ORAC - modular w pudełku

23.05.2018  | Paweł Pruski
ORAC - modular w pudełku fot. https://www.youtube.com/watch?v=-m8p9E-WGWE

Urządzenia oparte na kodzie Pure Data (PD), często zaskakują innowacyjnością oraz mnogością eksperymentalnych zastosowań. Dzięki licencji open source pozwalają użytkownikom na implementowanie własnych rozwiązań. Jednym z przykładów, który ostatnio zelektryzował muzyczny świat Pure Data jest ORAC.

Oprogramowanie typu open source rządzi się własnymi prawami. Programiści nie są skrępowani firmowymi zobowiązaniami oraz strategią rozwojową produktu, tworzą propozycje, które potrafią zaskoczyć niejednego użytkownika sprzętu, czy też oprogramowania. Do powyższej kategorii bez wątpienia możemy zaliczyć ORAC.

 

 

Czym więc jest ORAC? W celu objaśnienia koncepcji najlepiej posłużyć się przykładem. W lutym br. opisywaliśmy jedno z urządzeń bazujących na kodzie PD - Organelle. Mogliśmy się przekonać, że to niewielki urządzenie, będące czymś w rodzaju miniaturowego komputera może spełniać wiele różnych funkcji. Możemy wgrać patch pozwalający traktować je jako syntezator, efekt gitarowy, sampler, sekwencer itd. Ilość możliwości jest praktycznie nieskończona i zależy od pomysłowości oraz biegłości programisty. Jednym z istotnych wniosków był fakt, że w danym momencie możemy korzystać tylko z jednego patcha. Chcemy syntezator - ok - wgrywamy go, ale nie możemy równocześnie wgrać efektów.

 

 

Możliwości korzystania z wielu patchy jednocześnie, pozwoliłaby na tworzenie nowych niesamowitych rozwiązań. Jak więc ominąć nakreślone ograniczenie? Odpowiedz znalazł Mark Harris i stworzył ORAC. Po wgraniu do urządzenia bazującego na kodzie PD (np. Organelle) możemy korzystać z wielu patchy jednocześnie. W przypadku wspomnianego Organelle - możemy zobaczyć jak funkcjonuje z 10 aż patchami! Osoby, które nabyły wcześniej Organelle, zostały z pewnością mile zaskoczone. Ich urządzenie dostało (gratis) drugie życie.

 

Zobacz także test wideo:
Technics EAH-A800 - bezprzewodowe słuchawki z redukcją szumów
Technics EAH-A800 - bezprzewodowe słuchawki z redukcją szumów
Wszystkim osobom dorastającym w latach 70. i 80. minionego wieku należąca do Panasonica marka Technics nieodmiennie kojarzy się z gramofonami oraz doskonałym sprzętem hi-fi.

 

Dzięki temu, możemy tworzyć własne systemy modularne! Nie jest to oczywiście, żadna konkurencja np. wobec formatu Eurorack. Nie w tym rzecz. Łącząc kilka patchy jednocześnie możemy stworzyć np. świetny sampler granularny połączony z sekwencerem oraz dodatkowymi efektami. W tej chwili ilość gotowych patchy jest ogromna. Znajdziemy wśród nich wiele odwzorowań, modułów wspomnianego formatu Eurorack. Wystarczy wymienić Mutable Instrument Clouds, czy Make Noise Morphagene.

Pełna lista funkcjonalności oraz możliwość darmowego pobrania ORAC: https://patchstorage.com/orac

Star icon
Produkty miesiąca
Electro-Voice ZLX G2 - głośniki pro audio
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó