RØDE Stereo VideoMic X - stereofoniczny mikrofon nakamerowy

Sprzęt studyjny | 25.02.2015  | Tomasz Wróblewski
Marka:  RØDE

Australijska firma Røde zaczyna odgrywać pierwszoplanową rolę wśród producentów mikrofonów do zastosowań wideo i w systemach nadawczych, a jej pozycja na rynku studyjnym wciąż pozostaje bardzo wysoka. Każdy kolejny nowy mikrofon z charakterystyczną złotą kropką to w zasadzie gwarantowany hit. Stereo VideoMic X nie jest tu wyjątkiem.

Mikrofon, a w zasadzie system mikrofonowy, dostarczany jest w atrakcyjnym opakowaniu i z wyposażeniem, które nie ma nic wspólnego z budżetowością i cięciem kosztów. Od początku widać, że jest to produkt dla profesjonalistów i wymagających użytkowników. W sztywnym opakowaniu znajdziemy sam mikrofon, dwa typy nasadek przeciwwietrznych – piankową i ze sztucznego futra – spiralny kabel do połączenia z wejściem mikrofonowym kamery/lustrzanki i grubą na dwa palce, drukowaną, wielojęzyczną instrukcję obsługi (bez języka polskiego).

Konstrukcja Røde Stereo VideoMic X

System bazuje na dwóch pojemnościowych kapsułach nerkowych z półcalowymi membranami. Są one na stałe ustawione w konfiguracji X-Y i połączone z solidnym, całkowicie aluminiowym, odlewanym korpusem za pośrednictwem elastycznych uchwytów typu Rycote Lyra, których zadaniem jest izolacja kapsuł od zakłóceń mechanicznych. Cały system można zamontować na stopce oświetleniowej w kamerze/lustrzance lub na statywie fotograficznym. Ponieważ wykorzystane kapsuły to klasyczne konstrukcje pojemnościowe, a nie ich elektretowe odpowiedniki, zatem wymagają do pracy odpowiedniego napięcia zasilania. Może je dostarczyć montowana w środku bateria/akumulator 9 V typu 6F22, ale można je też podać z zewnątrz, za pośrednictwem systemu fantomowego +48 V poprzez złącza micro XLR, dostępne dla każdej kapsuły osobno.

Użytkownik ma dostęp do panelu, na którym znajduje się duży przycisk włącznika/wyłącznika oraz trzy przyciski do obsługi systemu, wraz z diodami LED wskazującymi aktualnie ustawiony parametr. Możemy aktywować 6-decybelowe podbicie półkowe dla podkreślenia czytelności głosu i dialogów, filtr dolnozaporowy dla 75 lub 150 Hz, a także ustawić poziom wyjściowy na +20 lub –10 dB. Dwa dołączone filtry akustyczne są perfekcyjnie osadzane na korpusie systemu, a znajdujące się na nim zapadki zabezpieczają je przed przypadkowym zsunięciem nawet przy bardzo gwałtownych ruchach. Filtr piankowy pełni rolę klasycznego pop-filtru przy nagraniach dźwięku z bliskiej odległości, zaś filtr ze sztucznego futra skutecznie eliminuje słyszalność podmuchów wiatru przy pracy na zewnątrz.

Cała konstrukcja jest wyjątkowo solidna i precyzyjnie wykonana. Komora baterii zamykana jest dociskową klapką z bezbłędnie działającym zatrzaskiem, a wyjścia micro XLR chronione elastyczną pokrywą. Stereofoniczne wyjście mikrofonowe znajduje się z dołu korpusu, co w praktyce eliminuje niebezpieczeństwo przypadkowego wyciągnięcia kabla.

Røde Stereo VideoMic X w praktyce

Odpowiednie pochylenie korpusu systemu mikrofonowego sprawia, że mamy łatwy dostęp do manipulatorów w sytuacji, gdy mikrofon zamocowany jest na lustrzance. Całkowicie metalowa stopka została zaprojektowana tak, aby nie było żadnego kontaktu z wyprowadzeniami na szynie stopki w aparacie. Dołączony, elastyczny i spiralny przewód łączący mikrofon z wejściem w aparacie zaopatrzony jest w kątowe wtyki, co zwiększa bezpieczeństwo i wygodę pracy. Mikrofony charakteryzują się wysoką czułością, a jednocześnie odpornością na duży poziom ciśnienia dźwięku. Szumy własne systemu są stosunkowo niewielkie, nawet gdy pracujemy w trybie z podbitym poziomem o 20 dB. Taki tryb jest zresztą wskazany w sytuacji, gdy nasze wejście mikrofonowe w kamerze lub lustrzance charakteryzuje się sporymi szumami, co w przypadku większości półprofesjonalnych urządzeń zdarza się bardzo często. Do pracy profesjonalnej zalecane jest użycie dobrej klasy przedwzmacniaczy, których zalety można wykorzystać dzięki symetrycznemu wyprowadzeniu sygnału z mikrofonów za pośrednictwem transformatorów impedancji na tranzystorach J-FET.

Stereo VideoMic X znakomicie sprawdza się przy nagraniach dokonywanych na zewnątrz, o czym można się przekonać słuchając prezentacji zamieszczonej na naszej płycie DVD. Dźwięk jest bardzo czytelny, nawet w dość dużej odległości od mikrofonu, a przestrzeń oddana jest wyjątkowo spójnie i realistycznie. Barwa głosu, zwłaszcza z włączonym trybem podbicia wysokich częstotliwości, opracowanym pod kątem uwypuklenia wyrazistości mowy, jest na poziomie profesjonalnym, nawet bez jakiejkolwiek obróbki dynamicznej czy z wykorzystaniem korekcji. Po ich dokonaniu można już w zasadzie mówić o dźwięku kinowym. Podczas nagrywania prezentacji zamieszczonej na DVD, w odległości ok. 50 metrów od miejsca ustawienia mikrofonu zaczął przejeżdżać rajdowy motor – warto zwrócić uwagę na brzmienie silnika i efekt stereofoniczny słyszalny podczas jego przejazdu. To dość jednoznacznie określa klasę mikrofonów, z jakimi mamy do czynienia w Stereo VideoMic X.

Znakomicie słychać też efekt skrzypienia śniegu pod butami, a na tle wszystkich tych odgłosów otoczenia brzmienie głosu wciąż pozostaje bardzo czytelne, wyraziste i klarowne, bez podbijania sybilantów, dudnień i niepożądanych dźwięków, które na etapie postprodukcji wymagają intensywnego czyszczenia. Tutaj mamy już gotowy do finalnej obróbki sygnał o doskonałej kompozycji planów, charakterystyce dynamicznej i pasmowej. W mojej opinii Stereo VideoMic X lepiej sprawdza się podczas pracy na zewnątrz i w dużych obiektach, niż w niewielkich pomieszczeniach, gdzie jego dość szeroka charakterystyka kierunkowa znacząco wpływa na brzmienie rejestrowanego dźwięku, który nie zawsze prezentuje się wiarygodnie. Przy czym reguła jest następująca – czym większe wytłumienie wnętrza, tym mniej interesujące brzmienie. Pełnię swoich możliwości Stereo VideoMic X prezentuje natomiast w dużych obiektach i na otwartych przestrzeniach, gdzie zarówno pogłos, jak i odgłosy otoczenia dodają nagrywanemu sygnałowi realizmu i brzmieniowej wiarygodności.

Zakres zastosowań

- mikrofon nakamerowy stereo do głównych i pomocniczych ujęć dźwięku
- doskonałe rozwiązanie dla osób szukających profesjonalnej alternatywny dla wbudowanych mikrofonów
- możliwość dokonywania niezależnych od wideo nagrań plenerowych i w większych obiektach

 

Zobacz także test wideo:
Technics EAH-A800 - bezprzewodowe słuchawki z redukcją szumów
Technics EAH-A800 - bezprzewodowe słuchawki z redukcją szumów
Wszystkim osobom dorastającym w latach 70. i 80. minionego wieku należąca do Panasonica marka Technics nieodmiennie kojarzy się z gramofonami oraz doskonałym sprzętem hi-fi.

Nasze spostrzeżenia

+ najwyższa jakość wykonania
+ bardzo dobre, spójne brzmienie
+ funkcja podbicia czytelności głosu
+ niezależne, symetryczne wyjścia mikrofonowe
+ opcje zmiany czułości i filtrów HPF
+ zasilanie bateryjne lub fantomowe
+ efektywny filtr przeciwwietrzny
+ niewielka czułość na zakłócenia mechaniczne
- dość wysoka cena (jak na realia półprofesjonalne)

 

Podsumowanie


Mikrofon, który kosztuje 3.499 zł, jak na realia rynku sprzętu do profesjonalnej produkcji wideo jest produktem wręcz budżetowym. W tym kontekście jego jakość, solidność wykonania i możliwości stawiają go w grupie tych narzędzi, które zwrócą szczególną uwagę zawodowców szukających rozwiązań nieco tańszych, ale równie funkcjonalnych, jak ich znacznie droższe odpowiedniki. Nawet jeśli do filmu będą później tworzone postsynchrony albo ujęć dokonuje się z wykorzystaniem mikrofonów na tyczce, to i tak dźwięk zarejestrowany tej jakości mikrofonem nakamerowym znakomicie sprawdzi się na etapie montażu. Co więcej, spójność przestrzenna Stereo VideoMic X oraz funkcja zwiększenia czytelności głosu sprawiają, że przy niektórych ujęciach można rozważyć pracę bez tyczek, z ewentualnym uzupełnieniem dźwięku sygnałem z przypinanych systemów bezprzewodowych. Cechą charakterystyczną testowanego systemu Røde jest bowiem zdolność do zachowania naturalnego brzmienia głosu nawet w trudnych warunkach, co – jak mam nadzieję – udało mi się pokazać na prezentacjach audio znajdujących się na naszej płycie. Obok surowych, poddanych jedynie normalizacji śladów zamieściłem tam także już obrobiony materiał, przygotowany do umieszczenia w obrazku. Jedyną rzeczą, którą musiałem poprawić, było skorygowanie fazy za pomocą filtru wszechprzepustowego Voxengo PHA-979, aby uzyskać symetrię szczytów sygnału, która pozwoliła na podniesienie poziomu średniego o ok. 3 dB bez znaczącej ingerencji kompresora. Już sam dźwięk z mikrofonu był na tyle dynamiczny, że nie chciałem tej dynamiki zaburzać.
Przy pracy profesjonalnej trudno będzie znaleźć lepszy system nakamerowy X-Y, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę cenę, jakość i możliwości Stereo VideoMic X. Z tego względu mikrofon ten otrzymuje znak Nasz Typ.   


Producent
Røde Microphones

Dystrybucja
Audiostacja, Warszawa, tel. 22-616-13-86

Kapsuły: 2, w układzie X-Y, ciśnieniowo-gradientowe, nerkowe, membrana 0,5”.
Pasmo częstotliwości: 40 Hz–20 kHz.
Filtr HPF: załączany – 75 lub 150 Hz.
Poziom sygnału: –10, 0 lub +20 dB.
Impedancja wyjściowa: 200 Ω.
Odstęp od szumów: 82 dBA SPL (IEC651).
Równoważnik szumu: 12 dBA SPL (IEC651).
Maks. poziom SPL: 143 dB.
Czułość: –32 dB dla 1 V/Pa (25 mV dla 94 dB SPL); ±2 dB, 1 kHz.
Zakres dynamiki: 131 dB SPL.
Zasilanie: bateryjne 9 V lub zewnętrzne, fantomowe (przez złącza micro XLR).
Czas pracy na baterii: 30 godzin.
Wymiary: 118×102×100 mm.
Waga: 300 g (bez baterii i osłon).
Cena: 3.499 zł

Cena
3499,00 zł
Producent
RØDE
Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie Estrada i Studio
Estrada
i Studio
marzec 2015
Kup teraz
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó