RØDE VideoMic NTG - mikrofon nakamerowy

Inne | 22.05.2020  | Jarosław Stubiński
Marka:  RØDE

Choć w to trudno uwierzyć, ale od chwili swojego powstania australijska firma Røde wciąż jest na fali wznoszącej. Informując wszem i wobec, że „nas nie dogoniat”, zaprezentowała kolejny produkt do rejestracji dźwięku na potrzeby obrazu.

VideoMic NTG to krótki shotgun oparty na takiej samej konstrukcji akustycznej falowodu jak zaprezentowany na naszych łamach w ubiegłym miesiącu natyczkowy NTG5. W tym wypadku jednak kapsuła pracuje standardowo, czyli bez modulacji/demodulacji FM, wyposażona w membranę o średnicy 0,5”. VideoMic NTG ma natomiast inne interesujące cechy. Jest mikrofonem USB, pozwalając wyprowadzić sygnał nie tylko analogowo, ale też cyfrowo, i to na dwóch niezależnych kanałach, z których jeden może być tzw. kanałem bezpieczeństwa, z poziomem niższym o 20 dB względem poziomu na kanale głównym. Praca w trybie bezpieczeństwa odnosi się także do wyjścia analogowego. Jeśli zatem sygnał na kanale głównym zostanie z jakiegoś powodu przesterowany, to zawsze dysponujemy jego cichszą (więc zapewne nieprzesterowaną) kopią.

Zasilanie Røde VideoMic NTG

Mikrofon wyposażony jest we wbudowany akumulator litowo-jonowy (do którego użytkownik nie ma bezpośredniego dostępu), pozwalający na współpracę z urządzeniami, które nie dostarczają napięcia fantomowego. Jeśli natomiast podłączymy NTG do sprzętu, który oferuje fantom lub ma wyjście USB, wówczas zasilanie przełącza się na zewnętrzne, a sam akumulator jest ładowany. O wymianę akumulatora nie musimy się martwić przez następne 10 lat, ponieważ taki okres gwarancji na VideoMic NTG przewiduje producent. Jeśli natomiast akumulator się wyładuje, co nastąpi po około 30 godzinach ciągłej pracy, to czas jego ładowania „pod korek” wynosi 2 godziny. W tym kontekście przydatną funkcją jest Auto-Power, która wyłącza mikrofon z chwilą wyłączenia kamery/lustrzanki. Sprzęt wideo musi jednak dostarczać napięcie fantomowe na wejściu mikrofonowym (a większość dostarcza). W przypadku USB jest podobnie.

Konstrukcja Røde VideoMic NTG

Na korpusie znajdziemy dwa przyciski, które w trybie sekwencyjnym (lub po dłuższym ich przytrzymaniu) przełączają szereg funkcji: włączanie/wyłączanie, filtr HPF 75/150 Hz, filtr półkowy podkreślający najwyższe tony, 20-decybelowy tłumik oraz aktywowanie funkcji kanału bezpieczeństwa. Jest także czerwona dioda sygnalizująca zadziałanie limitera w przedwzmacniaczu, co na ogół oznacza konieczność aktywowania tłumika 20 dB. Z kolei dioda pod przyciskiem włącznika informuje swoim kolorem o stanie wbudowanego akumulatora, aktualnym trybie zasilania, a nawet o przekroczeniu zakresu dopuszczalnej temperatury pracy.

Za pomocą przycisków możemy aktywować filtrację HPF, półkowe podbicie wyższego pasma, 20-decybelowy tłumik oraz tryb pracy z kanałem bezpieczeństwa. Gniazdo USB pozwala wyprowadzić z mikrofonu 24-bitowy sygnał dwukanałowy mono, umożliwiając jednocześnie ładowanie wbudowanego akumulatora.

Dolna część korpusu jest jednocześnie potencjometrycznym regulatorem poziomu sygnału wyjściowego, wyskalowanym od 1 do 15. Gdy używamy wyjścia analogowego z mikrofonu jako wyjścia słuchawkowego (a jest taka możliwość), wówczas regulujemy nim także poziom odsłuchiwanego sygnału. Jeśli korzystamy z wyjścia analogowego oraz dołączonego kabla, to mikrofon sam wykrywa czy ma do czynienia z kamerą czy smartfonem i odpowiednio przełącza kanały. Jeśli zaś korzystamy z wyjścia USB, wówczas musimy zadbać o odpowiedni adapter, jeśli takowy jest wymagany. Przy współpracy mikrofonu z komputerem nie jest to potrzebne, ale już w przypadku smartfonów, tak. Z mikrofonem dostarczany jest bowiem kabel z jednej strony zakończony złączem USB C, a z drugiej USB A.

Røde VideoMic NTG w praktyce

Poziom szumów własnych mikrofonu szacowany jest na 15 dB SPL A, co jest dobrym wynikiem w kontekście sprzętu tej klasy, choć nieznacznie wyższym niż w Røde VideoMic Pro oraz VideoMic Pro+. Producent tak dobrał czułość układów wzmocnienia, że porównywalny z VideoMic Pro+ poziom sygnału wyjściowego uzyskamy przy ustawieniu regulatora NTG na około 10. Z kolei maksymalny poziom SPL to 120 dB (przy zniekształceniach 1%), choć sądzę, że odnosi się on do częstotliwości 1 kHz. Mikrofon jest dość wrażliwy na podmuchy w osi, zatem użycie dołączonej osłony piankowej jest więcej niż wskazane. Do pracy na zewnątrz, zwłaszcza przy mocniejszych wietrze, potrzebne będzie opcjonalne futro, ale pamiętajmy, że NTG jest rozwiązaniem budżetowym, zatem nie oczekujmy zbyt wiele od i tak już wyjątkowo dobrze wyposażonego produktu.

Do pracy w terenie niezbędne będzie użycie dołączonej osłony piankowej lub opcjonalnej osłony ze sztucznego futra.

Poza osłoną piankową, kablem TRRS oraz USB w zestawie mamy też elastyczny uchwyt Rycote wraz z całkowicie metalowym mocowaniem do kamery/aparatu i nagwintowanym otworem do statywu mikrofonowego. To natomiast oznacza, że bez żadnych dodatkowych inwestycji (nie licząc statywów mikrofonowych) można go użyć przy stacjonarnych ujęciach dźwięku. Przy współpracy mikrofonu z nadajnikiem takim jak Wireless Go i mikserem RødeCaster Pro, za bardzo rozsądną kwotę zbudujemy kompleksowy system wielopunktowej rejestracji dźwięku na planie, funkcjonujący praktycznie bez kabli!

Røde VideoMic NTG cyfrowo

Do przetwarzania sygnału z mikrofonu na postać cyfrową służy 24-bitowy kodek Dialog DA7218, pracujący z próbkowaniem 48 kHz. Jest to układ bardziej znany z zestawów telekomunikacyjnych niż rozwiązań pro-audio, ale i tak pozwala uzyskać ponad 100-decybelowy zakres dynamiki konwersji, realizując przy okazji funkcje wzmocnienia, filtracji oraz ograniczania poziomu szczytów sygnału. Wyjście analogowe równie dobrze sprawdza się w bezpośredniej współpracy z wejściami w kamerach jak też jako wyjście słuchawkowe, pozwalające zachować kontrolę nad sygnałem, gdy podłączymy mikrofon przez USB. Regulator głośności w mikrofonie odnosi się tylko do wyjścia analogowego – port USB nie ma regulacji poziomu i jeśli sygnał okaże się zbyt duży, należy w mikrofonie włączyć tłumik 20 dB.

Ze strony firmy Røde można pobrać aplikację, która sprawdzi dostępność i ewentualnie zainstaluje nową wersję oprogramowania dla systemu mikrofonu.

Przy współpracy przez USB port działa dwustronnie, co oznacza, że na wyjściu analogowym mikrofonu słyszymy też sygnał z komputera/smartfonu. Wprawdzie nie ma możliwości regulacji proporcji komputer/mikrofon w samym NTG, ale przecież można definiować poziom sygnału na wyjściu aplikacji.

Zobacz także test wideo:
United Studio Technology UT Twin87 - mikrofon studyjny
United Studio Technology UT Twin87 - mikrofon studyjny
Debiutancki produkt nowej firmy trzeba uznać za duży sukces. Mikrofon wygląda świetnie, w obliczu swojej funkcjonalności kosztuje relatywnie niedużo i w zasadzie może zastąpić dwa lub nawet trzy różne mikrofony. Chyba wypada się zgodzić z opinią firmy United Studio Technology, że „każda kolekcja mikrofonów zaczyna się od jakiegoś pojedynczego egzemplarza, a UT Twin87 jest pod tym względem doskonałym wyborem, oferując mocne, relatywnie neutralne brzmienie z nieznacznie podkreśloną prezencją. Dzięki temu ma szansę stać się głównym mikrofonem w każdym studiu i do zastosowań w każdej konfiguracji”.

Podsumowanie

Jak zdecydowana większość produktów firmy Røde, tak i VideoMic NTG charakteryzuje się bardzo wysokim współczynnikiem jakości i funkcjonalności do ceny. Jest nieco droższy od VideoMic Pro+ i nie ma tak długiego czasu pracy na akumulatorze co on (o możliwości wymiany akumulatora nie wspominając), ale jest mikrofonem typu shotgun, ma kanał bezpieczeństwa i wyjście audio także przez USB. Jednym słowem, kolejny udany, niezwykle funkcjonalny i atrakcyjny cenowo wyrób tego australijskiego producenta.

 

Nasze spostrzeżenia

+ dwukanałowe wyjście z kanałem bezpieczeństwa
+ port USB, dzięki któremu NTG może funkcjonować jako interfejs audio
+ wygodna regulacja poziomu na wyjściu analogowym
+ optymalna kierunkowość w kontekście gabarytów

- brak

 

Zakres zastosowań

- nakamerowy mikrofon typu shotgun do prac półprofesjonalnych; mikrofon stacjonarny przy omikrofonowaniu planu; mikrofon do realizacji transmisji strumieniowej i nagrywania podcastów

 

Informacje

Funkcja pojemnościowy mikrofon nakamerowy typu shotgun, wysyłający sygnał monofoniczny na dwóch kanałach (jeden w opcjonalnym trybie bezpieczeństwa), z wyjściem analogowym oraz cyfrowym poprzez USB
Kapsuła elektretowa, 0,5”, charakterystyka supernerkowa shotgun
Pasmo przenoszenia 35 Hz-18 kHz
Impedancja wyjściowa 10 Ω
Poziom szumów własnych 15dB SPL A
Czułość -26 dB (1V/Pa); 50 mV (dla 94 dB SPL)
Maks. poziom SPL 120 dB (1% THD)
Filtr załączany, 75 Hz lub 150 Hz; półkowa korekcja wysokich tonów
Konwersja 24-bitowa, 48 kHz
Zasilanie wewnętrzny akumulator litowo-jonowy 350 mAh (niedostępny dla użytkownika), ponad 30 godzin ciągłej pracy; zasilanie zewnętrznym napięciem fantomowym (przez wyjście analogowe) lub przez USB C, z funkcją jednoczesnego ładowania akumulatora
Wymiary 22x171 mm
Waga 94 g (bez uchwytu)
Cena
1250,00 zł
Producent
RØDE
Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie Estrada i Studio
Estrada
i Studio
marzec 2020
Kup teraz
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó