Najlepszy freeware z ostatnich tygodni
Przykład pierwszego programu pokazuje, że najwięksi gracze na rynku nie zapominają o systemie iOS; kolejne to przydatne narzędzia i znakomity efekt – a wszystko za darmo!
Propellerhead Reason Compact 2.0
Jeśli miałeś ochotę na Reasona w wersji dla iPada, to póki co musisz się obejść smakiem. Możesz jednak robić bity w nowej wersji Reason Compact. Nie tylko my wciąż żyjemy nadzieją, że Reason w końcu zostanie udostępniony na iPada. Wydaje się to rzeczą naturalną, bo dokładnie tak postąpił Korg z systemem Gadget, odnosząc ogromny sukces. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że Propellerhead nie ignoruje iOS, czego przykładami są pełna wersja syntezatora Thor oraz bitmaszyna Figure. Wraz z aplikacją Reason Compact 2.0 uzyskujemy coś pomiędzy nimi, z możliwością łatwego sklejania rytmów, partii basu i syntetycznych sekwencji (na bazie syntezatora Europa). Dostęp do większej liczby parametrów i brzmień możliwy jest jednak tylko w ramach zakupów w aplikacji. W wersji darmowej, Reason Compact jest bardzo prosty, ze skąpo wyposażonym syntezatorem i, to nowość w wersji 2.0, dedykowaną maszyną perkusyjną na bazie modułu Rytmik. Do tego dochodzi syntezator basowy Monotone.
Może się to wydawać mało imponujące, ale nawet bez dodatkowych inwestycji da się za pomocą Compact 2.0 stworzyć ciekawe sekwencje. Dla przykładu, syntezator basowy Monotone oferuje filtr z rezonansem, a także możliwość zastosowania w miksie efektów chorus, overdrive i glide. Z kolei Rytmik pozwala włączyć distortion, filtrowanie, ustawić czas wybrzmiewania dźwięków oraz dodać pogłos i delay. Co ważne, projekty stworzone w Reason Compact mogą być otwierane w pełnej wersji flagowca Propellerhead.
www.propellerheads.com
Lurker Beats Lurker Chorus
Zazwyczaj nie krytykujemy wyglądu darmowych narzędzi, ale w tym wypadku nie mogliśmy się powstrzymać – Lurker Chorus jest okropny! Z drugiej jednak strony, nie można wykluczyć, że GUI celowo nawiązuje do narzędzi programowych z początku lat 90. Z braku lepszego wyjaśnienia, tego się trzymajmy. Poza tym wygląd to nie wszystko, bo wtyczka ta oferuje czterogłosowy, w pełni stereofoniczny chorus o ciekawym brzmieniu, z całą gamą manipulatorów i funkcją synchronizacji do tempa. Kolory interfejsu mają swoje znaczenie, ponieważ ich zmiana reprezentuje częstotliwość i głębokość modulacji.
http://lurkerbeats.ivysirena.com
Tone2 Nanohost
Niekiedy bywa tak, że po prostu potrzebujesz otworzyć jakąś wtyczkę, aby zobaczyć co sobą reprezentuje, albo zagrać coś na niej na żywo. Uruchamianie całego DAW z jego rozbudowanym anturażem wydaje się zwykłą stratą czasu i w takich właśnie sytuacjach przydaje się coś lekkiego i najlepiej za darmo. Tone2 Nanohost jest wówczas niezastąpiony jak Batman w Gotham City. Jest bowiem hostem VST, który nie wymaga żadnej instalacji (można go uruchamiać z wtyczki USB) i otwiera się w mgnieniu oka. Poza tym obsługuje wtyczki w formacie 32- i 64-bitowych. Niesamowicie przydatna rzecz, choć tylko dla komputerów Windows.
www.tone2.com/nanohost.html
TBProAudio dpMeter 4
Piękny to on nie jest, ale narzędzia takie być nie muszą. Jako następca popularnego dpMeter II, oferuje precyzyjny pomiar poziomów w trybach RMS, EBU R128 oraz TruePeak (wartości międzypróbkowe). Co więcej, poza trybem stereo pracuje też w trybie wielokanałowym, dzięki czemu można go użyć do porównań różnych miksów w zakresie głośności, poziomu szczytowego i TruePeak. Regulacji podlega wzmocnienie wejściowe, a wskazania można nagrywać na ścieżkach jako linie automatyki. W nowej wersji dodano menadżera presetów i możliwość skalowania okna.
www.tb-software.com
Klasyczne oprogramowanie - FXPansion Orca
Firma FXPansion istnieje już bardzo długo i ma w ofercie – poprzedniej i bieżącej – mnóstwo ciekawego oprogramowania. Przez wszystkie te lata przeszła wiele zmian i przekształceń, wciąż oferując produkty uznawane dzisiaj za klasyczne. Na ich tle Orca wyróżnia się bardzo wyraźnie, ponieważ jest eksperymentalnym syntezatorem monofonicznym, który zaczynał jako projekt testowy, pozwalając programistom wypróbować w praktyce nową technologię modelowania. Jest ona obecnie stosowana w wielu produktach tej firmy. Koszmarnie wyglądający interfejs wtyczki, przypominający zdjęcie rentgenowskie bliżej niezidentyfikowanych narządów wewnętrznych w ostatnim stadium funkcjonowania ich właściciela, to tylko kamuflaż dla poważnego rozwiązania programistycznego. Wtyczki nie znajdziecie na oficjalnej stronie FXPansion, ale można ją pobrać z serwisu VSTPlanet.com. I znów, tylko dla właścicieli komputerów Windows.
http://bit.ly/FXPansionOrca
polecane