10 podpowiedzi zanim zaczniesz zabawę z modularem

14.08.2020  | Paweł Pruski
10 podpowiedzi zanim zaczniesz zabawę z modularem

Kilka praktycznych rad, podpowiedzi, odnośników, które pozwolą na budowę własnego systemu w formacie Eurorack.

Poniższe zestawienie wynika z subiektywnego doświadczenia. Celowo pomija sporą część tematu, aby uwypuklić aspekty, które mogą być przydatne dla osób które zastanawiają się nad budową systemu Eurorack. Poniższa lista może pomóc w przemyśleniu tematu.

1. Modulargrid

Miejsce od którego warto zacząć. Tutaj możesz stworzyć wirtualny system. Oprócz rozmieszczenia modułów w obudowie, sprawdzisz ile potrzebujesz mocy (jakie zasilanie), głębokość modułów (jaki typ skrzyni). Dodatkowo możesz sprawdzić opinie na  temat modułów, linki do sklepów, czy też oferty użytkowników. Jeśli jesteś gotów zmierzyć się z tematem - możesz również sprawdzić jaką kwotę będziesz potrzebował do stworzenia zaplanowanego systemu. (https://www.modulargrid.net)

2. Obudowa

Możesz wybrać gotową (droższą) lub też złożyć samemu. W drugim wariancie warto wziąć pod uwagę dostępność części oraz umiejętność majsterkowania. W niektórych przypadkach może być konieczność sprowadzenia poszczególnych elementów z zagranicy (koszty wysyłki).  Oprócz wielkości skrzyni, która przekłada się na ilość modułów, zwróć uwagę również na jej głębokość. Niektóre moduły wymagają dużej głębokości skrzyni. Wspomniana wielkość zależy oczywiście od Twojego planu. Warto zadać sobie dodatkowe pytanie - czy z systemu będziesz korzystał wyłącznie w domu, czy też będzie pomocny podczas koncertów.

3. Zasilanie

Podstawową kwestią jest ilość potrzebnej mocy - sprawdzisz to w Modulargride. Poza tym warto poczytać, czy dany zasilacz nie powoduje konfliktu z określonym modułem. W praktyce może się okazać, że określony moduł we współpracy z danym zasilaczem zacznie np. szumieć. Do wyboru jest zasilanie wbudowane w obudowę lub tzw. latające (w postaci niewielkiego modułu). Jeśli zależy Ci na miejscu - warto wybrać wbudowany zasilacz - zaoszczędzisz kilka HP.

4. Pomysł

Jakie dokładnie funkcje ma posiadać system? Warto zastanowić się jak ma wyglądać praca - np. przełożenie na konkretne efekty muzyczne. Dobrze uwzględnić bufor związany z ewentualną rozbudową systemu, czy podmianą któregoś z modułów. To, że w tym momencie jest ok, nie oznacza, że przyszłości Twój pomysł nie ulegnie zmianie. Mimo wszystko warto mieć chociaż ogólny zarys jakie funkcje ma spełniać nasz system. Dzięki temu unikniemy nietrafionych zakupów.

5. Pożyczaj / testuj

W większości przypadków jest to niestety pobożne życzenie, ale jeśli tylko masz możliwość pożyczenia i sprawdzenia danego modułu zdecydowanie zrób to. Być może mieszkająca w pobliżu osoba ma interesujący Cię moduł i pozwoli na szybki test. Często nawet chwila z modułem pozwoli rzucić zupełnie nowe światło na decyzję zakupową. Pamiętaj, że opis potrafi zachwycić, a w praktyce po prostu moduł nie będzie tym czego oczekiwałeś.
6. Rynek wtórny

Istnieje kilka grup na Facebooku na których możesz kupić używane modułu. W zdecydowanej większości pozwala to na zaoszczędzenie pieniędzy. Warto korzystać z tej możliwości - możesz poprosić o dokładne zdjęcia, wynegocjować korzystną cenę, czy też po prostu wymienić się modułami. Zdecydowanie warto śledzić rynek wtórny.

7. Alternatywa
Nie poruszamy tematu związanego z alternatywą w postaci oprogramowania komputerowego. W zdecydowanej większości funkcje, które realizujemy w Eurorack odtworzymy za pomocą oprogramowania. Warto jednak sprawdzić, czy nie istnieje urządzenie, które realizuje funkcje których oczekujemy dokładnie od naszego systemu. Przykładem może być np. maszyna perkusyjna. Być może tańszą, bardziej efektywną opcją będzie zakup urządzenia, nie budowa systemu. Pamiętaj, że profitem systemu jest możliwość modulacji - sprawdź na ile wykorzystasz tę możliwość.

8. Opcja hybrydowa

Istnieje spora grupa modułów pozwalających na konwertowanie sygnały MIDI do CV (i w drugą stronę). W praktyce oznacza to możliwość połączenia systemu z komputerem, czy też innym sprzętem.  Może okazać się, że jest to bardzo efektywne rozwiązanie. W tej opcji system będzie tylko uzupełnieniem tego czym już dysponujemy.

9. Nagrywanie

Zastanów się w jaki sposób chcesz rejestrować rezultaty pracy z systemem. Czy z systemu będzie wychodził sygnał mono, stereo, czy też kilka kanałów? Czy warto kupić mikser w postaci modułu, czy też wystarczą wejścia w interfejsie audio?

10. Konsekwencja

Warto mieć swój autorski pomysł. Jest mnóstwo ciekawych modułów, dlatego ważne, aby zakupy podyktowane były faktyczną potrzebą, a nie chęcią posiadania. Zdecydowanie nie warto działać jak chorągiewka na wietrze (chyba że dysponujesz nieskończonym budżetem - wtedy nie ma problemu).

Star icon
Produkty miesiąca
Sennheiser HD 490 PRO Plus - słuchawki studyjne
Electro-Voice ZLX G2 - głośniki pro audio
Electro-Voice EVERSE 12 - głośnik bezprzewodowy
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó