Organelle Critter & Guitari

26.02.2018  | Paweł Pruski
Organelle Critter & Guitari

Jeśli szukacie oryginalnych instrumentów z pewnością warto poświęcić chwilę na zapoznanie się Organelle. W tym niepozornym pudełku znajduje się niewielki programowalny komputer, pozwalający na realizację wielu, czasem oddalonych od standardowych, funkcji.

Wizualnie Organelle jest nawiązaniem do charakterystycznej linii designu realizowanej Critter & Guitari. Stąd wygląd łudząco przypominający np. Pocket Piano. Na tym jednak podobieństwo się kończy. Oferowane możliwości znacznie przewyższają wszystkie inne urządzenia wspomnianej firmy. Sercem Organelle jest mikrokomputer pozwalający na programowanie Pure Data. Każda funkcja, efekt, czy też instrument jest patchem wgranym do urządzenia. W konsekwencji możemy tworzyć własne rozwiązania lub też wgrywać gotowe patche. W przypadku drugiej możliwości, na stronie producenta znajduje się pokaźny zbiór gotowych patchy. Urządzenie może być syntezatorem, samplerem, efektem itd. Ogranicza nas właściwie tylko wyobraźnia i ewentualnie umiejętności programistyczne. Warto wspomnieć że oprogramowanie ma charakter open source, co przekłada się na zbiór dodatkowych patchy tworzony i udostępniany przez użytkowników.

Organelle nie jest produktem nowym (od premiery upłynęło już kilka lat) jednak ciągle się rozwija. Z jednej strony pojawiają się nowe patche, których autorami są sami użytkownicy, z drugiej Critter & Guitari na bieżąco aktualizuje firmware urządzenia. Jak łatwo się zorientować na forum produktu - oferowane możliwości skusiły już niejednego poszukiwacza, ciekawych, eksperymentalnych instrumentów muzycznych.

Urządzenie oprócz standardowych portów wejścia/wyjścia audio oferuje również możliwość podłączenia USB oraz HDMI. Powstaje więc niezwykle rozbudowany zestaw możliwości konfiguracji (klawiatura MIDI / TV / zewnętrze efekty / instrumenty). Cena urządzenia na chwilę bieżącą oscyluje wokół 2 tyś zł.

https://www.critterandguitari.com

Star icon
Produkty miesiąca
Antelope Zen Go Synergy Core - interfejs audio
Apogee Symphony Desktop - interfejs audio
MIPRO MI 58 — cyfrowy system bezprzewodowy IEM
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó