie się też odpowiedni, wodoszczelny futerał.
Zakres zastosowań
- wszędzie tam, gdzie potrzebny jest zapis/transmisja wideo w sposób niemożliwy do uzyskania za pomocą typowych kamer- zapisy koncertów, rejestracja teledysków, strumieniowanie obrazu do sieci itp.
- narzędzie do jedynych w swoim rodzaju ujęć efektowych
Nasze spostrzeżenia
+ małe rozmiary i waga+ wytrzymała konstrukcja
+ wysoka rozdzielczość i wysoka jakość zdjęć i wideo
+ szeroki kąt pozwala uzyskać interesujące efekty wizualne
+ strumieniowa transmisja przez HDMI
+ dołączone akcesoria pozwalające na montaż praktycznie wszędzie
+ zdalne sterowanie, konfiguracja i podgląd z poziomu każdego smartfona
+ nie potrzebuje statywu
- długi czas ładowania akumulatora
- zaślepki gniazd są pierwsze w kolejce do zgubienia
- słaba czytelność ekranu LCD i obsługa dwoma przyciskami nie ułatwiają konfiguracji
Podsumowanie
Informacje
Rozdzielczość wideo | 4K, 4K 17:9, 2.7K, 2.7K 17:9, 1440p, 1080p, 1080p SuperView, 960p, 720p, 720p SuperView, WVGA |
Format zapisu | MP4, H.264, RAW |
Balans bieli | automatyczny, 3000 K, 5500 K, 6500 K |
Format foto | 12MP/Ultra Wide (4000x3000), 7MP/Ultra Wide/Medium (3000x2250), 5MP/Medium (2560x1920) |
Optyka | stała, asferyczna, 6-elementowa, f/2,8, szerokokątna |
Dźwięk | monofoniczny, próbkowanie 48 kHz, format skompresowany AAC, automatyczna regulacja czułości AGC. Wbudowany mikrofon, możliwość podłączenia mikrofonu zewnętrznego stereo |
Złącza | USB (ładowanie akumulatora, wymiana danych z komputerem, podłączenie zewnętrznego mikrofonu, wyjście kompozytowe TV); microHDMI, slot na karty microSD |
Nośnik danych | microSD Class 10, do 64 GB |
W zestawie | kamera Hero 3+ Black Edition, ramka ochronno-mocująca, osłona na obiektyw, akumulator litowo-jonowy, gęsia szyjka z klipsem, uchwyt wielokątowy, mocowanie do statywu mikrofonowego, dwa uchwyty klejące, adapter do mikrofonu, kabel USB |
Zasilanie | akumulator 3,7 V, 1180 mAh, 4366 mWh; zewnętrzne przez USB |
Wymiary | 58x40x18 mm |
Waga | 79 g |