Maszyna perkusyjna od Soma Laboratory – Pulsar-23

04.05.2019 
Maszyna perkusyjna od Soma Laboratory – Pulsar-23

Soma Laboratory przedstawia długo oczekiwaną maszynę perkusyjną Pulsar-23 projektu Vlada Kreimera, będącą drugą konstrukcją – po syntezatorze Lyra-8 – realizującą autorski koncept „organizmicznego” instrumentu muzycznego.

Pulsar-23 to urządzenie semimodularne, składające się z 23 modułów, oferujące:

- 4 generatory brzmień perkusyjnych: stopa, bas/perkusjonalia, werbel, talerz/hihat
- 4 generatory obwiedni z możliwością regulacji wybrzmienia dla generatorów perkusyjnych, pozwalającą wykorzystać je również do tworzenia dronów czy noise'owych tekstur
- 4 niezależne loopery, z możliwością indywidualnego sterowania sygnałem zegara, służące do zapętlania zdarzeń w sekwencje, nie zaś nagrywania audio
- generator zegara wraz z dzielnikiem
- szerokozakresowy LFO (0.1 – 5000 Hz) z regulacją kształtu fali
- Shaos – unikalny generator funkcji pseudo-randomowych oparty na rejestrach przesuwających z 4 indywidualnymi wyjściami oraz funkcją sample & hold
- procesor efektów ze sterowaniem napięciowym, w tym także napięciową kontrolą nad próbkowaniem całego DSP
- układ distortion
- 2 sterowane napięciowo gate
- 2 sterowany napięciowo VCA
- 2 inwertery napięć

Ponadto, Pulsar-23 zapewnia kontrolę i synchronizację MIDI i kilka dodatkowych funkcji, jak 4 przypisywalne attenuatory czy 2 dynamiczne sensory dotykowe generujące napięcia sterujące. 55 potencjometrów obrotowych, 11 przełączników i ponad 100 wyjść i wejść do patchowania, możliwość integracji z systemem Eurorack, zewnętrznego miksowania i przetwarzania sygnału i praktyczna możliwość swoistego circuit bendingu maszyny w trakcie gry na żywo czynią Pulsara-23 unikalną i niesłychanie kreatywną konstrukcją.

Patchowanie w obrębie maszyny odbywa się przy użyciu pinów i kabli z klipsami typu „krokodyl”. Dlaczego nie standardowe gniazda, choćby minijacki mono używane w systemie eurorack? Wyjaśnia to Vlad Kreimer - Gdy zaczynałem pracę na projektem Pulsara-23, chciałem stworzyć jak najwięcej możliwości patchowania urządzenia, bez niepotrzebnych ograniczeń. Ale każde gniazdo zajmuje miejsce na panelu i płytkach drukowanych oraz podnosi cenę, szczególnie jeśli chcemy zastosować złącza dobrej jakości. W przypadku Pulsara-23, w którym liczba złączy wynosi ponad 100, ten wpływ na rozmiar i cenę maszyny byłby ogromny. Z kolei użycie złącz w stylu płytek prototypowych nie zapewniałoby wygody użytkowania i trwałości. Wpadłem wtedy na pomysł użycia klipsów typu krokodyl i umieszczonych na panelu pinów, które rozwiązały wszystkie te problemy.

Choć takie rozwiązanie jest dość niestandardowe, praktyczne korzyści z jego zastosowania są duże – każdy pin zajmuje minimalną przestrzeń panelu urządzenia i można przypiąć do niego więcej niż jeden klips, co daje możliwość prostej multiplikacji np. napięciowego sygnału sterującego bez konieczności używania dodatkowych modułów typu mult. Główne złącza audio i MIDI są jednak zrealizowane przy użyciu standardowych, wysokiej jakości gniazd. Pulsar-23 posiada też wbudowany moduł adaptera z 8 gniazd jack 3.5 na piny służące do podpinania „krokodylków”.

Pulsar-23 będzie dostępny już niebawem w cenie ok. 1500-1600 euro netto.

Premierowa prezentacja Pulsara-23 odbędzie się na Superbooth 2019 (stoisko W325). Podczas targów, 10 maja o godzinie 17.20, Vlad Kreimer zagra również koncert prezentujący możliwości urządzeń Soma Laboratory.

Więcej informacji: https://somasynths.com

Star icon
Produkty miesiąca
Earthworks SR117 - mikrofon pojemnościowy wokalny
Sennheiser HD 490 PRO Plus - słuchawki studyjne
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó