Technics EAH-A800 - bezprzewodowe słuchawki z redukcją szumów

Sprzęt studyjny | 18.08.2022  | Redakcja
Marka:  Technics

Wszystkim osobom dorastającym w latach 70. i 80. minionego wieku należąca do Panasonica marka Technics nieodmiennie kojarzy się z gramofonami oraz doskonałym sprzętem hi-fi.

Posiadanie w domu „dużej wieży Technicsa” stanowiło symbol prestiżu nie mniejszy niż stojący w garażu mercedes, a granie setów z SL-1200 automatycznie wynosiło didżeja na zupełnie inny poziom. Za czasów PRL Technicsa nie można było ot tak sobie kupić w zwykłym sklepie, bo był dostępny wyłącznie w Peweksach, gdzie płaciło się dolarami. Chyba że ktoś przywiózł takowego z Zachodu. Technics miał na swoim koncie także znakomite cyfrowe pianina i keyboardy, cieszące się uznaniem nawet dziś.

Na przełomie wieków pojawiło się tak wiele nowych marek i produktów, że Technics zszedł na dalszy plan, jednak po 2016 roku, z okazji 50-lecia powstania legendarnego SL-1200, zapowiedział triumfalny powrót. Skupiając się na najwyższej jakości sprzęcie dla wymagających słuchaczy oraz didżejów ma w swojej ofercie także kolekcję interesujących słuchawek, w tym pięć modeli wokółusznych. EAH-A800 jest tutaj modelem flagowym, dostępnym w kolorach czarnym i srebrnym w cenie detalicznej 1.500 zł, choć w niektórych sklepach można znaleźć je w cenie 1.300 zł.

Konstrukcja Technics EAH-A800

Nazwa „słuchawki” nie do końca oddaje to, czym w istocie są A800. Najbardziej adekwatnym terminem będzie określenie ich mianem „osobistego systemu komunikacji dźwiękowej”. Jako słuchawki mogą działać przewodowo jak i bezprzewodowo, za pośrednictwem łącza Bluetooth. Mają osiem wbudowanych mikrofonów obsługujących zarówno połączenia telefoniczne jak i cały system inteligentnej redukcji szumów i poprawy wyrazistości mowy. Mogą pracować w trybie przejrzystym sonicznie, odtwarzając wszystkie dźwięki otoczenia, jak i selektywnym – tłumiąc odgłosy tła bez redukcji ludzkiego głosu. W trybie bezprzewodowym automatycznie przełączają się między urządzeniami, mogąc też współpracować z dwoma jednocześnie, np. rozmawiać przez telefon słuchając dźwięku z oglądanego filmu. Współpracują też z asystentami głosowymi zainstalowanymi na urządzeniach, realizując polecenia związane z odtwarzaniem dźwięku i obsługą połączeń telefonicznych.

Wygląda więc na to, że mogą być swoistym inteligentnym filtrem sonicznym między naszym słuchem a cyfrowym dźwiękiem i otoczeniem. Ale w całej tej powodzi najnowszej technologii wciąż tkwi jeden z pierwszych wynalazków ery elektrycznej – przetwornik elektromagnetyczny zamieniający prąd w dźwięk. W tym wypadku pracujący w komorze zamkniętej z tyłu, z 40-milimetrową, kompozytową membraną i cewkowym napędem. Przetworniki mają impedancję 34 Ω, efektywność 105 dB/mW (dla 1 kHz) i pasmo przenoszenia od 4 Hz do 40 kHz.

Wszystkie połączenia wewnątrz słuchawek są starannie ukryte - żaden przewód nie idzie na wierzchu. Nauszniki obracają się o 90 stopni i składają do środka. Wysokość zawieszenia regulujemy skokowo w 12 pozycjach na odcinku do 35 mm. Wymienne poduszki wykonano z wysokiej jakości sztucznej skóry, wypełniając miękką pianką z pamięcią kształtu. Kabel do słuchawek podłączany jest do prawego nausznika, bez żadnej blokady pozycji. Ma on długość 1,2 m i zakończony jest wtykiem kątowym TRS 3,5 mm. Z uwagi na bezprzewodowość i możliwości słuchawek ma on zastosowanie pomocnicze, w zasadzie awaryjne, ponieważ w tym trybie żadne inne funkcje nie działają. Podobnie jak po podłączeniu ładowania akumulatora przez USB. Dzięki temu jednak mogliśmy dokonać pomiaru z ominięciem całej elektroniki A800.

Technics EAH-A800 w praktyce

W trybie pasywnym słuchawki są bardzo wymagającym partnerem dla wzmacniacza z uwagi na swoją niską impedancję i efektywność. Mają jednak wyrównaną charakterystykę przetwarzania do 4 kHz, powyżej której zaczyna się już formowanie brzmienia pod kątem rezonansów małżowiny usznej i kanału słuchowego. Każde słuchawki robią to na swój indywidualny sposób i przetworniki w A800 nie są tu wyjątkiem, oferując kompensację rezonansów dla 4,9 oraz 6,5 kHz. W zakresie basów nie ma żadnych znaczących zafalowań charakterystyki, a pasmo pozostaje wyrównane aż do granicy zakresu audio.

Cały system opiera się na dedykowanym kontrolerze Airoha z serii AB1565, osadzonym na procesorze ARM Cortex-M4F, obsługującym protokoły Bluetooth 5.3 oraz LE Audio. Obsługą połączeń, protokołów oraz DSP zajmuje się dedykowany procesor Cadence Tensilica HiFi Mini, w którym już funkcjonują wszystkie systemy, w tym Hybrid Active Noise Cancellation (ANC) – wykorzystujący najnowszej generacji algorytmy tłumiące echo, pogłos, szum i uwypuklające sygnał mowy.

Niemal cała elektronika, w której nie dało się uniknąć wielu różnych połączeń dokonywanych ręcznie – głównie do mikrofonów MEMS, gniazda wejściowego oraz drugiego nausznika – zamontowana jest w obudowie nausznika prawego. Lewy natomiast przeznaczono na montaż akumulatora. Jego pełne naładowanie ze źródła o wydajności prądowej 1,2 A trwa 3 godziny, ale z tradycyjnych, półamperowych gniazdek USB będzie trwać dłużej. W trybie szybkiego ładowania może już wystarczyć 15 minut, by słuchawki przetrzymały ok. dwóch godzin. Łączny czas pracy w pełni naładowanego, świeżego akumulatora to około 40 godzin.
Sygnał audio przez Bluetooth przesyłany jest z kodowaniem SBC (standardowy kodek Bluetooth) oraz użyciem wysokiej klasy kodeków AAC (Apple) lub LDAC (Sony); nie obsługuje natomiast aptX.

Zobacz także test wideo:
Technics EAH-A800 - bezprzewodowe słuchawki z redukcją szumów
Technics EAH-A800 - bezprzewodowe słuchawki z redukcją szumów
Wszystkim osobom dorastającym w latach 70. i 80. minionego wieku należąca do Panasonica marka Technics nieodmiennie kojarzy się z gramofonami oraz doskonałym sprzętem hi-fi.

Przez komputer słuchawki widziane są jako Bluetooth 44,1 kHz/32 bity, zaś ich mikrofon jako urządzenie komunikacyjne 16 kHz/16 bitów. Podczas współpracy z MacBookiem transfer obsługuje dźwięk AAC 256 kBps z próbkowaniem 44,1 kHz. Do współpracy z urządzeniami przenośnymi zdecydowanie warto zainstalować aplikację Technics Audio Connect, która pozwala aktualizować oprogramowanie słuchawek a także umożliwia ich pełną konfigurację. Obejmuje ona dostosowanie brzmienia z uwzględnieniem kilku gotowych trybów i korekcji graficznej. Możemy wybrać język komunikatów, nadać słuchawkom nazwę i kolor, zarządzać automatycznym wyłączaniem, czujnikiem obecności słuchawek na głowie i trybem kodeka. W przypadku problemów w mocno zaśmieconym środowisku Bluetooth można też aktywować podstawowy tryb pracy SBC.

Inne opcje to konfiguracja trybu tłumienia dźwięku zewnętrznego, aktywacja połączenia wielopunktowego, konfiguracja czujnika dotykowego w prawym nauszniku z opcją wyboru działania zarówno przy samym słuchaniu jak i przy odbiorze połączeń telefonicznych. Są też opcje konfiguracji systemu wytłumiania dźwięku uwzględniające jego siłę, zależności międzykanałowe, ustawianie poziomów sygnału w trybie ambientowym, gdy słuchawki odbierają dźwięk otoczenia przez wbudowane mikrofony, a nawet test brzmienia naszego głosu w przypadku dużej głośności sygnału otoczenia.

A brzmienie samych słuchawek? Można je określić jako wyraziste, z ciepłym i miękkim dołem pasma i pozbawione szklistości. W trybie bez korekcji mają naprawdę ładny środek i zrównoważoną, czytelną, ale nieprzesadzoną górę. W przeciwieństwie do trybu pasywnego nie mają żadnych kłopotów z głośnym graniem, cały czas zachowując swoistą soniczną miękkość. Gdy ustawimy je ciszej, wówczas wyraźnie zawęża się przestrzeń, ale brzmienie pozostaje zbalansowane. Podczas odtwarzania przez Bluetooth charakterystyka brzmieniowa zostaje dość wyraźnie skorygowana pod kątem mocniejszej reprodukcji basów.

Opóźnienie na kodeku AAC wynosi ok. 300 ms, a uwagę zwraca niski poziom harmonicznych, co oznacza bardzo przejrzyste działanie wbudowanego DSP. Ponadto charakterystyka nie zmienia się bez względu na tryb pracy układu redukcji szumów.

Podsumowanie

EAH-A800 to konsumenckie słuchawki dla wymagających użytkowników, o ciepłym, głębokim brzmieniu i wysokiej funkcjonalności. Tryb redukcji szumów działa dobrze, pozwalając dość wyraźnie odciąć się od otoczenia, dwoma stuknięciami przełączając się na odbiór dźwięków zewnętrznych z ustawioną głośnością. Brzmienie można ustawiać samodzielnie w dość szerokich granicach; równie zaawansowane są opcje dopasowania słuchawek do własnych potrzeb.

Jest to sprzęt zdecydowanie przeznaczony dla użytkowników smartfonów, pozwalający słuchać muzyki w każdych warunkach i praktycznie bez ograniczeń. Do zastosowań studyjnych wciąż najlepsze pozostają typowe słuchawki przewodowe, ponieważ nie wprowadzają opóźnienia takiego jak urządzenia Bluetooth. Jednak poza studiem, gdy zdecydowanie większe znaczenie ma funkcjonalność i walory użytkowe, EAH-A800 sprawdzają się znakomicie, co potwierdziliśmy podczas dwóch tygodni ich użytkowania.

Cena
1499,00 zł
Producent
Technics
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó