Buchla w komputerze

21.03.2018  | Paweł Pruski
Buchla w komputerze

Cloudlab 200t  jest darmowym syntezatorem modularnym emulujący klasyczny system Buchla 200. Projekt jest dziełem pasjonata - Trevora Gavilana i dedykowany jest na platformę NI Reaktor 6. Zaskakuje nie tylko dbałością o odwzorowane szczegóły, ale również brzmieniem.

Reaktor jest obecnie jednym z ciekawszych środowisk programistycznych (programowanie obiektowe), pozwalających na tworzenie własnych instrumentów, efektów, czy też całych systemów modularnych.  W ostatniej wersji programu  wprowadzono jedno z większych udogodnień - Blocks. Koncept opiera się na wprowadzaniu grupy modułów, z których smożemy stworzyć własny projekt. Innymi słowy - stworzono wirtualny system modularny. Co istotnie pozostawiono możliwość strukturalnego zagłębiania się w kolejne warstwy programowe, co pozwala na ich modyfikację, czy też tworzenie zupełnie unikatowych rozwiązań. Podobnie jak w innych typach programowania obiektowego, możemy stworzyć np. instrument, zaczynając od najmniejszych możliwych elementów projektu.

Reaktor od wielu lat zrzesza dużą grupę użytkowników, którzy tworzą, a następnie dzielą się swoimi projektami ( Reaktor User Library). W ogromnej ilości darmowych efektów, sekwencerów, czy też syntezatorów, co jakiś czas pojawia się prawdziwa perełka. W połowie marca br. Trevor Gavilan udostępnił Cloudlab 200t, syntezator inspirowany systemem Buchla 200.

Cloudlab 200t nie jest programem oficjalnie wspiranym przez BEMI Buchla Electronic Musical Instruments. Jest darmowym projektem stworzonym przez pasjonata. Systemy Buchla mimo, iż są znane większości osób interesującymi się syntezatorami, nie należą do najpopularniejszych. Jednym z kluczowych powodów jest przyprawiająca o zawrót głowy cena oraz dostępność (a raczej jej brak). W obrębie środowiska programowego również, nie znajdziemy zbyt wielu emulacji. Wyjątkiem może być np. Buchla Easel V  (w formie wirtualnego instrumentu) stworzona przez firmę Arturia. W związku z powyższym darmowy projekt Gavilana, zasługuje z pewnością na pochwałę. Dzięki niemu spora rzesza użytkowników ma możliwość zapoznania się z Buchla 200.

Strona twórcy:  https://www.native-instruments.com/en/reaktor-community/reaktor-user-library/entry/show/11077/

Star icon
Produkty miesiąca
Neumann KH 150 AES67 - aktywny monitor studyjny
KRK ROKIT 5 G5 - monitory aktywne bliskiego pola
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó