Pierwsze wrażenia z Superbooth 2019

10.05.2019  | Michał Gałczewski vel Tweak
Pierwsze wrażenia z Superbooth 2019

Tak jak pisaliśmy wcześniej jesteśmy na Superbooth 2019 i bacznie przyglądamy się temu co dzieje się podczas berlińskich targów. Wszystko co mieliśmy okazje zaobserwować w piątek utwierdziło nas w przekonaniu, że rynek instrumentów elektronicznych rozwija się szalenie dynamicznie. Co najbardziej zwróciło naszą uwagę?

Bez wątpienia "hitem" drugiego dnia targów Superbooth okazały się produkty przygotowane przez firmę Gamechanger Audio. Przede wszystkim myślimy tutaj o instrumencie Motor Synth a więc dwugłosowym syntezatorze stworzonym w konstrukcji elektro-mechanicznej. Ponadto na uwagę zasługuje efekt nazwany "Plasma Rack", który przetwarza sygnał przez lampę ksenonową - jej wyładowania efektownie prezentują się w przezroczystej obudowie. Zacytujemy też w tym miejscu komentarz zasłyszany przy stoisku Gamechanger Audio - Nigdy nie słyszałem tak szybkiej i agresywnej bramki jak w Plasma Rack. To wszystko sprawia, że będziemy bacznie przyglądać się dalszym poczynaniom tej łotewskiej manufaktury.

Odwiedziliśmy również stoisko IK Multimedia a więc firmy, która dotąd znana była przede wszystkim z tworzenia bardzo dobrego oprogramowania. W tym roku włoska marka prezentuje swój drugi syntezator analogowy, czyli Uno Drum. Czy ten instrument powtórzy sukces jakim niewątpliwie okazał się monofoniczny syntezator analogowy Uno Synth? O tym oczywiście przekonamy się za jakiś czas ale już teraz możemy powiedzieć, że bardzo kompaktowa forma oraz łatwość obsługi Uno Drum działają na korzyść tego instrumentu. 

W tym roku Elektron zaprezentował nową wersję swojego syntezatora Digitone. Na forach internetowych, jednak zawrzało a fani tej marki mają mieszane uczucia. My po pierwszej interakcji z Digitone Keys możemy stwierdzić, że faktycznie jest to instrument dość... osobliwy. Niemniej jednak dodano nowe funkcje, które mają szansę sprawić, że użytkownicy przekonają się do tego narzędzia.

Z kolei Novation zaprezentowała potężny syntezator, jakim niewątpliwie jest Summit. Oprócz 16 głosów oraz wszystkich funkcji, które posiadał ich wcześniejszy desktopowy moduł Peak, Summit posiada również pełnowymiarową klawiaturę. Dodano też większą liczbę parametrów bezpośrednio kontrolowanych przez pokrętła na panelu. Bardzo możliwe, że Summit okaże się najlepszą premierą w kategorii syntezatorów polifonicznych na tegorocznych targach Superbooth.

Obok dużych firm wystawiających się na tegorocznych targach zajrzeliśmy też do chłopaków z Instruments of Things. Jest to manufaktura, która zaprezentowała bardzo interesujący kontroler do systemów Eurorack. Ma on kształt niewielkiego żetonu, który wysyła sygnał do modułu znajdującego się w systemie modularnym. Kontroler wysyła aż trzy różne wartości napięcia, zmieniające się pod wpływem zmiany położenia tegoż żetonu. Przez chwilę bawiliśmy się tym kontrolerem i jako posiadacze systemu Eurorack widzimy naprawdę wielki potencjał tego małego urządzenia.

Sobotę na targach spędzimy na dalszym poszukiwaniu najciekawszych instrumentów a także zagościmy na warsztatach prowadzonych przez absolutne autorytety w dziedzinie produkcji muzycznej. Podobnie jak dzień wcześniej tak i dzisiaj będziemy o wszystkim informować nas na bieżąco. Koniecznie zajrzyjcie na nasz Instagram, gdzie pojawi się wiele nigdzie indziej niepublikowanych zdjęć z berlińskich targów.

Star icon
Produkty miesiąca
Earthworks SR117 - mikrofon pojemnościowy wokalny
Sennheiser HD 490 PRO Plus - słuchawki studyjne