Najlepszy freeware z czerwca

27.07.2018 
Najlepszy freeware z czerwca fot. https://dimi.tw

W tym miesiącu menu obejmuje klasyczną aplikację, która stała się dostępna dla programów DAW, maszynę perkusyjną, funkowe filtry i narzędzie do emulacji monitorów na słuchawkach.

Paul Nasca/Xenakios PaulXStretch

 

Oryginalna wersja tego programu wręcz wykreowała eksperymentalny styl muzyczny bazujący na ambiencie. Teraz można jej użyć w DAW. To jedna z najdziwniejszych fascynacji ostatnich czasów. Eksperymentujący muzycy oraz twórcy brzmień zaczęli korzystać z przetwarzania bazującego na rozciąganiu dźwięku w czasie, wykorzystując do tego program, którego twórcą jest Paul Nasca. Jednym z przykładów zastosowania tej aplikacji jest utwór Justina Biebera pt. U Smile. 20-letni Nick Pittsinger zastosował wspomniane narzędzie (znane też jako PaulStretch) do 8-krotnego zwolnienia tempa utworu i w efekcie powstał nowy gatunek muzyczny. Od tamtego czasu PaulStretch jest wykorzystywany częściej niż podejrzewasz...

 

 

Zabawa zabawą, ale samodzielna natura PaulStretch sprawia, że trudno jest wykorzystać ten program w integracji z większymi projektami. Od teraz rzecz się jednak zmieniła, ponieważ deweloper znany jako Xenakios przeprojektował kod tej otwartej aplikacji do przetwarzania czasowego, implementując ją pod postacią wtyczek VST i AU. Z uwagi na sposób pracy algorytmu wtyczka ma dużą latencję (opóźnienie) i choć reaguje na automatykę, to końcowe rezultaty mogą być trudne do przewidzenia. Mimo to zdecydowanie warto przysłuchać się temu, co procesor ten ma nam do zaoferowania. Nie mamy żadnych wątpliwości, że każdy znajdzie dla niego jakieś zastosowanie.

www.paulnasca.com
www.xenakios.wordpress.com/paulxstretch-plugin



Boyss-Sound-e-Scapes (Go2Kit)

 

 

Zobacz także test wideo:
Technics EAH-A800 - bezprzewodowe słuchawki z redukcją szumów
Technics EAH-A800 - bezprzewodowe słuchawki z redukcją szumów
Wszystkim osobom dorastającym w latach 70. i 80. minionego wieku należąca do Panasonica marka Technics nieodmiennie kojarzy się z gramofonami oraz doskonałym sprzętem hi-fi.



W 1980 roku Roland dodał do swojego katalogu efektów Boss tanią i prostą w obsłudze maszynę perkusyjną. Miała ona raptem cztery głosy, ale to wystarczało do tworzenia podstawowych rytmów. Go2Kit jest właśnie czymś na modłę tego starego Bossa. Ma także cztery barwy, które pozwalają upichcić jakiś bit. Ponadto wtyczka ta wzbogacona jest o emulację brzmienia taśmy i płyty winylowej, a także blok filtracji i prosty pogłos.

www.boyss-sound-e-scapes.com

 

HY-Plugins (HY-Filter3)

 

 


Właśnie pojawił się nowy, komercyjny filtr autorstwa HY-Plugins i jest to narzędzie o zachwycających możliwościach. A ponieważ firma ta ma w zwyczaju jednoczesną publikację prostszych, darmowych wersji swoich produktów, to stało się tak także i w tym wypadku. Dostępny dla komputerów Mac i PC HY-Filter3 zawiera dwa filtry (potrójny, rezonansowy filtr pasmowoprzepustowy i filtr typu state-variable), ale bez modulacji i efektów z wersji komercyjnej. Co nie zmienia faktu, że HY-Filter3 (czytany jako free), to znakomity procesor.

www.hy-plugins.com

 

Acoustic Field (HPL2 Processor)

 

W większości studiów miksuje się z wykorzystaniem monitorów, zazwyczaj kilku ich zestawów. Chodzi o to, aby upewnić się, że finalne brzmienie będzie się dobrze „tłumaczyć” w każdych warunkach odsłuchowych. Ponieważ jednak słuchawki są zdecydowanie bardziej rozpowszechnione, może niekiedy zaistnieć potrzeba kontroli tego, jak na nich zabrzmi nasz materiał. Acoustic Field HPL2 emuluje zatem brzmienie słuchawek na monitorach. Na ogół tego typu wtyczki działają raczej w drugą stronę, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by skontrolować brzmienie także i w tym kontekście.

www.hpl-musicsource.com/software

Prosoniq NorthPole

 

Dwadzieścia lat temu firma o nazwie Prosoniq udostępniła swój znakomity Orange Vocoder. Procesor znalazł natychmiastowe zastosowanie w wielu klasycznych produkcjach i dla wielu realizatorów pracujących na komputerach Mac stał się narzędziem pierwszej potrzeby. W późniejszych latach Prosoniq sprzedał swoją technologię timestretchingu firmie Zynaptiq, jednocześnie udostępniając za darmo doskonały NorthPole – filtr 24 dB/oktawę działający w trybie dolno- i górnoprzepustowym. Oferuje on świdrujący rezonans, generator obwiedni, distortion i delay, a jego brzmienie wciąż pozostaje znakomite mimo blisko dekady, jaka minęła od premiery wtyczki. Zynaptiq w dalszym ciągu sprzedaje Orange Vocoder, a bezpłatny NorthPole możesz znaleźć na stronie KVR.

www.kvraudio.com

Artykuł pochodzi z numeru:
Nowe wydanie Estrada i Studio
Estrada
i Studio
czerwiec 2018
Kup teraz
Star icon
Produkty miesiąca
Electro-Voice ZLX G2 - głośniki pro audio
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó