Najlepszy freeware z lipca

13.07.2020 
Najlepszy freeware z lipca

Pora na kolejny przegląd najciekawszych bezpłatnych narzędzi z ostatnich tygodni. Jeżeli szukacie całkowicie darmowego fortepianu o ogromnych możliwościach edycji brzmienia to trafiliście w odpowiednie miejsce.

Melda Production Monastery Grand

Czeskie firmy United Plugins oraz Melda Production współpracują ze sobą od samego początku tej pierwszej, współdzieląc system licencji wtyczek oraz niektóre moduły oprogramowania. Teraz połączyły swoje działy marketingu, co postanowiono uczcić udostępnieniem bezpłatnego pakietu Monastery Grand. Ta ważąca ponad 3,6 GB biblioteka najwyższej jakości sampli zawiera wielowarstwowe dźwięki koncertowego fortepianu Hoffman. Instrument znajduje się w sali koncertowej klasztoru nieopodal Pilzna, a do jego nagrania wykorzystano aż 16 mikrofonów.

Gdzie jest haczyk? W zasadzie nigdzie, nie licząc faktu, że paczkę sampli można uruchomić jedynie z wykorzystaniem wirtualnego instrumentu Melda Production MSoundFactory, także dostępnego w bezpłatnej wersji Player. W pełnej wersji jest to ciekawa wtyczka będąca zintegrowaną platformą modularną pozwalającą nie tylko uruchamiać, ale też tworzyć własne instrumenty (porównanie MSoundFactory do Reaktora i Kontakta w jednym, nie będzie dużym nadużyciem).

Po ściągnięciu i załadowaniu pakietu należy go zainstalować wewnątrz wtyczki funkcją Install, a następnie uruchomić ją ponownie. W spisie dostępnych bibliotek pojawią się dwie nowe pozycje: Monastery Grand oraz Monastery Grand Creative – ta druga uwzględniająca także różnego typu efekty. Po ściągnięciu pakietu warto zweryfikować jego sumę kontrolną za pomocą narzędzi do obsługi archiwów. Plik należy umieścić na jak najszybszym dysku, najlepiej SSD i w domyślnym folderze Melda Production, MSoundFactoryInstruments. Pakiet potrzebuje trochę czasu na załadowanie, więc należy się uzbroić w cierpliwość.

www.meldaproduction.com/MonasteryGrand

discoDSP Schroeder

Manfred Schroeder (nie mylić z innym Schroederem, który będąc kanclerzem Niemiec zapisze się w historii jako „rosyjski łącznik”), to zmarły ponad 10 lat temu wybitny fizyk, któremu akustyka zawdzięcza bardzo dużo, w tym genialną konstrukcję dyfuzora. Na początku lat 60. minionego wieku stworzył algorytmy pogłosowe, na bazie których powstała m.in. ta skromna wtyczka. To ciekawa kombinacja filtrów wszechprzepustowych oraz grzebieniowych, które poprzez sterowanie z poziomu macierzy pozwalają uzyskać intrygujący pogłos, znacząco różniący się od klasycznych sprężyn, płyt czy pomieszczeń. Procesor ma tylko dwa regulatory – jednym ustawiamy czas wybrzmiewania, a drugim proporcje między sygnałem czystym a efektowym. Przycisk Passthru pozwala ominąć procesor. Wtyczka dostępna jest tylko dla komputerów Mac w formatach AU oraz VST3.

www.discodsp.com/schroeder

Lostin70s HaNon B70

Na ogół z dużą rezerwą podchodzimy do bezpłatnych emulacji organów Hammonda, bo po GG Audio Blue 3 niewiele jest już do powiedzenia. A tu taka niespodzianka! Nie dość, że gra zupełnie przyzwoicie, to jeszcze ma szereg opcji, których prędzej spodziewalibyśmy się po komercyjnej wtyczce: pełen zestaw registrów, fajnie brzmiące Leslie z podziałem na bęben i horn, efekt przesłuchu dźwięków, pogłos, emulacja wzmacniacza, podział klawiatury, efekty perkusyjne, dodatkowe harmoniczne i do tego niezłe presety. Dźwięk jest generowany algorytmicznie, zatem wtyczka jest lekka i łagodna dla CPU. Ponadto dostępna dla komputerów Mac i PC jako VST, VST3, AU, a nawet jako samodzielna aplikacja!

Polecamy przyjrzeć się także innym produktom tego developera z Francji, zakochanego w latach 70., jak np. Keys of 70s z ładnym Rhodesem.

Zobacz także test wideo:
Technics EAH-A800 - bezprzewodowe słuchawki z redukcją szumów
Technics EAH-A800 - bezprzewodowe słuchawki z redukcją szumów
Wszystkim osobom dorastającym w latach 70. i 80. minionego wieku należąca do Panasonica marka Technics nieodmiennie kojarzy się z gramofonami oraz doskonałym sprzętem hi-fi.

www.lostin70s.com

ZamplerSounds Trickster

Oferowany za darmo przez Beat Magazine player VST/AU o nazwie Zampler, ma systematycznie rosnącą bibliotekę brzmień, o którą dba Marco Scherer – muzyk, producent, a jednocześnie redaktor Beat Magazine. Jego najnowsze dzieło to także bezpłatny pakiet Trickster, tym razem dostępny nie tylko dla Zamplera, ale i jako rozszerzenie dla Akai MPC, kompatybilne z modelami One, X, Live, Live mkII, Force, Touch i Renaissance oraz aplikacją Software. Zawiera brzmienia ciemnego basu, jasnych dzwonków, zabawkowych keyboardów, pady i atmosfery, sprawdzające się w takich gatunkach jak Dubstep i Trap. Łącznie jest to 1,7 GB materiału pod postacią samooscylujących próbek w formatach kompatybilnych z SFZ i REX, bazujących na silniku DUNE firmy Synapse Audio, a zatem z obsługą filtrów, LFO, obwiedni i efektów.

http://zamplersounds.com

Star icon
Produkty miesiąca
Earthworks SR117 - mikrofon pojemnościowy wokalny
Sennheiser HD 490 PRO Plus - słuchawki studyjne
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó