Więcej...

Cordial CES 01 - pasywny DI-box

Inne | 09.08.2018  | Artur Kraszewski
Marka:  Cordial

Cordial, uznany niemiecki producent wszelkiego typu kabli, ma też w swojej ofercie kilka akcesoriów bazujących na transformatorach. Jednym z nich jest pasywny DI-box CES 01.

DI-boksy to jedne z takich elementów, bez których trudno sobie wyobrazić normalne funkcjonowanie jakiegokolwiek systemu studyjnego czy nagłośnieniowego, podobnie jak ma to miejsce w przypadku statywów czy rozdzielaczy sieciowych. Wszystkie zdają się niepozorne i mało efektowne, ale są absolutnie kluczowe dla sprawnego działania całości.

 

Wyjście XLR symetryzowane jest transformatorem Rean o przekładni 10:1 i ma możliwość odłączenia masy od masy sygnału wejściowego. W wielu przypadkach taki zabieg pozwala rozłączyć systemową pętlę mas i w konsekwencji zlikwidować źródło przydźwięku sieciowego.

Zdecydowana większość pasywnych DI-boksów w swej zasadniczej formie jest zamkniętym w solidnej, metalowej obudowie transformatorem audio współpracującym z dzielnikiem rezystancji na wejściu i przełącznikami zmiany czułości oraz odłączania masy wejścia względem wyjścia. I tak też jest w przypadku CES 01. Zarówno zastosowany w nim transformator o przekładni 10:1 jak i złącza TS oraz XLR to produkty marki Rean, czyli chińskiej „delegatury” firmy Neutrik. Oferują one bardzo przyzwoitą jakość za przystępną cenę, tylko nieznacznie większą od produktów no name, ciesząc się dobrą opinią wśród profesjonalistów.

Niewielka, wsparta na czterech gumowych nóżkach metalowa obudowa CES 01 wyposażona jest w dwa połączone równolegle wejścia TS 6,3 mm oraz wyjście XLR. Wejścia akceptują sygnał o poziomie instrumentalnym, liniowym i głośnikowym. W tym ostatnim przypadku należy skorzystać z dzielnika rezystancji aktywowanego przełącznikiem -30 dB. Równoległe połączenie wejść pozwala na bezstratne przekierowanie sygnału do kolejnych elementów systemu, np. wzmacniacza gitarowego w przypadku instrumentu czy monitora/kolumny w przypadku zestawu głośnikowego.

Wbudowany transformator pozwala odizolować galwanicznie wejście od wyjścia (poprzez aktywowanie przełącznikiem funkcji Gnd Off), umożliwia dopasowanie źródła o wysokiej impedancji (np. gitary) do źródła o niskiej impedancji (wejścia mikrofonowego w konsolecie), a także 10-krotnie (o 20 dB) zmniejsza poziom. Ponadto jego zastosowanie pozwala uzyskać symetrię sygnału wyjściowego, dzięki czemu można zastosować dłuższe kable bez narażania się na niebezpieczeństwo wystąpienia zakłóceń.

 

Pasmo przenoszenia CES 01 wykracza daleko poza 30 kHz, zarówno w trybie liniowym (krzywa czerwona) jak i po zastosowaniu tłumika 30 dB (krzywa niebieska). Zniekształcenia harmoniczne (druga i trzecia harmoniczna) mają przebieg typowy dla układów z transformatorem.

Główną zaletą zastosowania DI-boksów pasywnych bazujących na transformatorze jest to, że mogą one także działać w drugą stronę. Na wyjście XLR podajemy wówczas sygnał symetryczny, uzyskując na gniazdach TS sygnał niesymetryczny o poziomie teoretycznie wyższym o 20 dB, także z możliwością połączenia lub rozłączenia masy wejściowej od wyjściowej. Teoretycznie, ponieważ faktyczny poziom wzmocnienia w tej konfiguracji będzie ściśle zależny od impedancji wyjściowej źródła i wejściowej urządzenia, do którego podajemy sygnał. Przy takim połączeniu wspak należy się też liczyć ze zwiększeniem poziomu zniekształceń harmonicznych w zakresie niskich tonów, ale to bardzo symboliczna „kara” za możliwość zastosowania tego typu niestandardowych konfiguracji.

CES 01 bez żadnych problemów wypełnia wszystkie funkcje pasywnego DI-boksu. Jego pasmo przenoszenia wykracza daleko poza 30 kHz, a średnie zniekształcenia dla pasma 1 kHz w normalnym trybie pracy utrzymują się na poziomie -100 dB względem poziomu nominalnego. Dla częstotliwości poniżej 100 Hz zniekształcenia stopniowo rosną, ale jest to typowy efekt zastosowania transformatora. Przełączniki są solidne i działają z odpowiednim oporem. Nie można mieć też żadnych zastrzeżeń do gniazd. Lakier, jakim pokryto obudowę ma nieco chropowatą strukturę, co może utrudniać utrzymanie urządzenia w czystości. Przeciętnie prezentuje się też opakowanie, w jakim dostarczany jest DI-box, do złudzenia przypominając... paczkę kawy. Ale za to jest w stu procentach biodegradowalne, co producent podkreśla na każdym kroku.

 

CES 01 charakteryzuje się bardzo niewielkim przesunięciem fazowym, które dla 100 Hz nie przekracza 3 stopni (nieco więcej po zastosowaniu tłumika 30 dB).

Bez względu na powyższe CES 01 zdecydowanie wart jest zainteresowania, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę funkcjonalność, markę producenta i cenę urządzenia. Należy zaznaczyć, że dostępna jest także wersja dwukanałowa tego DI-boksa, oznaczona jako CES 02.

 

Nasze spostrzeżenia

+ solidne wykonanie i wysoka funkcjonalność
+ złącza i transformator Rean (Neutrik)
+ kompaktowe gabaryty
+ stabilnie działające przełączniki

- opisy przełączników robią wrażenie niezbyt trwałych

 

Zakres zastosowań

- uniwersalny DI-box pasywny pozwalający na podłączanie do symetrycznych wejść mikrofonowych takich źródeł sygnału jak instrumenty, procesory, odtwarzacze audio czy sygnał z zestawów głośnikowych małej i średniej mocy

 

Informacje

Funkcja jednokanałowy pasywny DI-box z separacją transformatorową
Maks. poziom sygnału 18 dBu (1% THD dla 40 Hz)
Przekładnia transformatora 10:1
Wejście TS 6,3 mm z przelotem Through
Wyjście symetryczne XLR o niskiej impedancji
Wymiary 104x70x43 mm
Producent Cordial
Dystrybucja Konsbud Audio