Więcej...

MixVibes U-Mix Control

Sprzęt estradowy | 01.03.2011  | Piotr Dmuchowski
Marka:  MixVibes

Od kilku lat produkty MixVibes stanowią ciekawą i tanią alternatywę dla systemów Rane czy Native Instruments. Firma ta musi jednak konkurować z kilkoma producentami zaliczanymi do grona "budżetowych". Od dawna natomiast wiadomo, że zdrowa konkurencja leży u podstawy rozwoju i dążenia do doskonałości, a we współczesnym świecie oznacza dużą dynamikę zmian i częste nowości.

U-Mix Control pojawił się na rynku stosunkowo niedawno. Jest to kontroler MIDI ogólnego zastosowania, z kontrolkami typowymi dla pracy didżeja, takimi jak sekcja dwukanałowego miksera z crossfaderem i dwa deki z pokrętłami Jog. MixVibes dedykuje go do współpracy z jednym ze swoich flagowych, choć już nienowych programów, jakim jest 3Dex, który w wersji LE jest integralną częścią zestawu U-Mix Control. Kontroler nie ma blokady i może współpracować z dowolnym oprogramowaniem poprzez port MIDI na złączu USB.


Budowa

Pierwsze wrażenie nie jest piorunujące. Konserwatywne i minimalistyczne wzornictwo urządzenia nie powala na kolana. Na tle konkurencji (Reloop, Numark) jego wygląd kojarzy się z sytuacją, gdy schludnie ubrany na galowo uczeń przychodzi na szkolny pokaz mody. Czarny panel urządzenia urozmaicają mleczne przyciski i białe, czytelne oznaczenia.
Sytuacja ulega poprawie po podłączeniu kontrolera do komputera i uruchomieniu oprogramowania - wtedy niektóre z przycisków są podświetlane na kolorowo. Mimo braku polotu, jeśli chodzi o wzornictwo, trzeba przyznać, że urządzenie wygląda przyzwoicie i profesjonalnie. Obudowa wykonana jest z grubego tworzywa, całkiem przyjemnego w dotyku. Zapewnia on znakomitą sztywność konstrukcji przy znacznej redukcji masy.
Wszystkie gałki potencjometrów są czarne, z białym wtopieniem znacznika pozycji, a plastik do ich produkcji przypomina ten z obudowy. Kontrolki obrotowe nie wykazują najmniejszego luzu skośnego i prawdopodobnie będą niezniszczalne. Suwaki z racji samej budowy mieszczą się ze swoim luzem w dopuszczalnej normie. Posuw manipulatorów jest dobrany optymalnie dla pełnionych funkcji. Przykładem może być crossfader, który pracuje bardzo luźno, stawiając minimalny opór. Wszystkie przyciski, prócz odpowiedzialnych za korekcję typu kill, są mlecznobiałe. Niestety, mniej niż połowa jest podświetlana. Podstawą przycisków są mikrołączniki, które pracują z wyraźnym klikiem w momencie przełączenia. Ich montaż jest wzorowy, chociaż, jak we wszystkich urządzeniach mających mikrołączniki, zbyt silne przyciskanie może spowodować blokadę.
Rozmiary oraz mała masa urządzenia gwarantują, że zmieści się do każdej torby z laptopem. Wymusiło to ściślejsze upakowanie elementów sekcji miksera, jednak odległości między kontrolkami są do przyjęcia.
Rozmieszczenie wszystkich manipulatorów na panelu jest klasyczne i przypomina centralnie umieszczony dwukanałowy mikser z dołączonymi do niego cyfrowymi dekami. W torze miksera znajdziemy kontrolki czułości, trójsekcyjnej korekcji wraz z przyciskami kill oraz 45-milimetrowy suwak tłumika kanałowego. Pod obydwoma tłumikami znajduje się 45-milimetrowy crossfader z płynną zmianą charakterystyki działania, regulowaną trymerem z tyłu urządzenia.
Deck ma centralnie umieszczone pokrętło Jog (nie jest ono czułe na dotyk). Do zmiany jego funkcji służy przycisk SCRATCH. Z prawej strony pokrętła znajduje się 60-milimetrowy suwak PITCH, a pod nim przycisk master tempa i klawiszowy PITCH BEND. Poniżej umieszczono przyciski CUE, PLAY oraz przyciski obsługi pętli. Nad pokrętłem Jog znajdziemy przyciski wielofunkcyjne oraz enkoder z przyciskiem, który może służyć do szybkiego odszukania i ładowania utworów.
Urządzenie może być zasilane z zewnętrznego zasilacza 9 V/0,5 A lub za pośrednictwem USB, które jest jedynym portem wychodzącym z kontrolera. Znajdujący się w pakiecie program 3Dex LE jest dostępny tylko w wersji Windows. Makowcy muszą za ok. 50 zł wykupić rozszerzenie do programu Cross DJ LE - najnowszej aplikacji MixVibes.

3Dex LEU-Mix i 3Dex

U-Mix Control jest kontrolerem MIDI bez funkcji interfejsu audio, a do komunikacji wykorzystuje port USB. Proces instalacji dołączonego programu 3Dex LE jest bardzo łatwy - już po 3 minutach usłyszałem pierwszy dźwięk z głośników, którym mogłem w pełni sterować. W przypadku systemu Windows 7 sterowniki zostały automatycznie zainstalowane po podłączeniu kontrolera, bez jakiejkolwiek ingerencji i wkładania płyty instalacyjnej. System 3Dex LE jest zabezpieczony i pracuje wyłącznie z kontrolerem U-Mix. Automatycznie wykrył zainstalowane w systemie interfejsy i karty audio, wybierając z nich najlepiej przystosowaną, która pracuje w standardzie ASIO. Wszelkie ustawienia mogą być ręcznie zmieniane.
Współpraca kontrolera z oprogramowaniem 3Dex odbywa się bezproblemowo. Wszystko działa płynnie i bez najmniejszego opóźnienia, a przypisane funkcje są czytelne i jednoznaczne. Wszystko można samemu ustawić i przypisać wedle własnych upodobań, jednak wiąże się to z komplikacjami wynikającymi z braku wystarczających informacji w instrukcji. Nie jest dostępna mapa MIDI dla urządzenia, a instrukcję obsługi oprogramowania trzeba wyszukać w Internecie.
Jedynym mankamentem współpracy jest niewystarczająca rozdzielczość, wynikająca z długości suwaka odpowiedzialnego w deku za parametr Pitch. Minimalny krok przy zakresie ±9% to 0,2, co w przypadku tempa jest znaczące i powoduje konieczność częstych korekt. Oczywiście, jest przycisk synchronizacji, ale traci się już całą zabawę.
Ogólnie trzeba przyznać, że system U-Mix Control wraz z 3Dex LE to ukłon w kierunku ludzi zaczynających zabawę z wirtualnym studiem didżejskim, dający pełną frajdę bez stresującej konfiguracji.

Przesiadka na traktor
Drugą cześć testu przeprowadziłem z wykorzystaniem programu Native Instruments Traktor. W Internecie można znaleźć kilka konfiguracji MIDI dla U-Mix Control, które od ręki konfigurują Traktora. Urządzenie to nie jest jednak zbyt skomplikowane i po pół godzinie można samemu dokonać konfiguracji. W ten sposób można też poznać całą mapę MIDI dla urządzenia. Okazuje się, że komunikaty zwrotne (podświetlenie przycisków) przekazywane są tą samą drogą co sterowanie (kanał MIDI, rodzaj komunikatu i wartość), co nie jest takie oczywiste u konkurentów.
Kontroler wywiązał się w stu procentach ze swoich obowiązków, nie wprowadzał opóźnienia ani chwilowej blokady, a komunikacja zwrotna działała właściwie. Pojawił się jednak pewien niedosyt wynikający z braku podświetlenia wszystkich przycisków i zbyt małej liczby manipulatorów obrotowych. Mimo tych ograniczeń U-Mix Control okazał się być pełnowartościowym urządzeniem, z którego można korzystać w każdej konfiguracji. Jestem zwolennikiem sterowania wirtualnym studiem za pomocą płyt winylowych z kodem czasowym, jednakże Traktor Pro oferuje 4 deki, z których dwa ustawiłem "klasycznie", a dwoma sterowałem za pomocą U-Mix Control. Muszę przyznać, że takie połączenie było strzałem w dziesiątkę - poprzez łatwe i intuicyjne sterowanie mogłem urozmaicić set o wprowadzenie dodatkowych sampli, fraz czy skreczy.

Zakres zastosowań

• główny kontroler w prostych zastosowaniach didżejskich
• kontroler pomocniczy w przypadku pracy w zaawansowanym ­systemie didżejskim na scenie i w studiu

Nasze spostrzeżenia

+ atrakcyjna cena
+ solidne wykonanie
+ niewielkie wymiary i masa
+ możliwość zasilania przez port USB
+ oprogramowanie 3Dex LE w zestawie
- nie wszystkie przyciski są podświetlane
- brak szczegółowej instrukcji obsługi

Podsumowanie

U-Mix Control jest urządzeniem prostym i nieskomplikowanym, oferującym wszystkie funkcje potrzebne przy miksowaniu. Nie ma zniewalającego wyglądu i wbudowanego interfejsu audio, ale należy do najtańszych kontrolerów na rynku i wraz z oprogramowaniem tworzy kompletne studio dla didżeja. To idealny system dla osób pragnących rozpocząć przygodę z miksem oraz dla profesjonalistów, którzy poszukują poręcznego urządzenia, jako dodatku do właściwych sterowników. Urządzenie charakteryzuje się bardzo korzystnym współczynnikiem możliwości do ceny, jest proste w obsłudze i solidnie wykonane, więc w pełni zasługuje na znak Nasz Typ.


Manipulatory: 2 pokrętła Jog, 46 przycisków (24 podświetlane), 8 pokręteł, 5 suwaków, 2 enkodery z przyciskiem.
Zasilanie: zasilacz lub przez port USB.
Wymagania systemowe (Windows): XP SP2, Vista lub W7, Pentium 3 lub AMD Athlon 1 GHz, 512 MB RAM.
Wymiary: 36×20×6,5 cm

CENY: 589 zł, 779 zł - MixVibes U-Mix Control Pack (kontroler z interfejsem audio)

Cena
589,00 zł
Producent
MixVibes
Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie Estrada i Studio
Estrada
i Studio
marzec 2011
Kup teraz