Klasyczna książka Allen'a Strange'a w nowym wydaniu
Nie chodzi tu jednak o dodruk pochodzącej z 1972 roku pozycji "Electronic Music: Systems, techniques, and controls". Firma Make Noise postanowiła opracować treści sformułowane przez Allen'a Strange'a w formie materiałów wideo.
- Książka Strange’a to klasyczna pozycja - mówi nasz redakcyjny kolega Marcin Staniszewski - Na początku swojej modularnej przygody miałem okazję się zapoznać z jej fragmentami. Niestety od dawna nie ma nowych wersji, a oryginały kosztują nawet 300 dolarów. To ciekawa książka, podobnie jak instrukcja obsługi systemu Serge’a, na której opierałem swoje pierwsze eksperymenty, ale dziś o wiele szybszym i bardziej efektywnym źródłem wiedzy są tutoriale oraz fora internetowe - w szczególności muffwiggler.com - na którym bywają nie tylko pasjonaci z całego świata, ale też sami producenci modułów. Korzystając z opcji "search" można znaleźć odpowiedź na 90% pytań. Pozostałe 10% trzeba sobie spatchować samemu. A przecież o to chodzi w tej całej zabawie.
Ponadto, założyciel zespołu Beneficjenci Splendoru zwraca uwagę na jeszcze jedno ważne źródło wiedzy o modułach - Polecam mało popularne czytanie instrukcji obsługi modułów. Bardzo dużo dowiedziałem się właśnie z nich, bo producenci często podają przykłady praktycznych zastosowań i technik. Tak czy siak, cieszę się, że ludzie z Make Noise dostosowują książkę Strange’a do nowych czasów, bo oryginał jest jednak dość akademicki i suchy - kończy.
http://www.makenoisemusic.com
- Przez lata książka Strange'a była pierwszą pozycją jeśli chodzi o wiedzę o podstawach syntezy. Od lat 70. kiedy powstała wiele się zmieniło, co paradoksalnie nie odebrało wiele z jej aktualności - to już Tomasz Mirt, inny producent znany z używania syntezatora modularnego - Myślę, że dzięki Make Noise i ilustracji w postaci patchy na ich popularnym, eurorackowym systemie publikacja przeżyje drugą młodość. Przy dzisiejszym boomie modularnym i setkach video na YouTube cały czas brak tego typu zwartego kompendium wiedzy o podstawach syntezy. Tym bardziej, że "Electronic Music: Systems, techniques, and controls" może być inspiracją również dla bardziej zaawansowanych użytkowników syntezatorów. Istotne jest, że Strange nie skupia się na faworyzowanych przez lata syntezatorach Mooga, nie zapomina o Buchli, którego pomysły, poniekąd, dzięki euro przeżywają renesans - dodaje.
Pozostaje nam obserwować kanał Make Noise na platformie YouTube w oczekiwaniu na kolejne materiały inspirowane publikacją Allen'a Strange'a.
polecane