ExFriend Synth prosto z Kołobrzegu

31.07.2019 
ExFriend Synth prosto z Kołobrzegu

O klonowaniu instrumentów powiedziano już wiele, jednak okoliczności wymagają, aby do zagadnienia wrócić. Wszystko za sprawą Macieja Jaciuka, który w domowym zaciszu właśnie przygotowuje kolejne egzemplarze urządzenia o nazwie ExFriend Synth, będącego oficjalnym klonem syntezatora Ellitone Multi Synth. Co to za sprzęt?

- ExFriend Synth, jest klonem Ellitone Multi Synth, małego lecz potężnego urządzenia opartego na Arduino. Jest klonem oficjalnym, legalnym i zatwierdzonym przez producenta - powiedział nam Maciej Jaciuk, który poza konstruowaniem syntezatorów zajmuje się prowadzeniem oficyny Plaża Zachodnia oraz tworzeniem muzyki pod pseudonimem SqrtSigil. - Syntezator posiada 4 klawisze, każdy z potencjometrem oraz patchbay, gdzie wpinając kabelki łączymy poszczególne punkty, zmieniając patche czyli „presety”. Potencjometry w zależności od patcha, regulują pitch każdego klawisza lub wpływają na brzmienie czy całe mnóstwo innych parametrów - dodaje.

Czym ExFriend Synth różni się od swojego pierwowzoru? - Oryginalnie, urządzenie posiada gniazda i przewody znane z zastosowania w świecie Arduino czy tzw. płytek prototypowych, czyli cieniutkich kabelków zakończonych „szpilką”. Rozwiązanie to, może i sympatyczne w warunkach domowych czy studyjnych, absolutnie nie sprawdziło się w warunkach grania live, więc postanowiłem trochę je przerobić stosując tzw. "banany", których jestem fanem. Przy okazji dołożyłem dodatkowe gniazda, które dodają więcej przypadku i chaosu do niektórych brzmień tego syntezatora - tłumaczy Maciej Jaciuk.

Ogólna specyfikacja

6 typów syntezy:
- Wavetables
- Patterns
- FreqModz(FM)
- Infinite Bounce Matter (bouncing ball style sequencer)
- Chirpp (experimental cosine-grain type synthesis)
- Panic Voice Engine (brutal data distortion type synthesis)

Zapytaliśmy jeszcze Macieja o to czy urządzenie przeznaczone jest dla osób zaawansowanych technicznie - Główną ideą jest to, że korzystanie z ExFriend Synth nie wymaga znajomości syntezy. Urządzenie jest bardzo intuicyjne i dostarcza całej gamy możliwości brzmieniowych. W dodatku jest hakowalne, czyli przy odrobinie wiedzy na temat programowania Arduino, można podmieniać wavetables, korzystając z całej masy innych, znajdujących sie w bibliotece - powiedział.

Koszt syntezatora ExFriend Synth to 800 złotych. Możecie go zamówić TUTAJ.

Star icon
Produkty miesiąca
Sennheiser MD 421 Kompakt
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó