Berklee College of Music uznało laptopa z kontrolerem za instrument muzyczny

04.08.2018  | Piotr Lenartowicz
Berklee College of Music uznało laptopa z kontrolerem za instrument muzyczny fot. https://www.berklee.edu

Od przyszłego roku na tej prestiżowej uczelni muzycznej będzie możliwość wyboru laptopa wraz z kontrolerem jako swojego głównego instrumentu (Electronic Digital Instrument). Zgodnie z informacjami przekazanymi przez szkołę z Bostonu od teraz jej drzwi są otwarte dla wszystkich, którzy chcą tworzyć muzykę przy pomocy laptopa z odpowiednim oprogramowaniem oraz zewnętrznego kontrolera.

Generalnie trudno zareagować na tą informacje inaczej niż pozytywnie, jednak nasuwa nam się tylko jedno pytanie... czemu tak późno?! Berklee College of Music to zasłużona amerykańska wyższa uczelnia muzyczna, którą ukończyło wielu wspaniałych muzyków, więc bez wątpienia jesteśmy świadkami pewnego przełomu, jednak znowu - czemu dopiero teraz?

 

 

W opinii przedstawicieli szkoły z Bostonu dzięki wprowadzeniu do programu nauczania takiego przedmiotu muzyka tworzona w cyfrowym środowisku produkcyjnym zyskała wiarygodność i niejako uznaną ją za "prawdziwą" muzykę. Pytanie tylko, kto ją za taką uznał? Zapewne wielu producentów a także samych odbiorców współczesnej muzyki elektronicznej czytając tą informacje tylko uśmiecha się pod nosem. Bo w ich kręgu nigdy nie było takiego dylematu a zdanie kilku profesorów nawet z tak zasłużonej szkoły jak Berklee College of Music w tym przypadku nie ma żadnego znaczenia.

 

fot. https://www.berklee.edu

Świetnie pamiętamy nasz wywiad z Jakubem Pokorskim, czyli muzykiem znanym chociażby z występów z Lao Che, który opowiadał, że jego "starzy" koledzy nie traktowali do końca poważnie sposobu w jaki zaczął tworzyć muzykę oraz formy jej prezentowania na scenie. - Nie chcę w tym miejscu nikogo obrazić ani deprecjonować stylu muzyki czy rodzaju grania, ale wielu muzyków, którzy na co dzień grają w zespołach popowych czy rockowych, podchodzi z przymrużeniem oka do nazywania koncertami granie z laptopa. To oczywiście kwestia pewnej wiedzy i doświadczenia tych osób, bo każdy kto siedzi w elektronice wie, że można grać na żywo także przy pomocy samego komputera - powiedział nam autor takich płyt jak m.in. "Enfant Terrible" (jako Computer Says No) czy "Pirx" (jako Krojc).

 

 

Zobacz także test wideo:
Technics EAH-A800 - bezprzewodowe słuchawki z redukcją szumów
Technics EAH-A800 - bezprzewodowe słuchawki z redukcją szumów
Wszystkim osobom dorastającym w latach 70. i 80. minionego wieku należąca do Panasonica marka Technics nieodmiennie kojarzy się z gramofonami oraz doskonałym sprzętem hi-fi.

Mamy nadzieję, że nowe możliwości oferowane w Berklee College of Music zapoczątkują trwały trend, który finalnie zakończy epokę podziału na muzyków wartych uwagi, bo korzystających z "prawdziwych" instrumentów oraz tych sytuowanych w hierarchii dużo niżej z racji posługiwania się "tylko" komputerem. To już naprawdę najwyższy czas aby dzielić artystów jedynie na takich, którzy tworzą ciekawą muzykę oraz tych, którzy tego nie potrafią.

Więcej szczegółów dot. zmian w Berklee College of Music znajdziecie na stronie: https://www.berklee.edu/electronic-production-design/electronic-digital-instrument-principal

Star icon
Produkty miesiąca
Earthworks SR117 - mikrofon pojemnościowy wokalny
Sennheiser HD 490 PRO Plus - słuchawki studyjne
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó