RED BULL MUSIC ACADEMY BARCELONA 2008

17.10.2008 
RED BULL MUSIC ACADEMY BARCELONA 2008
Pierwsze warsztaty Red Bull Music Academy w Barcelonie okazały się pełnym sukcesem. Muzyczne obwody uczestników (a także maszyn!) zostały rozgrzane do czerwoności.
Przez ostatnią dekadę, akademia umożliwiła spotkania legendarnych muzyków z początkującymi producentami w takich metropoliach jak Melbourne, Nowy Jork, Sao Paulo i Cape Town. Specjalnie zaadaptowana do tego wydarzenie fabryka tekstyliów w stolicy Katalonii stanowiła siedzibę tegorocznych kursantów, którzy w ciągu niespełna dwóch tygodni stworzyli 30 utworów i zagrali dziesiątki koncertów. Każdego dnia wiedza przekazywana przez bardziej doświadczonych muzyków przyczyniała się do powstawania zupełnie nowych brzmień i dźwięków.
Spośród 40 zaproszonych wykładowców Red Bull Music Academy, 20 wzięło udział w pierwszych warsztatach. Kompozytor, pisarz, aktor i reżyser, Melvin Van Peebles, którego zajęcia miały miejsce 22 września, podzielił się przemyśleniami na temat swoich tekstów, współpracy z Quasimoto - bohaterem undergroundowej sceny hip-hopowej, a także opowiedział o scenie z samochodem policyjnym w legendarnym filmie "Sweet Sweetback's Baadasssss Song" z 1971 roku. Według niego, najlepszym przepisem na tworzenie muzyki jest dążenie do własnej satysfakcji - "Komponowanie muzyki i reżyserowanie filmów jest bardzo zbliżone do gotowania wykwintnego dania. Podstawą jest dobór składników. Jeśli Twoje <> nie znajdzie uznania, będziesz zmuszony samemu ją skonsumować. Dlatego lepiej się postaraj!"
Równie ciekawe były pozostałe wykłady. Belgijscy pionierzy stylu EBM, zespół Front 242 (ich prelekcja odbyła się 29 września) opowiadali o swoich "sposobach na inspirację, natomiast Goldie, ikona drum’n’bassu, przybliżył historię powstania kultowego Inner City Life, a także przedstawił swoją wizję łączenia rozmaitych stylów muzycznych z artystycznymi formami graffiti. Dalsza część wystąpienia artysty dotyczyła ewolucji gatunku. Goldie przekonywał uczestników, że drum’n’bass dawno przestał być jedynie mrocznym rave’m, a stał się formą niezwykle pojemną, w której nie trudno znaleźć odniesienia do innych styli, w tym nawet nawiązania do muzyki symfonicznej.
 "Nie mam pojęcia, dlaczego tak bardzo kochamy akurat ten gatunek muzyczny. Generalnie muzyka zawsze była dla mnie formą komunikowania się z ludźmi. Sądzę, że to dzięki niej społeczeństwo nadal trzyma się razem: bez muzyki bylibyśmy totalnie zagubieni."
Potem przyszedł czas na Patricka Pulsingera - wiedeńskiego anarchistę, twórcę muzyki elektro. Jego ekstrawagancki wykład dotyczył… procesu mieszania kosmicznych dźwięków z melodiami tworzonymi przez fale morskie!
 
PONADCZASOWE CRESCENDO
Red Bull Music Academy to miejsce, gdzie artyści mogą przekonać się o możliwościach nowych technologii. Duże wrażenie wywarł na wszystkich syntezator ReacTable, zdobywca nagrody Golden Nica. Twórcy reprezentujący "pion technologiczny", jak Meksykanin Pepepe, spędzili wiele godzin na tworzeniu muzyki za pomocą tego wynalazku. Bynajmniej nie było to jedyne wydarzenie, gdzie sztuka spotkała się z techniką. Dzięki Akademii
Kolumbijski muzyk El Santo po raz pierwszy mógł nagrać dźwięki swojego syntezatora w systemie 5.1 surround. Jego występ w klubie Fellini okazał się prawdziwym wydarzeniem. Artysta przebrany w maskę wrestlingową, ekspresyjnie ruszający się do własnej muzyki zdołał wyczarować nieprawdopodobną atmosferę. Tłumaczył nam potem: "Nie mogę pokazać jak muzyka wpływa na obiekty, ale mogę pokazać jak wpływa na moją osobę."
W trakcie pierwszych warsztatów Red Bull Music Academy miał miejsce koncert Arc de Bass. Występ odbył się w pobliżu barcelońskiego Łuku Triumfalnego. Niezwykły obiekt, który tego dnia wyglądał jak budowla nie z tej planety, a przede wszystkim rewelacyjna muzyka przyciągnęły przeszło 3000 osób. W trakcie imprezy usłyszeć można było dubplate’y wielu undergroundowych projektów, w tym numery londyńskich twórców takich jak Skream czy Benga.
Uczestnicy akademii wystąpili również podczas dubstepowej nocy na Parc del Forum w ramach festiwalu BAM. 30 000 osób bawiło się przy dźwiękach serwowanych przez Desto (Subeena and Finnish). Lokalny miłośnik pozytywnych wibracji, Guillamino, który obserwował swoim fachowym okiem koncert stwierdził, że atmosfera była podobna do klimatu, jaki panował podczas słynnego koncertu DJ Zinca w 1999 roku. "Myślę, że impreza w Parc del Forum była historyczną chwilą dla barcelońskiej sceny muzycznej. Niektóre dzieciaki miały okazję usłyszeć po raz pierwszy, czym jest dubstep. A z tego, co widziałem, to podobało im się!"

Z BARCELONY PRZEZ SIEĆ DO TWOICH USZU
Barcelońskie wydarzenia z pewnością przejdą do historii, a ich uczestnicy jeszcze długo będą powracać do nich myślami. W końcu Akademia to  prawdziwa uczta dla zmysłów!
Kolejne warsztaty już trwają. By móc obserwować przebieg Red Bull Music Academy, wcale nie trzeba wyjeżdżać do Hiszpanii. Wystarczy włączyć oficjalne radio Akademii. Każdego dnia od 19:00 do 22:00 będziecie mogli usłyszeć zapis z ostatniej sesji, która odbyła się w ramach warsztatów.

Drugie Warsztaty: 12 października - 24 października 2008

Więcej informacji:
www.redbullmusicacademy.com
www.redbullmusicacademyradio.com
www.redbull.pl

Star icon
Produkty miesiąca
Electro-Voice ZLX G2 - głośniki pro audio
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó