Więcej...

L-Acoustics Syva

15.01.2018 
L-Acoustics Syva

Pod koniec listopada 2017 roku zaprezentowano nowy, kompaktowy system nagłośnieniowy L-Acoustics Syva. Premiera odbyła się w klubie "Miłość" w centrum Warszawy.

Nagłośnienie zostało zapewnione przez dystrybutora, Audio Plus, a wydarzenie obsługiwała firma Live Stage. Systemu można było posłuchać realnych warunkach, bo częścią premiery był koncert Ani Karwan.
Syva to bardzo nowocześnie wyglądające systemy, które zdecydowanie łatwiej zakamuflować w pomieszczeniu lub, wręcz przeciwnie, wyeksponować. Pomocne w obu tych sytuacjach jest to, że zestawy można zamówić w każdym dostępnym kolorze z palety RAL. Od strony czysto technicznej producent deklaruje 35-metrowy zasięgu systemu przy maksymalnym poziomie SPL 142 dB od 35Hz. Należy jednak zwrócić uwagę, że na prezentowanych na miejscu wykresach odpowiedzi częstotliwościowej niskie pasmo przewyższało resztę częstotliwości o kilka decybeli.
Możliwe są przynajmniej trzy konfiguracje, w jakich może pracować Syva. W przypadku pierwszej wykorzystujemy jedynie zestawy z przetwornikami rot z mikrofonem, a muzyka jest jedynie tłem wydarzenia. W pojedynczym zestawie głośnikowym znajduje się 9 przetworników – 6 średniotonowych 5” i 3 wysokotonowe przetworniki ciśnieniowe. Zestaw ten wraz z zastosowanymi falowodami DOSC o progresywnej krzywiźnie J-shaped daje nam bardzo szerokie pokrycie w poziomie (140°) i dość wąski zakres pokrycia pionowego (+5°/-21°). Taka propagacja ma zapewnić udaną pracę w warunkach trudnych akustycznie. Należy wspomnieć, że aby używać pojedynczego zestawu Syva, należy zaopatrzyć się w jedno z akcesoriów do montażu: podstawę, uchwyt ścienny, adapter na statyw lub belkę do podwieszenia systemu.
Przy konfiguracji, w której dodajemy zestaw niskotonowy należy zwrócić szczególną uwagę na równowagę pasm. Choć ten lubiany bas jest czysty i wyrównany w całym jego zakresie, to jego zbyt duża zawartość może przełożyć się na osłabienie czytelności wokalu. To dość jednoznacznie ukierunkowuje zastosowanie tych zestawów wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z muzyką o charakterze akustycznym, w której subwoofer ma służyć przede wszystkim do podkreślenia najniższej oktawy, którą bardzo efektywnie odtworzą dwa 12-calowe przetworniki w kolumnie Syva Low. Nie bez powodu producent przy zastosowaniach systemu wskazuje m.in. imprezy firmowe, sale restauracyjne i barowe, kina domowe, a nawet pokazy mody. I w tym ostatnim przykładzie system został już wykorzystany, i to na dużą skalę. Dwa lata przed oficjalną premierą, zestaw Syva pojawił się na pokazie mody Louis Vuitton, który odbył się w Luwrze w Paryżu.
Zestaw składający się z kolumn Syva i Syva Low nie jest standardowo przeznaczony do odsłuchu na stojąco. Aby jednak mógł on pracować w takiej konfiguracji, musimy wyposażyć go w dodatkową podstawę Syva Base i postawić całą konstrukcję na podwyższeniu. Na koncertowej części prezentacji konstrukcję ustawiono na kolumnie basowej L-Acou­stics SB18.
Najbogatsza konfiguracja systemu Syva składa się dodatkowo z rekomendowanych przez producenta dwóch Syva Sub na stronę. W takiej sytuacji potrzebujemy już dwóch dedykowanych wzmacniaczy mocy L-Acoustics LA4X. Każdy z czterech kanałów pojedynczego wzmacniacza jest wykorzystywany na jedną stronę. Producent przygotował również odpowiednie presety dla różnych konfiguracji systemu. Rozszerzenie systemu o w sumie 4 kolumny infradźwiękowe pozwoli nam zejść do imponujących 27 Hz, dzięki czemu zestaw ten doskonale sprawdzi się np. podczas pokazów filmowych i wszędzie tam, gdzie nie tyle słyszalne, co wyczuwalne niskie częstotliwości są jednym z najważniejszych elementów widowiska.
Produkty Syva nie są przeznaczone dla każdego i na pewno nie są produktem uniwersalnym, ale francuski producent doskonale zdaje sobie z tego sprawę i wie, że swoista specjalizacja w tym zakresie jest czymś, czego na rynku brakuje. Poza intrygującym brzmieniem mamy tu do czynienia z efektownym wzornictwem, które świetnie się sprawdzi w nowoczesnym wnętrzu.

Daniel Hawryluk

www.audioplus.pl
www.live-stage.pl