Motor Synth - pierwszy syntezator firmy Gamechanger Audio

19.05.2019  | Michał Gałczewski vel Tweak
Motor Synth - pierwszy syntezator firmy Gamechanger Audio

Na ostatnich targach Superbooth w Berlinie nieznana dotychczas łotewska firma Gamechanger Audio zaprezentowała bardzo ciekawe i innowacyjne urządzenie, jakim jest Motor Synth. To pierwszy syntezator w historii firmy.

Motor Synth wytwarza dźwięki przyspieszając i zwalniając osiem silników elektrycznych do bardzo precyzyjnych obrotów. Ich częstotliwość odpowiada częstotliwości określonych wysokości dźwięku. W rozmowie podczas ostatnich targów Superbooth przedstawiciel firmy zdradził nam, że technologia wytwarzania dźwięków w syntezatorze zaczerpnięta została z silników montowanych w latających dronach. Osiem elektro-motorów zastosowanych w konfiguracji instrumentu daje w sumie czterogłosowy syntezator polifoniczny z dwoma dźwiękami na każdy głos.

Spróbujmy przyjrzeć się bliżej zasadzie działania syntezatora... Motor Synth wykorzystuje dwa sposoby syntezy dźwięku:

* Dźwięk wytwarzany jest poprzez czujniki magnetyczne umieszczone na każdym z ośmiu silników elektrycznych. Wirujące cewki tworzą w ten sposób sygnał analogowy. Orkiestra ośmiu silników harmonijnie pompuje industrialny w charakterze hałas.

* Za dźwięk odpowiedzialne są specjalnie zaprojektowane odblaskowe dyski optyczne, przymocowane do wałów każdego z silników elektrycznych. Dyski zawierają graficzną reprezentację trzech standardowych kształtów fal dźwiękowych. W momencie, gdy wirniki elektromotoryczne startują, dyski wprowadzane są w ruch obrotowy. Każdy kształt fali odczytywany jest przez dedykowany zestaw czujników podczerwieni. Czujniki przetwarzają odczyt na sygnał audio. Kształty fal na odblaskowych dyskach optycznych stają się precyzyjnymi wzorcami dla dźwięku, odpowiadającymi prędkości silników elektrycznych.

Całość brzmi raczej industrialnie, choć eksperymentując z urządzeniem zdarzyło nam się wydobyć z niego przyjemne "okrągłe" dźwięki.

Obok intrygującego silnika syntezy (dosłownie!), Motor Synth oferuje też analogowe obwiednie i filtr, modulację krzyżową wspomnianych mechanicznych oscylatorów oraz LFO. Komponowanie ułatwiają różne tryby sekwencera, funkcje trybu polifonicznego i arpeggiator. Motor Synth posiada też innowacyjny system pętli, który pozwala uzyskać jednocześnie rytm i melodię, podobnie jak przy użyciu loopera. Syntezator można kontrolować poprzez MIDI CC, więc sprawdzi się tutaj niemal każdy kontroler MIDI lub program DAW. Fani systemów modularnych znajdą też analogowe patch-pointy do integracji i kontrolę poprzez napięcie CV.

28 maja rusza pre-order na urządzenie i będzie można je zakupić za 749$. W sprzedaży detalicznej jego cena będzie oscylowała w okolicach 1300$. Więcej szczegółów TUTAJ.

Star icon
Produkty miesiąca
Earthworks SR117 - mikrofon pojemnościowy wokalny
Sennheiser HD 490 PRO Plus - słuchawki studyjne
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó