Sennheiser spectera: rewolucja w systemach mikrofonowych

07.10.2024 
Sennheiser spectera: rewolucja w systemach mikrofonowych

Podczas targów IBC firma Sennheiser rozpoczyna nową epokę cyfrowej bezprzewodowej transmisji dźwięku prezentując pierwsze na świecie dwukierunkowe rozwiązanie szerokopasmowe: Sennheiser Spectera. Wykorzystując przełomową technologię WMAS (Wireless Multichannel Audio Systems), Spectera znacząco upraszcza system bezprzewodowy, a jednocześnie wyraźnie zwiększa jego możliwości, zapewniając bardziej wydajny przepływ pracy, a także oferując pełne zdalne sterowanie i monitorowanie, włączając w to stałe kontrolowanie widma.

W skład systemu Spectera wchodzą dwukierunkowe bodypacki, z których każdy jednocześnie zarządza cyfrowym sygnałem monitorowania IEM/IFC, jak również sygnałem mikrofonowo-liniowym. To rozwiązanie jest wyjątkowo odporne na zaniki sygnału radiowego i umożliwia elastyczne wykorzystanie szerokopasmowego kanału RF, na przykład do transmisji cyfrowych sygnałów IEM z latencją zmniejszoną do spektakularnej wartości 0,7 milisekundy.

Bodypack Spectera SEK na tym samym szerokopasmowym kanale RF obsługuje zarówno dźwięk z mikrofonu, jak również monitorowanie IEM, a także sygnał z danymi sterowania.

Dwukierunkowa cyfrowa transmisja szerokopasmowa jest skutecznym rozwiązaniem dla wielu typowych wyzwań, z którymi muszą się mierzyć użytkownicy, operatorzy i właściciele bezprzewodowych systemów audio. Te problemy dotyczą zbyt skomplikowanej koordynacji częstotliwości, plątaniny przewodów w racku obsługującym dużą liczbę kanałów, czy też dużą liczbę sprzętu wymaganego dzisiaj przez wielokanałowy system bezprzewodowy – na scenie, za kulisami, czy też w magazynie, zarówno w odniesieniu do zajmowanej przestrzeni, czasu jego skonfigurowania i uruchomienia, czy też transportu.

Sebastian Georgi oraz Jan Wattermann są wynalazcami wyjątkowego podejścia Sennheisera do WMAS. Technologia, którą opracowali, jest unikatowym wariantem rozwiązania OFDM-TDMA, specjalnie dostosowanym do niezawodnej, wielokanałowej i dwukierunkowej komunikacji o niskiej latencji.

Jedną z najbardziej spektakularnych innowacji ekosystemu Spectera jest z pewnością stacja bazowa – Base Station, która w obudowie standardu rack 1U oferuje 32 wejścia oraz 32 wyjścia, zastępując duży rack pełny odbiorników mikrofonów bezprzewodowych oraz nadajników systemów IEM. Cała produkcja może być obsłużona jednym szerokopasmowym kanałem RF (6 lub 8 MHz). Mniejsze rozmiary dotyczą również bodypacków, które teraz mogą jednocześnie obsługiwać sygnał mikrofonowo-liniowy oraz sygnał IEM/IFB.

Spectera to całkowity przełom w sterowaniu i monitorowaniu. Ten system nie oferuje jedynie kanału zwrotnego, ale zapewnia ciągłą komunikację dwukierunkową, umożliwiając stałe i kompleksowe zdalne sterowanie. Dzięki ciągłej dostępności do strumienia danych sterowania można regulować ustawienia parametrów dźwięku, ustawiać poziomy sygnału IEM i mikrofonowego, monitorować siłę sygnału RF oraz poziom naładowania akumulatora i znacznie więcej. Zastosowanie szyfrowania AES 256 (tryb AES 256 CTR z terminem ważności ponad 10 tys. lat) zarówno do dźwięku, jak i danych sterowania sprawia, że zapewnione są niezbędne bezpieczeństwo i prywatność danych.

Ponadto wszystkie urządzenia uczestniczą w stałym monitorowaniu widma, co oznacza, że mogą one je skanować w poszukiwaniu potencjalnych zakłóceń ze strony innych źródeł sygnału radiowego. Korzystając ze Spectery, po raz pierwszy możliwe jest zajrzenie „za kulisy” aktualnie używanego kanału RF i wykrycie zakłóceń.

Spectera zapewnia wysoką, charakterystyczną dla marki Sennheiser cyfrową jakość dźwięku dla mikrofonów, instrumentów i systemów dousznych, wykorzystując różne, zoptymalizowane pod kątem aplikacji kodeki audio, które są wewnętrznie przetwarzane z dokładnością 32-bitów.

Jedenaście trybów Audio Link pozwala na elastyczny wybór sposobu kontroli jakości dźwięku, latencji, liczby kanałów, zasięgu dla każdego połączenia audio podczas produkcji. Operator systemu może zawsze maksymalnie wykorzystać kanał RF, zarówno przez zapewnienie najwyższej jakości w odniesieniu do kilku linków audio, jak też dodanie większej liczby linków o określonej jakości. Bez względu na to, który tryb Audio Link zostanie wybrany, Spectera zawsze oferuje niesamowicie czysty dźwięk.

Stacja bazowa do montażu w szafie rack jest sercem ekosystemu Spectera i pozwala zaoszczędzić miejsce. Obsługuje do 64 połączeń audio, co oznacza 32 wejścia i 32 wyjścia, w zaledwie 19-calowym formacie 1U. Jedna stacja bazowa obsługuje do dwóch szerokopasmowych kanałów RF. Stacja bazowa jest niezależna od częstotliwości; aktywacja odpowiedniej lokalnej licencji dla stacji bazowej automatycznie załaduje autoryzowane zakresy częstotliwości.

Redundancja była kluczowym kryterium podczas projektowania stacji bazowej. Posiada ona dwa zasilacze sieciowe, główne i pomocnicze połączenia Dante, dwa sloty dla opcjonalnych redundantnych połączeń MADI (światłowodowe lub BNC), a także cztery porty anten, które nie tylko zapewniają nadmiarowość, ale także umożliwiają stworzenie rozszerzonego zsynchronizowanego pokrycia w dodatkowej strefie, czy też zapewnienie większej pojemności systemu przez użycie dodatkowych zakresów częstotliwości. Porty połączenia kaskadowego będą aktywowane wraz z przyszłymi wydaniami firmware’u. Co należy podkreślić: w stacji bazowej nie ma żadnych obwodów RF, dzięki czemu nie występują żadne zakłócenia z innym sprzętem bezprzewodowym używanym w racku.

Bodypacki SEK także przyczyniają się do oszczędności miejsca, ponieważ jedno takie urządzenie może obsługiwać zarówno monitorowanie IEM, jak też sygnał z mikrofonu lub instrumentu, a co więcej, można to elastycznie definiować i zmieniać podczas występu.

Bodypack posiada 3-pinowe złącze mikrofonu lavalier lub nagłownego (do wyboru spośród szerokiej gamy sprawdzonych modeli Sennheiser), lub przewodu instrumentalnego (takiego jak CI 1-4). Złącze słuchawek 3,5 mm pozwala na podłączenie profesjonalnych słuchawek dousznych z oferty Sennheisera i współpracuje z wysokiej mocy wzmacniaczem słuchawkowym, który posiada rozwiązanie automatycznego dopasowania do impedancji obciążenia. Bodypack SEK jest wyposażony w wyświetlacz z funkcją podtrzymania wskazań, dzięki czemu informacje o urządzeniu pozostają widoczne nawet po wyłączeniu zasilania.

Bodypack jest dostępny w dwóch wariantach częstotliwości: UHF (470 – 608 MHz i 630 – 698 MHz) oraz 1G4 (1350 – 1400 MHz oraz 1435 – 1525 MHz). Jest on zasilany akumulatorem BA 70 (takim samym jak używany w serii Evolution Wireless Digital), który zapewnia do siedmiu godzin pracy w zależności od wybranej konfiguracji.

Posiadająca stopień ochrony IP 54 antena DAD to konstrukcja nadawczo-odbiorcza (transceiver), która jednocześnie zarządza sygnałami mikrofonowo-liniowym, sygnałami monitorowania IEM oraz sygnałami z danymi sterowania. Antena posiada wbudowane obwody transmisji radiowej systemu, dzięki czemu wyeliminowano potrzebę używania wzmacniaczy, rozdzielaczy czy sumatorów. Już w antenie DAD sygnał radiowy jest konwertowany na sygnał cyfrowy, co sprawia, że nie jest używane złącze BNC ani połączenie ze stacją bazową przy użyciu przewodu współosiowego. Zamiast tego zastosowano wzmocnione złącze RJ 45 i używa się przewodu sieciowego CAT 5e, co jest znacznie łatwiejsze w obsłudze, tańsze i nie prowadzi do strat sygnału, jak ma to miejsce w przypadku przewodów koncentrycznych. Antena jest zasilana przewodem sieciowym ze stacji bazowej za pośrednictwem PoE.

Sennheiser oferuje wysokiej jakości przewody CAT 5e o długości 10 m, 25 m oraz 50 m. Możliwe jest również użycie transmisji światłowodowej w celu pokrycia większych obiektów.

Podczas gdy Base Station jest sercem ekosystemu Spectera, zupełnie nowe oprogramowanie LinkDesk jest jego kręgosłupem. Ta aplikacja działa na komputerach Mac oraz PC i przekształca je w centrum zdalnego sterowania i monitorowania.

 

Używając oprogramowania operator ekosystemu może elastycznie wybierać między trybami Audio Link, które różnią się poziomami jakości dźwięku, latencją, możliwymi połączeniami audio i zasięgami. To centrum pełnego zdalnego sterowania i monitorowania całego systemu, gdzie są pokazywane wszystkie ustawienia audio oraz statusy RF.

Oprogramowanie LinkDesk również obsługuje aktywację stacji bazowej wykorzystując licencje oparte na jednym węźle. Po wprowadzeniu kodu licencji właściwego dla danego kraju, oprogramowanie definiuje sposób pracy stacji i jej działanie zgodnie z lokalnymi przepisami prawnymi w odniesieniu do częstotliwości, określa szerokość pasma kanału RF, a także moc transmisji, zapewniając operatorom bezpieczeństwo zgodności z prawem.

Spectera jest dostępna w przedsprzedaży już od dzisiaj. Data wysyłki produktów będzie ogłoszona w pierwszej połowie 2025 roku. Przez cały rok 2025 będzie obowiązywać promocyjna oferta cenowa.

Spectera będzie cały czas rozwijana przez wprowadzanie kolejnych ulepszeń w zakresie sprzętu, oprogramowania, funkcji i usług. W przypadku sprzętu, kolejnym dodatkiem będzie nadajnik ręczny SKM. W odniesieniu do funkcji – planowana jest implementacja rodziny norm SMPTE ST 2110 dotyczących transmisji profesjonalnych sygnałów multimedialnych, co obecnie można uzyskać dzięki Hapi firmy Merging Technologies.

www.aplauzaudio.pl

Star icon
Produkty miesiąca
Electro-Voice ZLX G2 - głośniki pro audio
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó