Z komputera do pudełka - APC Live
Ostatnio pojawia się sporo plotek na temat tego, że najnowszy kontroler Akai może pozwolić na obsługę programu Ableton Live bez komputera. Powodem licznych spekulacji jest część dokumentacji technicznej jaka pojawiła się w sieci.
Źródłem informacji dot. APC Live jest FCC (Federal Communications Commission), będąca częścią procedury związanej z zatwierdzeniem produktu do sprzedaży na amerykańskim rynku. Jednemu z użytkowników udało się odnaleźć i zeskanować wspomniane dokumenty. Dowiadujemy się z nich, że Akai opracowało produkt podobny w swym działaniu do MPC Live - zasadnicza różnica jest taka, że tutaj otrzymujemy możliwość obsługi (bez komputera) programu Ableton LIve. Na finalne potwierdzenie, czy też prezentacje produktu będziemy musieli poczekać jeszcze kilka dni do NAMM 2019, jednakże już teraz możemy przyjrzeć się całemu konceptowi.
Akai posiada wiedzę oraz technologię, która może przesądzić o tym, że wspomniany produkt będzie udanym przedsięwzięciem. Po pierwsze - od wielu lat produkuje kontrolery MIDI, w tym APC, który dedykowany jest specjalnie do Live. Jak sama nazwa wskazuje mamy tutaj do czynienia z rozwinięciem tego konceptu. Koniec końców, APC Live to kontroler MIDI z zintegrowanym komputerem oraz interfejsem audio. Na tym polu Akai nie powinno zostać niczym zaskoczone. Po drugie - synchronizacja oprogramowania ze sprzętem. I tu również znajdujemy istotny epizod w historii - kontroler Push 1. Pierwsza wersja kontrolera Push od strony inżynieryjnej przygotowana została właśnie przez Akai. Tak więc zadanie domowe zostało odrobione.
Oczywiście, jak to często bywa, diabeł tkwi w szczegółach, w związku z czym to one mogą przesądzić o sukcesie urządzenia. W jednym z rysunków technicznych widzimy np. że urządzenie posiada crossfader - co może być świetnym rozwiązaniem. Jak udowodniła firma Elektron może on być wykorzystywany o wiele szerzej niż w standardowych mikserach DJ-skich. Co zaproponuje Akai - zobaczymy. Ciekawym akcentem jest również wysyłanie komunikatów cv/gate (oprócz MIDI).
Podsumowując. Na podstawie dostępnych informacji pomysł Akai wydaje się naprawdę ciekawy. Kluczowa może okazać się cena. Na ten temat na chwilę bieżącą nie wiemy nic. Trzymamy kciuki i czekamy do NAMM 2019.
polecane