Więcej...

Mobilny producent: Lemur, LK i Ribn

12.10.2018  | Paweł Pruski
Mobilny producent: Lemur, LK i Ribn

Do tej pory omawialiśmy mobilne aplikacje realizujące funkcje syntezatorów, samplerów, czy też programów DAW. Wspomniany zbiór warto poszerzyć o aplikacje pozwalające zamienić nasze urządzenie w mobilny kontroler MIDI. Innymi słowy – zamiast kupować zewnętrzną klawiaturę, czy też inny kontroler MIDI – instalujemy odpowiednią aplikację. Co istotne, choć skupimy się na środowisku iOS, wiele podobnych rozwiązań można spotkać również dla Androida.

Liine Lemur

 

Niektórzy mogą pamiętać, że na początku Lemur nie był tylko aplikacją, ale wyposażonym w ekran dotykowy urządzeniem. Choć w stosunkowo krótkim czasie zyskał sympatię wielu cenionych producentów (Daft Punk, Björk, Glitch Mob, Sub Focus, Max Cooper), kariera Lemura nie trwała zbyt długo. Rywalizacja z prężnie rozwijającym się iPadem była walką z góry skazaną na porażkę. Dlatego też postanowiono przenieść koncept do aplikacji iOS (teraz również Android), pozbywając się fizycznego, dedykowanego urządzenia.

 

 

W zestawieniu z innymi aplikacjami spełniających podobne funkcje, Lemur oferuje zaawansowaną personalizację interfejsu. Dy dyspozycji mamy wiele obiektów, pokręteł, suwaków, padów itd., którym możemy przypisywać różne funkcje, mające swoje przełożenie na wysyłane komunikaty CC. W rezultacie otrzymujemy funkcjonalną platformę, którą możemy dostosować do zadań, jaki ma realizować nasz kontroler.

 Cena: 24,99 USD

Imaginando Lda LK

 

LK to aplikacja, która w szczególności może przypaść do gustu użytkownikom Ableton Live. Nie jest to jednak jedyny możliwy zestaw – komunikaty MIDI mogą być wysyłane do dowolnego urządzenia, czy też programu. Wracając jednak do Ableton Live, programem sterować możemy zarówno bezprzewodowo (Wi-Fi) jak również korzystając z przewodu dołączonego do iPhona/iPada.

 

 

Podczas pierwszej konfiguracji warto uzbroić się w cierpliwość – należy dokładnie określić szczegóły współpracy urządzenia z Abletonem. Gdy już zapiszemy ustawienia, wszystko działa prawidłowo. Do dyspozycji mamy gotowe formatki pozwalające sterować praktycznie każdym elementem Live (efekty, instrumenty, klipy, funkcje makro). Aplikacja szczególnie pomocna dla osób występujących na żywo.

Cena: 30 USD

Nebojsa Petrovic Ribn

 

Zasada działania tej wyjątkowo prostej aplikacji opiera na wysyłaniu komunikatów CC do zewnętrznych urządzeń (np. syntezatora) lub oprogramowania. Aplikacja zapisuje ruch naszego palca na wybranym wirtualnym suwaku i wysyła go w postaci Control Change. W rezultacie możemy tworzyć coś na wzór LFO, które sterować może wybranymi parametrami naszego syntezatora. W przypadku aplikacji wystarczy podłączyć iPada lub iPhona do komputera. Jeśli zaś chcemy wysyłać komunikaty do fizycznych urządzeń, musimy pamiętać o przejściówce lightning (lub USB C) do MIDI (lub USB). Dzięki możliwości automatyzacji parametrów, aplikacja potrafi tchnąć sporo życia w syntezatory, cierpiące np. na niedostateczną ilość LFO.

Cena: 0,99 USD