Izolacja monitorów odsłuchowych - Technologia IsoAcoustics

Izolacja monitorów odsłuchowych - Technologia IsoAcoustics

Izolacja głośników jest bardzo często źle rozumiana. Jest dużo różnych teorii i podejść do izolacji, przez co trudno jest konsumentowi uzyskać pewność co do informacji i zasad działania tej technologii.

Technologia
artykuł sponosorowany
2020-01-07

Są 3 główne punkty nad którymi należy się zastanowić przy okazji izolacji głośników:

    1.    Czy głośnik pobudza powierzchnie nośne, tworząc interferencje?
    2.    Czy odgłosy przenoszone przez struktury konstrukcyjne powodują anomalie w obszarze odsłuchu i przeszkadzają sąsiadom?
    3.    Czy interakcja między powierzchnią nośną a podstawą głośnika powoduje, że energia głośnika odbija się wewnętrznie i powoduje straty w jakości i selektywności brzmienia?

Pierwsze dwa punkty są powszechnie rozumiane i przychodzą od razu do głowy przy okazji tematu izolacji głośników. Kiedy głośnik jest ustawiony na powierzchni takiej jak biurko, łatwo jest sobie wyobrazić wpływ jaki ma na powierzchnie nośną. Głośnik wibruje i pobudza ją przez co tworzy interferencje.

Drugi punkt opisuje sytuację, w której energia rezonuje poprzez powierzchnię nośną i przechodzi do innych pomieszczeń czy obiektów znajdujących się w obszarze odsłuchu. Aby tego uniknąć, profesjonalne studia odsłuchowe izoluje się lub „podwiesza” w celu eliminacji transferu energii pomiędzy strukturą studia i innymi pomieszczeniami. Materiały stałe są lepszymi przewodnikami dźwięku w porównaniu np. do powietrza, co obrazuje poniższa grafika. Pociąg np. może być słyszany strukturalnie (poprzez tory) znacznie szybciej niż w momencie kiedy dotrą do nas jego „normalne” dźwięki.

Wewnętrzne odbicia są kolejną konsekwencją umiejscowienia głośnika, co może powodować straty w przejrzystości brzmienia, a także powodować, że dźwięk będzie mniej trójwymiarowy i mniej przestrzenny. Wibracje są nieodłączną częścią głośnika, jednak jakiekolwiek wibracje odbijające się od powierzchni nośnej i powracające poprzez wszelkie mechaniczne elementy, powodują wewnętrzne odbicia. Wyobraź sobie przyłożenie rury do ściany i uderzanie w nią młotem. Wibracje przenoszą się poprzez rurę na ścianę, a następnie wracają. Te wewnętrzne odbicia powodują utratę jakości brzmienia. Jakiekolwiek artefakty, które są replikowane na dwóch kanałach, są postrzegane po środku obrazu stereo, przez co wykreowana przestrzeń dźwiękowa staje się katastrofą.

BADANIA W KRAJOWEJ RADZIE BADAWCZEJ KANADY (NRC)

Badanie odpowiedzi częstotliwościowej w komorze bezechowej. Istnieje powszechne błędne przekonanie, że izolacja może spowodować utratę mocy wyjściowej na niższych częstotliwościach. Testy zakończone w komorze bezechowej w NRC zmierzyły poziom wyjściowy decybeli przy różnych częstotliwościach przy stosowaniu produktów IsoAcoustics. Wyniki z wykorzystaniem izolacji IsoAcoustics i kołków porównano na poniższej grafice. Testy wykazały, że nie było zabarwienia podczas używania izolatorów GAIA. Wyjście w decybelach jest spójne w zakresie od 20 Hz do 20 kHz. Jedną z podstawowych zasad IsoAcoustics jest zapewnienie dokładności dźwięku i braku koloryzacji. Dotyczy to nie tylko izolatorów GAIA, a wszystkich produktów, które oparte są na tej samej technologii!

Wibrometria skaningowa

Zobacz także test wideo:
Technics EAH-A800 - bezprzewodowe słuchawki z redukcją szumów
Technics EAH-A800 - bezprzewodowe słuchawki z redukcją szumów
Wszystkim osobom dorastającym w latach 70. i 80. minionego wieku należąca do Panasonica marka Technics nieodmiennie kojarzy się z gramofonami oraz doskonałym sprzętem hi-fi.

Laserowibrometr to przyrząd służący do wykonywania pomiarów drgań powierzchni. Laserowa wibrometria skaningowa szybko skanuje punkt po punkcie na powierzchni badanego obiektu, aby zmierzyć poziomy drgań w różnych punktach. Wyniki laserowej wibrometrii skaningowej pokazano poniżej, co pomaga zilustrować sposób, w jaki IsoAcoustics zarządza energią głośnika i zmniejsza przenoszenie energii rezonansowej z głośnika na powierzchnię nośną. Produkty IsoAcoustics zostały zaprojektowane i przetestowane w celu zapewnienia wysokiego stopnia izolacji głośników, co znacznie zmniejsza objawy związane z przenoszeniem energii rezonansowej z głośnika na powierzchnie nośne.

Poniższa grafika porównuje prędkość drgań na izolatorach GAIA i bez nich. Ten przykład pokazuje wyniki w zakresie częstotliwości od 20 Hz do 2 kHz. Prędkość reprezentuje prędkość drgań mierzonych w metrach na sekundę. Poniżej zdjęcie zestawu zastosowanego w NRC do testowania GAIA za pomocą laserowego wibribrometru.

Podsumowanie

• Prędkość wibracji głośnika jest mierzona w m/s, która znajduje się na dodatkowej osi Y po prawej stronie wykresu.
• Purpurowa linia reprezentuje prędkość wibracji głośnika z głośnikami zamontowanymi na kołkach.
• Zielona linia reprezentuje prędkość wibracji z głośnikami zamontowanymi na nóżkach izolacyjnych IsoAcoustics.
• Wyniki badań odpowiedzi częstotliwościowej w komorze bezechowej są przedstawione na tym samym wykresie. Poziomy decybeli są pokazane na osi Y znajdującej się po lewej stronie wykresu.

Wykres pokazuje, że prędkość wibracji była znacznie niższa, gdy izolatory GAIA zostały zainstalowane na głośnikach. Redukcja wibracji jest związana z warunkiem brzegowym, który zostanie wyjaśniony poniżej.

Zamknięte warunki brzegowe i warunki brzegowe z absorpcją

Redukcję drgań można wytłumaczyć sposobem, w jaki izolacja IsoAcoustics zarządza energią głośnika w celu zmniejszenia wewnętrznych odbić. Drgania, gdy stosowane są kołki, są większe, ponieważ wibracje uderzają w twardą powierzchnię i są kierowane z powrotem, tworząc wewnętrzne odbicia. Jest to określane jako warunek zamkniętej granicy i zilustrowane na poniższej grafice. Aby to zobrazować, wyobraź sobie, jak wrzucasz dużą skałę do basenu. Fale uderzają w twarde krawędzie i zbiegają się ponownie, gdy mamy zamiar rzucić kolejny kamień. W tym przykładzie możemy wyeliminować wewnętrzne odbicia, czyniąc pulę nieskończenie dużą. Technologia izolacji IsoAcoustics zmniejsza wewnętrzne odbicia podobnie do eliminacji odbić w basenie poprzez usunięcie krawędzi. Technologia izolacji IsoAcoustics zapewnia warunki brzegowe z absorpcją, aby znacznie zmniejszyć odbicia. Skutki warunków brzegowych z absorpcją przy użyciu IsoAcoustics pokazano poniżej. W celu przetestowania, ile wibracji jest słyszalnych w głośniku i jaki ma związek ze stanem granicznym, badanie powtórzono z głośnikami zawieszonymi na linkach bungee, aby usunąć połączenie z powierzchnią nośną.

Głośniki przetestowano na GAIA, a następnie powtórzono test z głośnikami podniesionymi na kołkach za pomocą elektromagnesów. Test został powtórzony ponownie z podstawą głośnika zawieszoną na linkach bungee. Różnice wysokości utrzymywano w granicach ¼” (mniej niż ½ długości fali przy 20 kHz) przy zmianie między kołkami, GAIA lub Bungee. Ta konfiguracja pozwoliła przetestować każdą konfigurację, zachowując zgodność innych zmiennych.

Poniższa grafika porównuje prędkość wibracji na kołkach, na izolatorach GAIA, a także z głośnikami zawieszonymi na linkach bungee. Niebieska linia reprezentuje poziom wibracji zarejestrowany, gdy głośnik został zawieszony na linkach bungee. Wyniki pokazują, że izolacja za pomocą lin bungee redukuje wibracje na podobnym poziomie, jak w przypadku głośnika izolowanego izolatorami IsoAcoustics GAIA. Wibracje obudowy głośników izolowanych przy pomocy GAIA i przewodów Bungee spowodowały zmniejszenie wibracji w obudowie poprzez wprowadzenie warstwy pochłaniającej, która zmniejszyła wtórne odbicia.

Sznury bungee były bardzo efektywne w zarządzaniu wibracjami, ale dźwięk nie był wyraźny i był mniej ostry. Opatentowana konstrukcja IsoAcoustics zarządza energią osi, aby zapewnić lepszą czystość dźwięku.

OPATENTOWANA IZOLACJA ISOACOUSTICS

Nagradzany, opatentowany design IsoAcoustics izoluje energię głośnika, aby zapewnić najlepszą możliwą wydajność odsłuchu. Skuteczność izolacji wynika z kształtu, grubości, twardości i właściwości ich zastrzeżonego materiału izolacyjnego oraz ze sposobu działania górnego i dolnego izolatora wraz z wewnętrzną wkładką do zarządzania drganiami.

Zarządzanie energią na osi

Stojaki IsoAcoustics są kierunkowe i zaprojektowane w taki sposób, aby logo było skierowane w tym samym kierunku, co energia głośników. W rezultacie zarządzają energią na osi w przeciwieństwie do jednorodnych materiałów, które pozwalają głośnikom oscylować we wszystkich kierunkach. Ta metoda zarządzania energią zapewnia wysoki stopień izolacji, lepszą klarowność dźwięku, skupienie i otwartość.

Połączenie z głośnikiem i powierzchnią nośną

Produkty IsoAcoustics są zaprojektowane tak, aby łączyły się z podstawą głośnika i powierzchnią nośną, dzięki czemu energia jest skutecznie zarządzana przez wewnętrzne izolatory. Kształt izolatorów tworzy efekt przyssawki na gładkich powierzchniach lub zapewnia silny chwyt, jeśli powierzchnia jest teksturowana.

IsoAcoustics oferuje różnorodne modele dostosowane do różnych zakresów masy. Mogą to być pojedyncze małe izolatory jak ISO-Puck, czy ISO-Puck mini, a także stojaki z serii ISO, które oprócz izolacji pozwalają na ustawienie monitorów pod odpowiednim kątem, aby uzyskać optymalny odsłuch. Dodatkowo IsoAcoustics stworzył izolatory z myślą o scenie jak Stage 1 oraz dedykowaną podstawkę Stage 1 Board!

Limity masy określone przez IsoAcoustics oparte są na krzywej wydajności. Wydajność izolacji spada, gdy masa zbliża się do określonych limitów, a wydajność zmniejsza się jeszcze bardziej, im bardziej limit wagi zostanie przekroczony. Dlatego ważne jest, aby wybrać odpowiedni izolator IsoAcoustics pod konkretny model monitorów odsłuchowych. Pomóc w tym może specjalnie przygotowany kalkulator -> KALKULATOR <-

Nie zwlekaj, zainwestuj w profesjonalne izolatory IsoAcoustics i poczuj różnicę w jakości odsłuchu!

Star icon
Produkty miesiąca
Earthworks SR117 - mikrofon pojemnościowy wokalny
Sennheiser HD 490 PRO Plus - słuchawki studyjne
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó