Mobilny producent: Thor i iMono/Poly

20.03.2018  | Paweł Pruski
Mobilny producent: Thor i iMono/Poly

Zarówno w świecie syntezatorów jak również mobilnych aplikacji nie zawsze nowe rozwiązania bezpowrotnie wypierają wcześniejsze. Aby udowodnić powyższą tezę przyjrzymy się dwóm syntezatorom dedykowanym na platformę iOS.

Z jednej strony będzie to, wyprodukowana przez szwedzką firmę Propellerhead, aplikacja Thor. Z drugiej - iMono/Poly za którą odpowiada firma Korg. Powyższe aplikacje ukazały się kolejno w 2013 oraz 2017 roku. Zobaczmy więc, czy dzielący je czteroletni przedział czasu ma istotny wpływ  na funkcjonalność powyższych aplikacji.

Thor (Proppelerhead)
Kompatybilność: iOS 9.3 (lub nowsze)
Cena: 50 zł

 

Nie tak dawno odbyła się premiera 10 edycji programu Reason. W najnowszej odsłonie pojawiły się dwa nowe, niezwykle interesujące syntezatory - Europa oraz Grain. We wcześniejszych wersjach programu najpotężniejszym syntezatorem był Thor. Co więcej, w wielu przypadkach był to główny argument na rzecz zakupu Reason’a. Dlatego też swojego czasu pojawienie się mobilnej wersji syntezatora spotkało się z niezwykle entuzjastycznym przyjęciem. Programiści Propellerhead zdecydowanie sprostali zadaniu - mobilna wersja Thor’a posiada identyczną funkcjonalność jak jej programowy pierwowzór. Dodatkowo, projektując interfejs wykorzystane zostały wszystkie atuty związane z dotykową obsługą programu - bardzo wygodna wirtualna klawiatura, intuicyjna obsługa pokręteł oraz suwaków.

Co znajdziemy pod maską mobilnego Thor’a? Aplikacja pozwala na jednoczesne wykorzystanie trzech oscylatorów (możemy wybrać z sześciu dostępnych typów). Podobnie ma się sprawa w przypadku filtrów - możemy jednocześnie skorzystać z trzech (wybierając z pięciu). Do zestawu dołączone zostały trzy obwiednie, dwa LFO, pogłos oraz chorus. Powyższej konfiguracji nie powstydziłby się żaden hardwarowy syntezator, a okazuje się że to nie wszystko.  Całość uzupełnia sekwencer krokowy oraz matryca routingu.  W szczególności warty podkreślenia jest ostatni element - matryca routingu. Dzięki niej możemy tworzyć precyzyjne połączenia  pomiędzy wymienionymi elementami. Biorąc pod uwagę również tych  nieco bardziej leniwych użytkowników, Propellerhead wyposażył aplikację w pokaźną liczbę presetów (analogiczną do tej z programu Reason).

 

 

Podsumowując. Podobnie jak w odpowiedniku programowym, aplikacja Thor charakteryzuje się przede wszystkim doskonałym brzmieniem. Jest to propozycja dla osób szukających  syntezatora o rozbudowanych możliwościach. Dzięki mobilności może być również ciekawym uzupełnieniem scenicznego setupu. Oczywiście zapoznanie się z aplikacją może być również wstępem do późniejszej przygody z programem Reason.


iMono/Poly
$29.99
iOS 9.3 or later

 

iMono/Poly jet reprodukcją klasycznego syntezatora MonoPoly. Na temat powstałego w 1981 roku pierwowzoru napisano już chyba wszystko. Istotne jest to, że analogowe brzmienie tego syntezatora na stałe wpisało się w historię muzyki (nie tylko elektronicznej). Nie powinno więc dziwić, że firma Korg postanowiła wskrzesić jeden ze swoich flagowych produktów w postaci mobilnej aplikacji. Zresztą Korg stosunkowo wcześnie docenił potencjał wspomnianego środowiska, czego potwierdzeniem jest np. program Gadget (jeden z najpopularniejszych programów DAW dedykowanych na platformę iOS). Co więc możemy powiedzieć o iMono/Poly?

 

Zobacz także test wideo:
Technics EAH-A800 - bezprzewodowe słuchawki z redukcją szumów
Technics EAH-A800 - bezprzewodowe słuchawki z redukcją szumów
Wszystkim osobom dorastającym w latach 70. i 80. minionego wieku należąca do Panasonica marka Technics nieodmiennie kojarzy się z gramofonami oraz doskonałym sprzętem hi-fi.

 

Po pierwsze jest to bardzo staranne wykonana aplikacja. Już po kilku chwilach pracy z jej interfejsem doceniamy wysiłek programistów. Wystarczy wspomnieć sposób w jaki możemy patchować różne parametry (dodatkowy panel crosowaniczy).  Oczywiście główne oczekiwania wiążą się z brzmieniem aplikacji. I tutaj również aplikacja zdaje egzamin. Całość brzmi naprawdę doskonale. Oczywiście właściciele sprzętowych pierwowzorów, mają argument związany z zastosowanymi w oryginale układami scalonymi i charakterystycznym analogowym sznytem. Pewnie mają rację, jednak jeśli szukamy brzmienia Mono/Poly - z pewnością znajdziemy je w omawianej aplikacji. Z delikatnym przekąsem możemy stwierdzić, że nie będziemy mieli przyjemności wygrzewania wspomnianych układów, jednak bez wątpienia w nasze ręce trafi doskonały instrument. Co istotne aplikacja może być sterowana za pomocą zewnętrznego kontrolera MIDI (podłączonego do iPada). Korg wykorzystał również potencjał związany z dotykowym interfejsem i wprowadził do aplikacji pady X/Y, dzięki czemu możemy płynnie sterować jej wybranymi parametrami.

Artykuł pochodzi z numeru:
Nowe wydanie Estrada i Studio
Estrada
i Studio
grudzień 2017
Kup teraz
Star icon
Produkty miesiąca
Earthworks SR117 - mikrofon pojemnościowy wokalny
Sennheiser HD 490 PRO Plus - słuchawki studyjne
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó