NTI Audio - Made in Switzerland

NTI Audio - Made in Switzerland

Made in Switzerland, a w zasadzie Lichtenstein, bowiem w niektórych obszarach trudno jest jednoznacznie wskazać, co jest szwajcarskie, a co pochodzi z księstwa Lichtensteinu.

Technologia
Jarosław Stubiński
2020-01-28

Do pewnego czasu marka NTI była utożsamiana z firmą Neutrik AG, znaną przede wszystkim z produkcji najwyższej klasy złączy wykorzystywanych w kablowym przesyłaniu sygnałów audio, wideo i cyfrowych. Ale niemal od samego początku, czyli od połowy lat 70. minionego wieku, Neutrik był bardzo zainteresowany także branżą pomiarową. Jak wspomina Bernhard Weingartner, współzałożyciel firmy Neutrik, zaczynającej w 1974 roku od dwóch ludzi pracujących w stodole w Schaan, jej pierwszym mechanicznym produktem było gniazdo w formacie XLR, a elektronicznym natomiast rejestrator służący do zapisu odpowiedzi częstotliwościowej audio.

Złącza i pomiary

Od samego początku Neutrik działał zatem na dwóch płaszczyznach: produkując złącza oraz aparaturę do pomiarów sygnałów dźwiękowych. Już w 1976 roku stworzono oddział o nazwie Audio Measurement Division, choć jego działalność skupiała się głównie na potrzebach własnych. Pierwszym produktem Neutrika przeznaczonym na rynek zewnętrzny był A1 Audio Test & Service System z 1990 roku. Ten wyposażony w monochromatyczny wyświetlacz LCD przenośny miernik dedykowany był do pomiarów audio, z funkcją analizatora takich elementów jak widmo, szumy, przesłuchy, faza czy kołysanie dźwięku. Można go było podłączyć do drukarki i wydrukować widoczny na ekranie pomiar. Choć od lat nieprodukowany, po dziś dzień pracuje w wielu firmach na całym świecie jako podstawowe narzędzie do pomiarów audio. Neutrik posługiwał się wówczas hasłem reklamowym The Swiss Connection, nawiązując do niezwykle popularnego na początku lat 70., nagrodzonego Oskarem filmu „Francuski łącznik” z Genem Hackmanem w roli głównej. Bardziej interesujące jest natomiast to, że po raz pierwszy użyto logotypu NTI, który produktom pomiarowym Neutrika miał towarzyszyć jeszcze przez wiele lat.

Historyczny już dziś model pierwszego systemu do pomiarów audio firmy Neutrik, z logotypem NTI. Urządzenia te do dziś są wykorzystywane w wielu miejscach na całym świecie.

A2 oraz A2-D, które pojawiły się jakiś czas później, uwzględniały już pomiary sygnałów cyfrowych, oferując znacząco większą funkcjonalność. Przez wiele lat był to tzw. przemysłowy standard. Okazało się jednak, że na polu specjalistycznych, branżowych pomiarów audio Neutrik musiał na pewien czas ustąpić pola znacznie silniejszej w tym zakresie amerykańskiej firmie Audio Precision, która w prostej linii wywodziła się z tradycji Tektronixa. Wraz z rozwojem komputerów na rynku pojawiły się też inne marki, jak Prism Sound, Rohde and Schwarz czy Stanford Research i dla Neutrika, którego złącza odnosiły spektakularne sukcesy, po prostu zaczęło brakować miejsca na rynku pomiarowym.

Laboratoryjny system Flexus FX100 jest profesjonalnym cyfrowym analizatorem audio o konstrukcji modułowej, pozwalającym na dopasowanie jego funkcjonalności. Na zrzucie ekranowym zaprezentowano dokonany nim kompleksowy pomiar głośnika wraz z porównaniem wyniku z wartościami granicznymi, co pozwala na finalną kontrolę jakości na linii produkcyjnej.

Stąd też decyzja o zmianie profilu działu pomiarowego – z zaawansowanych, kosztownych systemów na rozwiązania, które dziś nazwalibyśmy mobilnymi. I był to strzał w dziesiątkę. Pierwszy RT-1M Audio Analyzer z 1996 roku a następnie kolejne urządzenia z serii Mini (generator Minirator MR1, Acoustilyzer AL1, mikrofon pomiarowy i płyta z sygnałami testowymi), które ukazały się pod koniec lat 90. zdobyły dużą popularność. Realizatorzy dźwięku na koncertach wreszcie mieli mały, kompaktowy sprzęt pomiarowy, który mogli włożyć w kieszeń i zasilać go z baterii. Komplet obu tych urządzeń, w gustownej walizeczce z tworzywa, zapewne stoi jeszcze w magazynie ze sprzętem niejednej firmy nagłośnieniowej. Dziś, kiedy tego typu pomiary są normalną czynnością obsługową we w pełni zdigitalizowanych systemach PA możemy już nie pamiętać o tym, że kiedyś konsolety live były analogowe, a NTI (już z własną nazwą na korpusie) oferował jedne z pierwszych przenośnych analizatorów. Młodszym wiekiem Czytelnikom wypada przypomnieć, że wtedy nie było jeszcze smartfonów, a najbardziej zaawansowane funkcje ówczesnych telefonów komórkowych to kalendarz, stoper i budzik.

Nowa era

Przełom wieków był także przełomem dla NTI, która stała się firmą formalnie niezależną od Neutrik AG. Zarząd działu pomiarowego wykupił od Neutrika cały biznes Audio Measurement Division i rozpoczął samodzielną działalność. Sam Neutrik zaś dokonał istotnego przegrupowania sił i środków, rozpoczynając prace nad nowymi technologiami związanymi między innymi z połączeniami światłowodowymi. Nowa/stara firma zaczęła mocnym akcentem, w 2000 roku prezentując legendarny obecnie analogowy analizator Minilyzer ML1. Zaraz potem pokazał się cyfrowy Digilyzer DL1 oraz MiniSPL Measurement Microphone, który pozwalał dokonywać miarodajnych pomiarów ciśnienia dźwięku (temat poziomu SPL w czasie koncertów był wówczas jednym z najważniejszych w branży audio!).

Model XL2 to cyfrowy analizator do wszechstronnych zastosowań, których zakres zależy tylko od zastosowanych akcesoriów oraz oprogramowania.

Już jako NTI Audio firma wróciła do swoich korzeni, wprowadzając na rynek zintegrowany system do szybkich pomiarów przetworników, takich jak głośniki czy słuchawki, przeznaczony do pracy na liniach produkcyjnych. Jego głównym elementem był analizator Rapid Test RT-2M. Kontynuacją tych działań był rozwój technologii pomiarowej PureSound oraz dalsze rozwiązania w zakresie pomiarów jakości przetwarzania i zrozumiałości mowy (NTi Audio TalkBox). Rok 2007 to debiut nowej rodziny generatorów sygnałowych audio, czyli Minirator MR-PRO i dookolny Digirator DR2. Dwa lata później natomiast pojawił się flagowy system XL2 Audio and Acoustic Analyzer, który jest całym laboratorium mieszczącym się w kieszeni marynarki i wciąż jednym z najpopularniejszych i najchętniej kupowanych systemów tego typu na świecie. Jakby dla podkreślenia doniosłości tego zdarzenia, NTI AG zmienił nazwę na obowiązującą dziś NTi Audio AG.

Czasy obecne

Poza otwieraniem kolejnych przedstawicielstw na całym świecie trwały prace nad kolejnymi systemami dostosowanymi do różnych potrzeb. Model Flexus FX100 Audio Analyzer to kompleksowy system laboratoryjny przeznaczony do bezpośredniej współpracy z komputerem, o całkowicie modularnej strukturze, pozwalającej dostosować go do wszelkiego typu pomiarów: torów sygnałowych, głośników, wzmacniaczy (także pracujących w klasie D), sygnałów cyfrowych AES, S/PDIF i wordclock. Rozwijano też możliwości XL2, który obecnie jest swoistym „kombajnem” do pomiarów wszystkiego, co ma związek dźwiękiem. Wzrosło zainteresowanie firmy wszelkiego typu pomiarami i monitorowaniem hałasu oraz akustycznych zanieczyszczeń, a sam XL2 uzyskał w 2013 roku certyfikat Class 1 działającej pod nadzorem rządku federalnego niemieckiej jednostki certyfikującej PTB (Physikalisch-Technische Bundesanstalt).

To intrygujące urządzenie to profesjonalny, zdalnie sterowany „stukacz” TM3 Tapping Machine, który jako źródło zakłóceń mechanicznych o charakterystyce impulsowej pozwala na dokonywanie pomiarów np. w zakresie izolacji akustycznej przegród budowlanych i ocenę stopnia drgań przenoszonych przez konstrukcję i elementy obiektu.

Ostatnie dwa lata przyniosły premiery takich narzędzi jak oprogramowanie Room Acoustics Reporter, miernik wibracji dla XL2, wielokierunkowy głośnik pomiarowy DS3 Dodecahedron Speaker wraz ze wzmacniaczem PA3, a także TM3 Tapping Machine – specjalistyczne urządzenie do wytwarzania zakłóceń mechanicznych pod kątem pomiarów izolacji akustycznej wnętrz, budynków i środowiska. Zarówno XL2 jak i Flexus FX100 oferują całą gamę rozszerzeń, opcji i akcesoriów, pozwalających na realizację praktycznie każdego zadania związanego z kontrolą, pomiarem i obserwacją parametrów akustycznych.

Zobacz także test wideo:
Technics EAH-A800 - bezprzewodowe słuchawki z redukcją szumów
Technics EAH-A800 - bezprzewodowe słuchawki z redukcją szumów
Wszystkim osobom dorastającym w latach 70. i 80. minionego wieku należąca do Panasonica marka Technics nieodmiennie kojarzy się z gramofonami oraz doskonałym sprzętem hi-fi.

Popularny Minilyzer ML1 pozwala na dokonywanie całego szeregu pomiarów, w tym poziomu RMS, zniekształceń THD i polaryzacji, pracując też jako generator tonów testowych, oscyloskop, analizator tercjowy oraz miernik VU.

Wiele osób może zainteresować fakt, że na stronie internetowej NTi można znaleźć mnóstwo przydatnych materiałów szkoleniowych obejmujących szeroko rozumianą tematykę pomiarów akustycznych, przemysłowych, izolacji dźwiękowej oraz adaptacji akustycznej – zarówno pod postacią tekstowo-obrazkową jak i jako zarchiwizowane webinaria, pliki demonstracyjne, sygnały testowe itp.

Polskim przedstawicielem NTi Audio AG jest warszawska firma Konsbud Audio.

Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie Estrada i Studio
Estrada
i Studio
grudzień 2019
Kup teraz
Star icon
Produkty miesiąca
MIPRO MI 58 — cyfrowy system bezprzewodowy IEM
JBL PRX ONE - przenośny zestaw głośnikowy
Apogee Symphony Desktop - interfejs audio
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó