Więcej...

5 najlepszych darmowych syntezatorów

06.09.2018  | Michał Sokołowski
5 najlepszych darmowych syntezatorów

Nie każdy może sobie pozwolić na fizyczny syntezator, dlatego o wiele bardziej przystępną alternatywą jest użycie wtyczek VST. Dzisiaj zaprezentujemy pięć kompletnie darmowych softsynthów.

1. Tyrell N6 (U-He)

Jeśli chodzi o emulacje analogowych syntezatorów, U-He zdecydowanie ma w tym temacie sporo doświadczenia po wypuszczeniu jednego z najlepszych dostępnych softsynthów do takich zadań, Diva. Tyrell N6 jest częściowo oparty na silnikach z ich poprzednich produktów i bardzo przypomina klasyczny syntezator subtraktywny Rolanda, Juno-60, jednak rozszerza ten koncept o wiele dodatkowych funkcji. Oferuje między innymi RM (Ring Modulation), Sync, sprzężenie zwrotne pomiędzy filtrem (Feedback), unisono w stylu syntezatorów z serii Jupiter (ustawiane przez parametr "Voices"), a nawet możliwość zastosowania FM (Frequency Modulation). Dostępne pod VST, AU i AAX dla systemów Windows, Mac OS X i Linux. (https://www.amazona.de/freeware-synth-tyrell-n6-v3-03/)

 

2. Synth1 (Ichiro Toda)

Świetny, lekki na procesorze syntezator, modelowany na podstawie Nord Lead 2. Pomimo niezbyt zachęcającego interfejsu, ta wtyczka jest często określana jako najlepszy darmowy synth. Do dwóch oscylatorów (plus sub-oscylator) dołączone są funkcje takie jak FM, RM oraz "Sync", czyli restartowanie fazy drugiego oscylatora za każdym razem gdy zaczyna się nowy cykl pierwszego, co może brzmieć szczególnie ciekawie w przypadku gdy oba oscylatory są między sobą rozstrojone. Poza tym mamy dostęp do paru rodzajów filtra, dwóch LFO oraz sekcji efektów, w której znajdziemy między innymi różne przestery, phaser, delay i chorus/flanger. Dostępne pod VST i AU dla systemów Windows i Mac OS X. (http://www.geocities.jp/daichi1969/softsynth/#down)

 

3. OB-Xd (discoDSP)

Bardzo dobrze brzmiąca wtyczka, inspirowana syntezatorem Oberheim OB-X, z drobnymi różnicami takimi jak bardziej rozbudowana sekcja filtra czy w pełni kontrolowany balans poziomów pomiędzy oscylatorami. Dostępne pod VST i AU dla systemów Windows, Mac OS X i Linux. (http://www.discodsp.com/obxd/)

 

4. TAL U-No-62 (Togu Audio Line)

Rekreacja Roland Juno-60 w formie VST. To bardzo prosty syntezator, zawiera trzy oscylatory (fala kwadratowa z możliwością dostosowania jej szerokości, fala piłokształtna oraz sub-oscylator), generator szumu, filtr rezonansowy, obwiednię i LFO. Zamiast unisono dołączony jest na jego miejsce jeden z najlepiej brzmiących efektów typu chorus, który jest również dostępny za darmo jako osobna wtyczka, TAL-Chorus-LX. Dla osób, które dopiero zaczynają się uczyć syntezy dźwięku, będzie to dobry wybór do nauki jej podstaw. Dostępne pod VST i AU dla systemów Windows i Mac OS X. (https://tal-software.com/products/tal-u-no-62)

 

5. Zebralette (U-He)

Młodszy brat syntezatora Zebra2, a dokładniej pochodzący z niego pojedynczy oscylator, udostępniony za darmo. Zasada działania tej wtyczki różni się trochę od klasycznych subtraktywnych syntezatorów. Ma ona na celu wykorzystanie zalet cyfrowej syntezy dźwięku, a nie emulowanie analogowego sprzętu, co pozwala na bardziej eksperymentalne podejście. Do dyspozycji mamy cztery tryby działania oscylatora - na tych z przedrostkiem "Geo-" możemy rysować dowolne kształty fali, natomiast na "Spectro-" poszczególne harmoniczne. Końcówki "-Morph" i "-Blend" odpowiadają za dwa różne rodzaje morfingu pomiędzy 16 dostępnymi stanami oscylatora (kontrolowane za pomocą parametru "WaveWarp", podobnie jak na syntezatorach wavetable). Ponadto w sekcji "FX" możemy dodatkowo zmieniać barwę przy użyciu efektów spektralnych, które bezpośrednio zmieniają skład harmonicznych. Dostępne pod VST, AU i AAX dla systemów Windows, Mac OS X i Linux. (https://u-he.com/products/zebralette/)

Do tego warto również sprawdzić dwie wtyczki open-source, Helm oraz dexed, syntezator FM modelowany na podstawie Yamaha DX7.