ExFriend Synth prosto z Kołobrzegu

31.07.2019 
ExFriend Synth prosto z Kołobrzegu

O klonowaniu instrumentów powiedziano już wiele, jednak okoliczności wymagają, aby do zagadnienia wrócić. Wszystko za sprawą Macieja Jaciuka, który w domowym zaciszu właśnie przygotowuje kolejne egzemplarze urządzenia o nazwie ExFriend Synth, będącego oficjalnym klonem syntezatora Ellitone Multi Synth. Co to za sprzęt?

- ExFriend Synth, jest klonem Ellitone Multi Synth, małego lecz potężnego urządzenia opartego na Arduino. Jest klonem oficjalnym, legalnym i zatwierdzonym przez producenta - powiedział nam Maciej Jaciuk, który poza konstruowaniem syntezatorów zajmuje się prowadzeniem oficyny Plaża Zachodnia oraz tworzeniem muzyki pod pseudonimem SqrtSigil. - Syntezator posiada 4 klawisze, każdy z potencjometrem oraz patchbay, gdzie wpinając kabelki łączymy poszczególne punkty, zmieniając patche czyli „presety”. Potencjometry w zależności od patcha, regulują pitch każdego klawisza lub wpływają na brzmienie czy całe mnóstwo innych parametrów - dodaje.

Czym ExFriend Synth różni się od swojego pierwowzoru? - Oryginalnie, urządzenie posiada gniazda i przewody znane z zastosowania w świecie Arduino czy tzw. płytek prototypowych, czyli cieniutkich kabelków zakończonych „szpilką”. Rozwiązanie to, może i sympatyczne w warunkach domowych czy studyjnych, absolutnie nie sprawdziło się w warunkach grania live, więc postanowiłem trochę je przerobić stosując tzw. "banany", których jestem fanem. Przy okazji dołożyłem dodatkowe gniazda, które dodają więcej przypadku i chaosu do niektórych brzmień tego syntezatora - tłumaczy Maciej Jaciuk.

Ogólna specyfikacja

6 typów syntezy:
- Wavetables
- Patterns
- FreqModz(FM)
- Infinite Bounce Matter (bouncing ball style sequencer)
- Chirpp (experimental cosine-grain type synthesis)
- Panic Voice Engine (brutal data distortion type synthesis)

Zapytaliśmy jeszcze Macieja o to czy urządzenie przeznaczone jest dla osób zaawansowanych technicznie - Główną ideą jest to, że korzystanie z ExFriend Synth nie wymaga znajomości syntezy. Urządzenie jest bardzo intuicyjne i dostarcza całej gamy możliwości brzmieniowych. W dodatku jest hakowalne, czyli przy odrobinie wiedzy na temat programowania Arduino, można podmieniać wavetables, korzystając z całej masy innych, znajdujących sie w bibliotece - powiedział.

Koszt syntezatora ExFriend Synth to 800 złotych. Możecie go zamówić TUTAJ.

Star icon
Produkty miesiąca
Electro-Voice ZLX G2 - głośniki pro audio
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó