Więcej...

Nektar Panorama P6

Sprzęt studyjny | 25.06.2013  | Wojciech Chabinka
Marka:  Nektar
Nasz Typ

Kanonem jest, iż kupując narzędzie przeznaczone do ciężkiej pracy należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego funkcjonalność i jakość. Ale co, jeśli przy okazji okaże się ono także i estetyczne?

W takim wypadku po prostu należy je brać wręcz w ciemno. I tak jest właśnie ze sterownikami MIDI Panorama amerykańskiej firmy Nektar Technology Inc.

 

NEKTAR Panorama 6

Odnieśliście kiedyś wrażenie, że po umyciu samochodu zaczął on się Wam lepiej sprawować? Bo ja mam to za każdym razem. Już kiedy rozpakowywałem Panoramę, coś mi w "tym temacie" mówiło za uszami, że będzie dobrze. I było! Bo to naprawdę jeden z najbardziej dopieszczonych sterowników MIDI, jakie do tej pory miałem przyjemność mieć pod palcami. Doskonale wyważony design, a przy tym jakość zastosowanych w nim materiałów to po prostu bajka. Aż żal zostawiać swoje linie papilarne na nieskazitelnie wybłyszczonych powierzchniach choć, niestety, bez tego w codziennej pracy raczej się nie obędzie.

 NEKTAR Panorama 6 - setups

Co my tu mamy?
Otóż mamy doskonałej jakości klawiaturę dynamiczną (z after­touch), a dalej już ponadstandar­dowo w przypadku tego typu urządzeń, czyli 9 suwaków (raj dla hammondzistów), 9 przycisków (podświetlanych), 16 enkoderów, 12 padów oraz przyciski transportu – wszystkie w pełni programowalne. Napisałem "ponadstandardowo", bo Panorama P6 ma coś, czego próżno szukać u innych w tym segmencie – otóż wyposażono ją dodatkowo w zmotoryzowany suwak (firmy ALPS, w pełni konfigurowalny programowo) oraz genialny wręcz w swej klasie, doskonale czytelny pod każdym kątem kolorowy wyświetlacz graficzny (TFT). Z tyłu urządzenia znajdziemy dwa porty USB (jeden dla komunikacji programowej z komputerem, drugi do zasilania zmotoryzowanego suwaka), standardowy port MIDI Out, dwa gniazda jack (Sustain i Expression) oraz wyłącznik zasilania.

Szczęka opada
Oj tak, bo wystarczy dosłownie kilkanaście minut pracy, aby praktycznie w pełni ogarnąć całe urządzenie. A to wszystko dzięki doskonałemu systemowi operacyjnemu, który szef firmy, Niels Larsen (pracował m.in. w Harman Audio UK Ltd, Arbiter Group Plc, Propellerhead Software, Avid Technology), wraz ze swym zespołem tworzył niemal od 10 lat. Na czym polega cała innowacja? Otóż w sumie na bardzo prostym w założeniu, mocno skomplikowanym koncepcyjnie i zarazem wyrafinowanym w swych skutkach pomyśle. Bo skoro masz swój DAW, to niby czemu, wykorzystując w jego środowisku plug-iny, podłączona Panorama nie miałaby się automatycznie do nich dostosowywać – zarówno jeśli chodzi o samo sterowanie, jak i osnowę graficzną danej wtyczki? Jak wymyślili, tak i zrobili. Czyli wywołując dany plug-in w środowisku DAW, natychmiast automatycznie masz jego parametry na wyświetlaczu Panoramy. Aktualnie cała seria Panorama obsługuje praktycznie "po całości" środowiska Cubase, Nuendo, Reason, a "na dniach" będą i inne. Fajnie? Moim zdaniem nad wyraz. Tyle tylko, że aby być na bieżąco, należy zarejestrować swoje urządzenie w serwisie producenta. Dopiero wtedy uzyskamy dostęp do wszystkiego najnowszego, co nam się może przydać celem wgrania do sterownika (w sposób wręcz banalny), w tym także i do bardzo szczegółowej instrukcji obsługi, której próżno szukać w mocno ekologicznym kartonie.

Sprzęt dedykowany?
Otóż absolutnie nie! Tu podkreśliłbym "absolutnie". Panorama w każdej swej wersji (czyli 61-klawiszowa P6, 49-klawiszowa P4 oraz bezklawiaturowa P1) jest w pełni konfigurowalnym, totalnie programowalnym i uniwersalnym kontrolerem wszelakich zdarzeń MIDI. Na każde ze swych własnych ustawień przewidziano 20 komórek pamięci, które można sobie zatytułować. Przy tym dzięki doskonałemu systemowi robi się to na zasadzie: dotknij, uderz, naciśnij, przekręć dany kontroler, ustaw mu parametry, opisz, zapisz w pamięci (tu zapamiętaj, że to zrobiłeś) i zapomnij o całej akcji. To świetny autonomiczny system, dający sobie doskonale radę bez pomocy komputera. Przy nim niejeden ze współczesnych systemów programowych (!) to wręcz anachronizm. Z wielu dodatkowych ciekawostek opowiem jeszcze o jednej. Otóż Panorama ma przyciski funkcyjne, do których za pomocą prostego programiku (Macro Editor – Mac/PC) można przypisać 8 najczęściej wykorzystywanych w Twoim DAW skrótów klawiaturowych.

Więcej?
Moim skromnym zdaniem system operacyjny opracowany dla serii Panorama to wręcz majstersztyk. Czemu więc nie piszę tym razem, jak coś tam w nim zrobić? Otóż uważam, że nie ma absolutnie takiej potrzeby. Szkoda tu mojego i Waszego czasu. Lepiej wpaść do sklepu i samemu w kilka chwil podejrzeć sobie to i owo. Tym bardziej, że ciężko się Wam będzie pomylić w swych działaniach. To gwarantuję i m.in. przez to wnioskuję dla tej serii o nasz redakcyjny znaczek Nasz Typ.

Zakres zastosowań

• uniwersalna klawiatura sterująca dla DAW oraz instrumentów i urządzeń MIDI
• ścisła integracja programowa z Cubase, Reason, ­Nuendo

 

Nasze spostrzeżenia

+ piękny design, dobra jakość materiałów oraz świetna klawiatura
+ automatyczna współpraca z dedykowanymi DAW
+ proste autonomiczne programowanie
– konieczny dodatkowy port USB do zasilania zmotoryzowanego fadera

 

 

PRODUCENT
Nektar Technology Inc., www.nektartech.com

DYSTRYBUCJA
Audio Factory, Warszawa, tel. 22-826-18-89, www.audiofactory.pl

Klawiatura: 61 dynamicznych doważanych klawiszy (z aftertouch).
Modulatory: Pitch Bend i Modulation.
Przyciski funkcyjne klawiatury: 4.
Wyświetlacz: TFT 3,5", dotykowy.
Enkodery: 16.
Suwaki: 9 (45 mm).
Suwak zmotoryzowany: ALPS (100 mm).
Pady: 12 (z indywidualną regulacją velocity i aftertouch).
Przyciski: programowane - 10 (z podświetleniem LED); dodatkowe – 28; przyciski trybów pracy – 4; przyciski menu – 5.
Presety (ustawienia): 20.
Strefy podziały klawiatury: 4 programowane.
Gniazda zewnętrzne: 2 (Sustain i Expression).
Port MIDI: MIDI OUT.
Porty USB: 2 (standardowy do komunikacji z komputerem oraz USB Micro B dla dodatkowego zasilania).
Wymagania systemowe: Mac OS X 10.6 lub wyższy, Windows Vista, 7/8 (Windows XP nie jest obsługiwany).
Wymiary: 990×330×101 mm.
Waga: 7,71 kg.
Ceny:
• P1 - 1.075 zł
• P4 - 1.600 zł
• P6 - 1.950 zł

Cena
1075,00 zł
Dystrybutor
Nektar
Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie Estrada i Studio
Estrada
i Studio
lipiec 2013
Kup teraz