Atlas - sztuczna inteligencja wspierająca beatmakerów

27.06.2018  | Paweł Pruski
Atlas - sztuczna inteligencja wspierająca beatmakerów

Altas jest wtyczką VST. Zastosowany w programie algorytm pozwala klasyfikować, porządkować oraz (bazując na naszych preferencjach) tworzyć zestawy sampli. Jeśli przeżywasz kryzys decyzyjności - sztuczna inteligencja nadchodzi z pomocą. 

Czy tego chcemy czy nie, sztuczna inteligencja staje się coraz bardziej widoczna w otaczającej nasz rzeczywistości. Nie inaczej jest w świecie muzyki. Przesadą byłoby pisanie o rewolucji, bo taka prawdopodobnie dopiero nastąpi, ale pewne kroki zostały już wykonane. Dobrym przykładem jest syntezator zaprojektowany przez inżynierów Google, o którym pisaliśmy w tym miejscu. Nieco inne podejście do tematu zaprezentowali twórcy wtyczki Atlas.

 

 

Głównym zadaniem Atlas jest klasyfikacja oraz segregacja naszej bazy sampli. W tym momencie są to głównie perkusjonalia.  Algorytm skanuje dostępne próbki i umieszcza je w obrębie odpowiednich zbiorów (próbki stopy, werbla itd). Interesującym aspektem programu jest tworzenie nieco bardziej szczegółowych relacji opartych np. na podobieństwie. W rezultacie wspomniane zbiory przyjmują postać mapy na której rozmieszczone są próbki. Dzięki temu możemy stosunkowo łatwo znajdować interesujące nas brzmienia. Jeśli tylko znajdziemy punkt przyłożenia, możemy korzystać z podpowiedzi programu i dobierać kolejne elementy. Wybrane próbki po prostu przesuwamy w odpowiednie miejsce programu DAW (z którego aktualnie korzystamy). Co ciekawe algorytm zastosowany we wtyczce pozwala również na uczenie się naszego gustu. Proces ten jest dość prosty - możemy po prostu zaznaczać, które sample się nam spodobały, a program w przyszłości będzie brał pod uwagę nasze preferencje.

 

 

 

Wtyczka wyceniona została na 99$.

Zobacz także test wideo:
Nektar Impact GPX88 - klawiatura sterująca MIDI
Nektar Impact GPX88 - klawiatura sterująca MIDI
Manuał z 88 klawiszami velocity i aftertouch, z funkcjami powtarzania fraz, kontrolą programów DAW, a nawet zarządzaniem wtyczkami instrumentów i efektów. A wszystko to za 1.279 zł. Czy była kiedyś lepsza okazja ku temu, by wreszcie stać się właścicielem pełnowymiarowej klawiatury MIDI?

Strona producenta: https://www.algonaut.tech