Evolights iQ-180S - ruchoma głowica LED

Oświetlenie | 20.07.2018  | Artur Kraszewski
Marka:  Evolights

Model iQ-180S jest reprezentantem liczącej aktualnie cztery produkty serii urządzeń oświetleniowych, opisywanej przez wytwórcę jako beam spot. Przy niewielkich gabarytach i wadze charakteryzuje się wysoką jasnością, funkcjonalnością, szerokim zakresem zastosowań, a także atrakcyjną ceną.

Zgodnie z aktualnie panującymi tendencjami w zakresie kompaktowych urządzeń oświetleniowych, źródłem światła jest tu zespolony element LED o barwie białej. Jego żywotność szacowana jest na ok. 60.000 godzin pracy, a podawana przez producenta wartość wytwarzanego strumienia świetlnego to 10.985 lumenów (natężenie 21.385 luksów dla 2,5 m). Absorbowana moc elektryczna LED, jak można się domyślić, to 180 W, a cały system pobiera do 250 W mocy. Do chłodzenia zespołu emitującego światło w trakcie pracy służy aluminiowy radiator oraz dedykowany wentylator, którego prędkość obrotów dostosowuje się do temperatury. Głowica emituje wiązkę światła o kącie 12 stopni, obracając się o maksymalnie 630 stopni w płaszczyźnie poziomej i o 233 stopnie w płaszczyźnie pionowej. Sterowanie ruchem dokonuje się z rozdzielczością 16-bitową.

Wśród dostępnych efektów znajdziemy osiem kolorów, które można zmieniać skokowo lub w trybie tęczy. Aluminiowa tarcza statycznych gobo oferuje siedem wzorów. Tyle samo wzorów znajduje się na tarczy z obrotowymi gobo (z indeksowaniem pozycji), z których dwa są w kolorach R i B. W każdej z tarcz przewidziano pozycję open. W ramach efektów uwzględniono tryb gobo shake, 3- i 8-ścienny pryzmat, ściemnianie 0-100%, stroboskop o regulowanej częstotliwości oraz funkcję Frost. Ostrość jest regulowana elektronicznie.

 

Niewątpliwą zaletą iQ-180S jest jej zwarta, solidna konstrukcja oraz niewielkie gabaryty.

Panel sterowania zorganizowany jest podobnie jak w innych urządzeniach tego producenta i opiera się na kolorowym wyświetlaczu LCD o przekątnej 2,4”. Menu oferuje obsługę w kilku językach, w tym polskim, a cały wyświetlacz funkcję flip (odwrócenie wyświetlania przy podwieszeniu głowicą w dół).

Evolights iQ-180S pozwala na zainstalowanie opcjonalnego akumulatora typu 10440, który zasila elektronikę sterującą pracą głowicy wtedy, gdy urządzenie nie jest podłączone do zasilania sieciowego. W ten sposób można je odpowiednio zaprogramować jeszcze przed instalacją i podłączeniem zewnętrznego zasilania oraz sterowania.

Głowica jest kompatybilna z protokołem RDM (Remote Device Management), który jest rozszerzeniem formatu DMX512. Protokół ten pozwala na wymianę informacji między konsoletą oświetleniową/systemem sterowania a elementami oświetleniowymi. To umożliwia zdalną konfigurację urządzeń (w tym zmianę adresu DMX czy rekonfigurację kierunków pion/poziom), bez konieczności dokonywania tego miejscowo, w samym urządzeniu. Jednocześnie mamy możliwość kontroli różnego typu parametrów, takich jak np. temperatura źródła światła. RDM funkcjonuje jako tzw. nakładka dla DMX512, dzięki czemu zachowuje kompatybilność z urządzeniami, które go nie obsługują.

 

Głowica Evolights iQ-180S wyposażona jest w trzy obrotowe tarcze z kolorami, wzorami statycznymi i wzorami obrotowymi.

Sterowanie zdalne dokonuje się za pośrednictwem DMX512 z uwzględnieniem trybów 14-, 16-, 21- lub 24-kanałowego. Ponadto głowica może pracować w trybie automatycznym, realizując sekwencje programów oraz w trybie sterowania dźwiękiem, kiedy programy zmieniają się zgodnie z rytmem sygnału akustycznego odbieranego przez wbudowany mikrofon elektretowy (z cyfrową regulacją jego czułości). W każdej sytuacji dostępny jest tryb master lub slave, co oznacza, że głowica może sterować innymi urządzeniami połączonymi łańcuchowo, jak też być przez któreś z nich synchronicznie sterowana.

Zobacz także test wideo:
Technics EAH-A800 - bezprzewodowe słuchawki z redukcją szumów
Technics EAH-A800 - bezprzewodowe słuchawki z redukcją szumów
Wszystkim osobom dorastającym w latach 70. i 80. minionego wieku należąca do Panasonica marka Technics nieodmiennie kojarzy się z gramofonami oraz doskonałym sprzętem hi-fi.

Podsumowanie

Evolights iQ-180S jest dobrej klasy, wydajnym i funkcjonalnym ruchomym światłem eventowym, mogącym znaleźć całą gamę potencjalnych zastosowań. Z uwagi na swoją atrakcyjną cenę stanowi atrakcyjną alternatywę dla tych użytkowników, którzy chcąc zmieścić się w rozsądnym budżecie zamierzają wyposażyć swój system w dużą liczbę wszechstronnych elementów oświetleniowych, realizujących różnego typu zadania – od typowego światła efektowego w klubach, dyskotekach i na scenach, do aranżacji świetlnej wnętrz. Duże znaczenie mają też takie elementy, jak niewielkie gabaryty i waga przy wysokiej efektywności oświetlenia LED. Produkty marki Evolights znajdują się na rynku wystarczająco długo, by potencjalny nabywca mógł być spokojny o ich jakość i ewentualną obsługę serwisową. W segmencie systemów budżetowych iQ-180S, podobnie jak inne urządzenia z tej serii Evolights to ciekawy i warty zainteresowania produkt.

 

Nasze spostrzeżenia

+ wysoka efektywność i funkcjonalność
+ atrakcyjna cena przy wysokich walorach użytkowych
+ kompaktowe gabaryty i niska waga
+ implementacja trybu RDM
+ solidna konstrukcja
+ menu oraz instrukcja po polsku

- przy tej cenie i funkcjonalności trudno wskazać jakiekolwiek wady

 

Zakres zastosowań

- ruchome, uniwersalne światło efektowe typu beam spot dedykowane do zastosowań eventowych, w instalacjach stałych i mobilnych
- praca w klubach, dyskotekach, jako elementy systemu oświetlenia scenicznego i w charakterze mobilnego światła dla didżejów oraz zespołów
- możliwość pracy w pełni automatycznej jak też w ramach systemu sterowanego przez DMX

 

Informacje

Funkcja kompaktowa, ruchoma głowica beam spot
Źródło światła element LED 180 W
Optyka kąt świecenia 12 stopni, pełne ściemnianie, elektronicznie sterowana ostrość
Zakres ruchów pan 630° (4 s) lub 540° (3,58 s); tilt 233° (2,8 s); sterowanie 16-bitowe, automatyczna repozycja
Tarcze kolory (8+open), gobo statyczne (7+open), gobo obrotowe (7+open)
Sterowanie programy, sterowanie dźwiękiem, praca w trybie master/slave, DMX512 23/24/14/16
Zasilanie sieciowe, 100-240 V, 270 W
Wymiary 343x262x456 mm
Waga 15 kg
Producent Evolights
Dystrybucja Music Express
Cena
2999,00 zł
Producent
Evolights
Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie Estrada i Studio
Estrada
i Studio
czerwiec 2018
Kup teraz
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó