Ibiza Sound Port 15 UHF-BT - przenośny zestaw nagłośnieniowy

Inne | 01.03.2019  | Artur Kraszewski
Marka:  Ibiza Sound

W tym lekkim i mobilnym urządzeniu zawarto wszystko czego potrzebujesz, by nagłośnić różnego typu wydarzenia – od wodnego aerobiku po szkolne akademie i wykłady.

Duże, koncertowe systemy nagłośnieniowe o wyrafinowanej konstrukcji i astronomicznych cenach to swego rodzaju Formuła 1. W codziennej pracy placówki edukacyjnej, małego obiektu sportowego czy w przypadku okazjonalnych wydarzeń używa się nagłośnienia, które niemal każdy jest w stanie rozłożyć i uruchomić. Oferta w tym zakresie produktów jest bardzo szeroka, a ceny bywają skrajnie różne. Ibiza Sound to marka, której sprzęt mieści się w kategorii urządzeń budżetowych. Mimo to seria zestawów Port charakteryzuje się wysoką funkcjonalnością i bogatym wyposażeniem, a Port 15 UHF-BT może grać od razu po wyjęciu z pudła. Dosłownie! Nie jest nawet potrzebne zasilanie, a przynajmniej nie od razu.

Konstrukcja Ibiza Sound Port 15 UHF-BT

Port 15 UHF-BT to największy zestaw z całej serii produktów, obejmującej modele z głośnikami niskotonowymi o średnicach 8, 10, 12 oraz 15 cali i wyposażone w 1-calowy ciśnieniowy driver z eliptycznym falowodem. Przetworniki zasilane są szerokopasmowo z wykorzystaniem zwrotnicy pasywnej. Źródłem energii może być wbudowany akumulator 12 V, akumulator zewnętrzny (np. z wyjścia zapalniczki w samochodzie) lub sieć energetyczna 230 V. W tym ostatnim przypadku wbudowany akumulator jest ładowany.

Wraz z zestawem głośnikowym otrzymujemy pilota zdalnego sterowania, nadajnik do ręki, mikrofon nagłowny wraz z nadajnikiem przypinanym oraz wykonany z pianki poliestrowej pokrowiec na kolumnę.

Korpus zestawu wykonany jest w całości z tworzywa ABS i wyposażony w wysuwany uchwyt typu walizkowego oraz podwójne kółka do toczenia po gładkiej powierzchni. Średnica kółek jest nieco zbyt mała, by można było bez problemów toczyć zestaw po nierównym podłożu, a już na pewno nie po piasku. Na szczęście na jednym boku umieszczono uchwyt do przenoszenia. W górnej części obudowy znajdują się dwa gwintowane wpusty M10 mogące ewentualnie posłużyć do zawieszenia systemu. Przewidziano też możliwość ustawienia zestawu na statywie głośnikowym i stabilnego postawienia dwóch kolumn jedna na drugiej, gdy stoją na stabilnym podłożu.

Na bogate wyposażenie zestawu składa się nadajnik do ręki z kapsułą dynamiczną, mikrofon nagłowny z kapsułą elektretową i przypinanym nadajnikiem oraz pilot do zdalnego sterowania na podczerwień. Oba systemy bezprzewodowe automatycznie współpracują z dostrojonymi do nich odbiornikami znajdującymi się w Port 15 UHF-BT, bez opcji zmiany częstotliwości (w testowanym zestawie były to pasma 863 i 865 MHz). Każdy z odbiorników ma własny regulator głośności.

Do urządzenia można też podłączyć dwa mikrofony dynamiczne lub mikrofon i gitarę, stereofoniczny sygnał liniowy oraz wyjście słuchawkowe z przenośnego odtwarzacza/smartfonu. Własną regulację głośności, wspólną dla obu wejść, mają tylko wejścia mikrofonowe. W przypadku wejść liniowych poziom sygnału regulujemy u źródła.

Tylny panel zestawu nagłośnieniowego, na którym znajduje się odtwarzacz, działające na sygnale sumarycznym regulatory, potencjometry obu odbiorników UHF oraz wszystkie złącza.

Znajdujący się na górze panelu tylnego uniwersalny odtwarzacz obsługuje zamiennie łącze Bluetooth, radio FM, port USB lub slot na karty SD. W dwóch ostatnich przypadkach możemy odtwarzać pliki MP3 i WMA. Znajdujące się pod odtwarzaczem regulatory pozwalają zmieniać poziom niskich i wysokich częstotliwości, regulować głębokość efektu krótkiego echa dla mikrofonów i głośność całego systemu. Dzięki załączanej dedykowanym przyciskiem funkcji Talkover można skorzystać z duckera, który ścisza sygnał z odtwarzacza na czas obecności sygnału na którymś z wejść mikrofonowych.

Ibiza Sound Port 15 UHF-BT w praktyce

Ogólnie możemy jednocześnie korzystać z dwóch mikrofonów bezprzewodowych, dwóch przewodowych, smartfonu, zewnętrznego odtwarzacza stereo oraz odtwarzacza wbudowanego (radio FM, Bluetooth, USB lub SD). Cały zmiksowany sygnał, który w Port 15 UHF-BT kierowany jest na wzmacniacz, można wyprowadzić na wyjściach Mix Out, np. w celu jego nagrania czy podania na zewnętrzne urządzenia. Ponadto wbudowany odtwarzacz można obsługiwać zdalnie za pomocą pilota. W momencie, kiedy w gniazdach znajdują się jednocześnie wtyczka USB i karta SD, można się między nimi przełączać, korzystać też funkcji natychmiastowego wyciszania Mute. Odtwarzacz emituje „na postoju” słyszalne zakłócenia, ale ich poziom nieszczególnie przeszkadza w zwykłej pracy.

Charakterystyka zestawu z regulatorami barwy ustawionymi w położeniu neutralnym. Choć do najbardziej wyrównanych nie należy, to w tym zakresie zastosowań, do jakiego przewidziano system, sprawdza się optymalnie.

Pod względem brzmieniowym konstrukcja nie należy do wyrafinowanych, ale robi to, co do niej należy – nagłaśnia sygnał z wielu różnych źródeł jednocześnie. Mimo zastosowania przetwornika 15-calowego nie silono się tu na eksponowanie basu, a charakterystyka wysokotonowego drivera też nie należy do wzorcowych. Jeśli jednak chodzi o efektywność, to zrobiono wszystko by ją zmaksymalizować. Przetwarzanie niskiego środka poprawiono poprzez zastosowanie dodatkowej membrany stożkowej w wooferze, a skuteczność drivera zwiększono stosując dość długi falowód. Jak za tę cenę i przy takiej funkcjonalności w obsłudze różnego typu źródeł sygnału udało się uzyskać dobrze działający, uniwersalny system nagłośnieniowy. Dodając do tego niską wagę i zredukowane do minimum wymiary stworzono zestaw, który powinien dobrze sprawdzić się w niewielkich obiektach i na niedużych obszarach.

Zobacz także test wideo:
Universal Audio Volt 276 - interfejs audio/MIDI
Universal Audio Volt 276 - interfejs audio/MIDI
To, że Universal Audio dołączy do grupy producentów budżetowych interfejsów audio było niemal pewne. Otwartym natomiast pozostawało pytanie z czym i za ile.

Nasze spostrzeżenia

+ sześć jednocześnie dostępnych źródeł dźwięku
+ możliwość pracy bez napięcia sieciowego
+ bogate wyposażenie dodatkowe
+ wytrzymały, lekki i mobilny
+ wszechstronny odtwarzacz i łącze Bluetooth
+ radio FM
+ prosta obsługa

- kółka sprawdzają się tylko na gładkich, równych powierzchniach
- przy braku sygnału słyszalne zakłócenia z odtwarzacza

 

Zakres zastosowań

- wielofunkcyjne, uniwersalne i kompaktowe nagłośnienie mogące działać także bez zasilania sieciowego
- własne nagłośnienie dla animatorów, prezenterów, wykładowców, muzyków ulicznych oraz osób obsługujących niewielkie wydarzenia

 

Informacje

Moc wzmacniacza 400 W RMS
Przetworniki 15”, ciśnieniowy driver 1”
Pasmo przenoszenia 35 Hz-20 kHz (deklarowane)
Inne funkcje odtwarzacz MP3/WMA (USB, SD), Bluetooth audio, radio FM, dwa łącza UHF (dostępna też tańsza opcja VHF), automatyczny ducker, efekt echa
Zasilanie sieciowe 230 V, wbudowany akumulator (czas pracy 4-6 h), zewnętrze źródło napięcia stałego 12-15 V
Wymiary 730x482x442 mm
Waga 19,8 kg
Dystrybutor Sound Light DJ & Megastore Music99
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó