Więcej...

Perkusja w Euroracku

07.07.2019  | Michał Gałczewski vel Tweak
Perkusja w Euroracku fot. https://samplesfrommars.com

Dzisiejsze czasy to dobry okres dla wielbicieli eksperymentów i kreowania brzmień perkusyjnych w systemach Eurorack.

Niektóre firmy, takie jak np. Jomox, postawiły na sprawdzone rozwiązania i wykorzystują elementy oraz doświadczenie zdobyte na polu syntezatorów desktopowych. Moduł ModBase 09 potrafi być bardzo dobrze brzmiącym kickiem, natomiast ModBrane 11 pozwala na uzyskanie szerokiego spektrum dźwięków perkusyjnych, o równie dobrej jakości brzmienia. Do tego grona zaliczyć można i firmę MFB, która posiada całą linię analogowych głosów perkusyjnych, opartych na obwodach słynnego syntezatora Tanzbar.

Kolejne firmy tworzą moduły oparte na klasykach, takich jak Roland 909 czy 808. Należą do nich Hexinverter Electronique oraz TipTop Audio. Moduły te są bardzo popularne w systemach i często wykorzystywane w techno live act'ach wielu artystów. Są też dosyć przystępne cenowo. Niektórzy producenci stawiają na konkretne style muzyczne. Tak robi Noise Engineering. Ich bardzo popularny moduł Basimilus Iteritas Alter pozwala uzyskać bardzo charakterystyczne industrialne brzmienia. Basimilus w ostatnim roku był - według wielu list popularności - najbardziej rozchwytywanym modułem perkusyjnym. Od niedawna coraz większą rolę zaczyna odgrywać firma Erica Synths. Opisywaliśmy już ich system dedykowany bitowej muzyce - Erica Synths Techno System - Kompletny Modular Do Zadań Specjalnych. Erica w swojej ofercie ma też wyjątkowo mały (3hp), dwugłosowy moduł perkusyjny o nazwie Pico Drums. Do swojej listy firma dodała ostatnio moduł, który zapowiada się wyjątkowo obiecująco - Sample Drum. Jest to moduł-sampler, posiadający możliwość synchronizacji tempa oraz popularny wśród producentów muzyki bitowej Slicing. Wszystko to zwieńczone jest szerokim zakresem kontroli CV. Dzięki niemu ostre breaki są niezwykle łatwe do uzyskania.

https://1010music.com

Należy wymienić tu i inne urządzenia, które wykorzystują sampling. 1010 Music posiada w swojej ofercie moduł Bitbox, który tak naprawdę jest kompletnym samplerem z wieloma głosami oraz bardzo szeroką możliwością edycji audio. Istnieje też dokładna kopia syntezatora Pearl Syncussion. Moduł stworzyła firma Michigan Synths Works, nazywa się on SY0.5 i jest dokładnym odwzorowaniem jednego kanału Syncussion w module o wielkości 10hp. Testowaliśmy osobiście ten moduł i brzmi on wyjątkowo dobrze. Posiada możliwości kontroli CV oraz modulacji FM.

Na temat perkusji w systemach modularnych można mówić wiele, dlatego będziemy wracać do tego tematu i postaramy się omówić konkretne rozwiązania, które pomogą wam dokonać wyboru. Świat modularny pozwala na wiele więcej w kwestii syntezy perkusjonaliów, niż desktopowe syntezatory z ustaloną architekturą. Połączenie idei eksperymentu z dostępnymi modułami oraz technikami syntezy skłania do poszukiwania nowych brzmień i kompozycji.