Evolights 36x15 RGBW Zoom - reflektor światła rozmytego

Inne | 21.04.2020  | Artur Kraszewski
Marka:  Evolights

Do grupy relatywnie tanich, ale funkcjonalnych urządzeń oświetleniowych dołączył stały reflektor z regulacją kąta rozproszenia, który może znaleźć zastosowanie m.in. w oświetleniu architektonicznym.

Urządzenie ma moc 560 W i zgodnie z symbolem wyposażone jest w 36 elementów świetlnych LED RGBW, każdy o mocy 15 watów. Spełniając normy klasy szczelności IP65 może być wykorzystany przy pracy na zewnątrz, realizując podświetlanie fasad budynków lub ich wybranych elementów (np. balkonów, sklepień, tarasów itp.). Można go także użyć we wnętrzach, na scenach i podczas koncertów. Ciekawą funkcją reflektora jest podział na dwa źródła: pierwsze to wspomniane już 36 głównych elementów dużej mocy, a drugie to dwukrotnie więcej (72) mniejszych elementów 200 mW każdy. Ich zadaniem jest tworzenie tła, gdy nie jest wymagana większa moc oświetlenia, a funkcjonują one w menu jako światło Ground. Ponadto w połączeniu ze źródłem głównym pozwalają one uzyskać swoistą aurę świetlną, widoczną zwłaszcza przy niższych wartościach dimmera dla źródeł zasadniczych. Regulacja kąta świecenia całego systemu dokonuje się mechanicznie, za pośrednictwem ruchomego układu soczewek. W ten sposób uzyskano możliwość zmiany tego parametru w zakresie od 7 do 58 stopni kątowych. Jest to szczególnie przydatne w zastosowaniach architektonicznych, zwłaszcza gdy wykorzystujemy większą liczbę reflektorów oświetlających różne elementy fasady budynku.

Konstrukcja Evolights 36x15 RGBW Zoom

Korpus reflektora wykonany jest z aluminiowego odlewu z ożebrowaniem z tyłu, a zespół źródeł światła wraz z soczewkami osłonięty jest płytą ze szkła o dużej przejrzystości, mocowaną za pośrednictwem całkowicie aluminiowego profilu. Całość jest szczelnie zamknięta, a wszystkie elementy wymagające chłodzenia wymuszonego zostały wyprowadzone na zewnątrz, bez utraty hermetyzacji elektroniki. Chłodzenie realizowane jest przez zespół trzech wentylatorów umiejscowionych poza modułem mocy, pracujące w trybie automatycznym, ze zredukowaną lub maksymalną prędkością. Element wykonawczy zamocowany jest do solidnej podstawy stanowiącej jedną całość z ramionami bocznymi, a jego pozycja w zakresie ruchu o kąt zbliżony do 180 stopni blokowana jest dwoma dokręcanymi zaciskami. Połączenie między modułem wykonawczym a podstawą zrealizowano grubym, elastycznym kablem mającym dość dużą swobodę ruchu i sprawiającym wrażenie dość solidnego. Podstawa, w której znajduje się część zasilająca i sterująca, wyposażona jest w gniazda wejściowe i przelotowe dla zasilania (PowerCon) oraz DMX (XLR). Nieużywane w danej konfiguracji gniazda można osłonić przymocowanymi do nich gumowymi zaślepkami. Obudowa korpusu mieści też wyświetlacz ciekłokrystaliczny 2,4” z tranzystorami cienkowarstwowymi TFT i możliwością odwrócenia jego wyświetlania. Panel sterowania konfiguracją obsługiwany jest za pośrednictwem czterech dotykowych pól: trybu, zatwierdzania oraz zmiany wartości w górę i w dół. Struktura edycji jest typowa dla takich rozwiązań, z wielopoziomowym menu, w którym wybieramy funkcję i zmieniamy jej wartość.

Gniazda wejściowe zasilania i DMX mają swoje duplikaty pod postacią wyjść, pozwalających na łańcuchowe łączenie do sześciu reflektorów.

Urządzenie może pracować samodzielnie lub ze sterowaniem DMX w trybie Master albo Slave. DMX obsługiwany jest przewodowo lub bezprzewodowo, za pośrednictwem WDMX. Mamy do dyspozycji tryby 3-, 4-, 5-, 15-, 20-, 21- lub 37-kanałowy, zatem bez problemu dopasujemy sposób sterowania do możliwości naszej konsolety i oczekiwań. Z trybu samodzielnego skorzystamy wtedy, gdy reflektor ma świecić jednolitym światłem o określonej charakterystyce lub ma w zapętleniu wykonywać konkretną sekwencję. Przy programowaniu ustawienia statycznego mamy wpływ na takie parametry jak kąt Zoom, jasność, programy pracy ciągłej w trybie stroboskopowym, poziom każdego z kanałów Red, Green, Blue i White, włączenie jednego z 15 trybów tęczy, aktywowanie i szybkość sekwencji dla wybranego z 10 programów, a także sterowanie poziomami i stroboskopem dla elementów świecących tła (Background). W ramach ustawień można zdefiniować zachowanie się wyświetlacza w urządzeniu, reakcję na zanik sygnału sterującego DMX, a także wybrać krzywą przygaszania (liniowa, wykładnicza, logarytmiczna lub typu S, czyli wykładniczo-logarytmiczną). Przy sterowaniu za pośrednictwem DMX w trybie 3-kanałowym mamy dostęp do zmian funkcji Zoom, Dimmer i kolorów (16 opcji). W pierwszym trybie 4-kanałowym dochodzi sterowanie stroboskopem, a w przypadku drugiego sterowanie obejmuje Zoom oraz jasność RGB. W trybie 5-kanałowym to ostatnie odnosi się też do diod koloru białego. W pozostałych dwóch trybach DMX (21 oraz 37) możemy m.in. sterować pracą źródeł tła, zmieniać krzywą przygaszania itd.

Evolights 36x15 RGBW Zoom w praktyce

Moc i jasność świecenia reflektora pozwalają efektownie oświetlić fasadę 1-piętrowego budynku z odległości 20 metrów, choć oczywiście zastosowanie większej liczby źródeł daje zdecydowanie więcej możliwości aranżacyjnych. Konstrukcja urządzenia sprawia wrażenie odpornej na różne warunki atmosferyczne, co znajduje swoje potwierdzenie w przyznanej mu klasie ochrony IP65 (ochrona przed dostępem do części niebezpiecznych drutem, pyłoszczelna, przed strugą wody 12,5 l/min laną na obudowę z dowolnej strony). Zainstalowanie jednego lub więcej reflektorów np. wśród roślinności otaczającej budynek (przy zapewnieniu optymalnej wentylacji) wydaje się zatem rozsądnym sposobem na wykorzystanie 36x15 RGBW Zoom. Choć programowanie miejscowe właśnie tak ustawionego urządzenia jest dość kłopotliwe, to nie zapominajmy o obecności trybu WDMX, co umożliwia bezprzewodowe sterowanie za pośrednictwem Wi-Fi (antena modułu skryta jest za stożkową osłoną w podstawie).

Podczas pracy w trybie tła (background) świecą dodatkowe diody małej mocy, których światło jest rozpraszane i nie przechodzi przez soczewki źródeł głównych.

Podsumowanie

Jak sugeruje producent, reflektor jest „szczególnie polecany właścicielom hoteli, klubów i restauracji, a także firmom eventowym i szeroko pojętej scenotechnice”. Sądzę, że w tym zakresie jego wykorzystania ma szansę się sprawdzić, a dodatkowym czynnikiem skłaniającym do przemyślenia jego zakupu (poza bardzo solidną konstrukcją i funkcjonalnością) jest atrakcyjna cena.

 

Nasze spostrzeżenia

+ wysoka jakość wykonania
+ solidna konstrukcja, ukierunkowana na pracę na zewnątrz
+ sterowanie dostępne także w trybie WDMX
+ duża moc w kompaktowej obudowie

- brak w zestawie dedykowanych uchwytów do montażu na podłożu

 

Zakres zastosowań

- reflektor światła rozmytego z mechaniczną regulacją kąta (7-58), przeznaczony do oświetlania fasad budynków, tworzenia efektów tła, podświetlania ścian, logotypów itd.

 

Informacje

Źródło światła 36x15W LED RGBW, 560 W
Kąt świecenia (zoom) 7°-58°, regulowany mechanicznie za pośrednictwem ruchomego panelu z zestawem soczewek
Klasa ochrony IP65 (ochrona przed dostępem do części niebezpiecznych drutem, pyłoszczelna, przed strugą wody 12,5 l/min laną na obudowę z dowolnej strony)
Sterowanie miejscowe, DMX512, WDMX, tryby 3-, 4-, 5-, 15-, 20-, 21- lub 37-kanałowy; master lub slave
Efekty dimmer 0-100, stroboskop (7 trybów), sterowanie kolorami RGBW, makra kolorów, skokowa zmiana kolorów, zanik kolorów, efekt tęczy, wybór krzywej dimmera
Temperatura pracy od -20°C do +40°C
Chłodzenie wymuszone (tryb automatyczny i szybki) oraz konwekcyjne
Zasilanie sieciowe, 100-240 V, złącze PowerCon (wejście/wyjście)
Wymiary 470x220x380 mm
Waga 15 kg
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT