Więcej...

Native Instruments Komplete Kontrol seria A - klawiatury sterujące

Sprzęt studyjny | 10.04.2019  | Adam Jendryczka
Marka:  Native Instruments

Dwunasta odsłona kolekcji Komplete to pakiet oprogramowania i materiału dźwiękowego o objętości blisko 1 TB, do sterowania którym możemy użyć dedykowanych klawiatur Komplete Kontrol A25, A49 oraz A61.

Seria A składa się z trzech modeli, które różni wyłącznie wielkość klawiatury. Każdy z nich pozwala na intuicyjne sterowanie wtyczkami Komplete/NKS i daje pełną obsługę współpracujących z NKS wtyczek VST/VSTi blisko 50 innych producentów. Klawiatury są kompatybilne z oprogramowaniem Maschine, Logic Pro X, GarageBand oraz Ableton Live. Niebawem pojawi się pełna integracja z Cubase i Nuendo, realizowana za pomocą oprogramowania Komplete Kontrol. W już kompatybilnych DAW możemy z poziomu klawiatury obsługiwać napęd, nagrywanie, zaznaczać ścieżki i dokonywać edycji. Wraz z kontrolerem otrzymamy takie instrumenty wirtualne jak Essentials Maschine, Monark, The Gentleman, Reaktor Prism czy Scarbee Mark I.

Kompletna kontrola

Organizacja systemu wyszukiwaniu spośród tysięcy próbek dźwiękowych działa wyjątkowo sprawnie. Dzięki intuicyjnej kontroli znalezienie odpowiedniej próbki (nawet na małym wyświetlaczu serii A) jest stosunkowo szybkie i wygodne, z możliwością odsłuchania poszczególnych brzmień. Wszystkie próbki są od razu przygotowane do pracy. Jeśli chcemy poddać je edycji, to zmiany wprowadzane za pomocą enkoderów są widoczne na wyświetlaczu. Kontrolery z serii A charakteryzują się niewielkimi wymiarami i wagą (od 2,4 do 4,7 kg). Mają obudowę z tworzywa, a na płycie czołowej plastikowe enkodery, mały, ale czytelny wyświetlacz OLED, przyciski z twardego gumowego materiału oraz koła modulacji i odstrojenia. Całość wygląda minimalistycznie, ale elegancko, a sam instrument zasilany jest przez USB. Podczas testów nie miałem żadnych zastrzeżeń do samej konstrukcji i działania sprzętu. Sterowanie instrumentem przebiega bez żadnych problemów. Po instalacji należy zarejestrować klawiaturę na stronie producenta, co pozwoli na ściągnięcie dołączonego do zestawu oprogramowania.

Aby rozpocząć pracę, trzeba skonfigurować klawiaturę w ustawieniach Preferences programu Komplete Kontrol. Tam znajdziemy zakładki Audio, MIDI, General, Library oraz Plugins. Główne okno programu podzielono na wyszukiwarkę wtyczek, pasek narzędzi oraz ekran edycji załadowanej wtyczki. Na panelu czołowym znajdziemy przyciski służące m.in. do wyboru skali, aktywowania arpeggiatora, integracji z Maschine oraz kwantyzacji i realizacji funkcji cofnij/ponów. Przyciski do obsługi transportu obejmują zapętlanie fragmentu, aktywację metronomu, nabijanie tempa, odtwarzanie, zatrzymanie i nagrywanie. Kolejne przyciski dają dostęp do presetów, stron parametrów, przeglądarki instrumentów wirtualnych, edycji wtyczek i wyboru ścieżek/instancji wtyczek. Główny enkoder pełni funkcję joysticka i przycisku, pozwalając na poruszanie się po instrumencie oraz kompatybilnych DAW. Niewielki wyświetlacz OLED jest funkcjonalnie zintegrowany ze wszystkimi ośmioma enkoderami, które reagują na dotyk. Na tylnym panelu umieszczono jedynie port USB i gniazdo kontrolera nożnego.

Główne przyciski funkcyjne obsługują takie elementy jak napęd programu DAW, wyzwalanie progresji akordów i arpeggio pojedynczym klawiszem, dostęp do ponad 100 skal czy mapowanie do skali wyłącznie białych klawiszy.

Cała seria A ma tak samo wykonane klawiatury, stworzone przez Native Instruments pod kątem tych właśnie kontrolerów, mających być optymalnym kompromisem między ceną a jakością. To typowy półważony manuał „syntezatorowy”, którego klawisze wydają się węższe niż w kontrolerach z serii S. Różnicę można też zaobserwować w samej mechanice pracy – klawiatura w serii A jest lżejsza i bardziej delikatna. Najważniejszą cechą klawiatur Komplete Kontrol jest możliwość sterowania kompatybilnymi instrumentami NKS/VST bez pomocy myszki i klawiatury. Pod tym względem mają one funkcjonalność porównywalną ze znacznie droższymi, należącymi do klasy premium klawiaturami z serii S. Te ostatnie wyposażone są w manuały Fatar, funkcje optycznego wskazywania klawiszy, kontroler paskowy, dwa wejścia kontrolerów nożnych, dwa kolorowe wyświetlacze z towarzyszącymi im przyciskami i enkoderami oraz znacząco większy zestaw oprogramowania i brzmień. Różnica w cenie jest jednak spora – za 61-klawiszowy kontroler A61 zapłacimy 1.099 zł, a na zakup S61 trzeba przygotować blisko trzy razy więcej.

NKS

Fundamentem, na którym osadza się funkcjonalność kontrolerów Native Instruments, jest format NKS (Native Kontrol Standard). Jest to ujednolicone rozszerzenie formatu wtyczek efektów, instrumentów i bibliotek brzmieniowych pozwalające na przeglądanie ich presetów, otwieranie i obsługę kontrolek za pośrednictwem klawiatur Native Instruments z serii Komplete Kontrol, kontrolerów Maschine oraz oprogramowania Maschine i Komplete Kontrol. Próby ujednolicenia tego typu działań na poziomie wyszukiwania brzmień pojawiały się już wcześniej, np. w urządzeniach i oprogramowaniu Akai, ale format Native Instruments jest obecnie pod tym względem najbardziej funkcjonalny. Z początku funkcjonował on jedynie w odniesieniu do instrumentów wirtualnych, efektów oraz brzmień NI, ale obecnie stał się na tyle popularny, że implementuje go wielu innych producentów, w tym Applied Acoustics Systems, Arturia, Big Fish Audio, EastWest, Eventide, Heavyocity, Korg, Rob Papen, Sample Logic, Sample Magic, Softube, Spitfire Audio, Synapse Audio Software, u-he, Waldorf, Wave Alchemy, Waves, Wide Blue Sound czy XILS Lab. Wtyczki oraz brzmienia kompatybilne z NKS są rozpoznawane przez oprogramowanie i urządzenia Native Instruments dokładnie tak samo jak produkty NI, pozwalając na przeglądanie, ładowanie, kontrolę oraz tworzenie łańcuchów w oprogramowaniu Komplete Kontrol. Możliwe jest przeglądanie z wykorzystaniem tagów, mamy natychmiastowy dostęp do brzmień o określonym charakterze, a przede wszystkim możliwość ich odsłuchania przed załadowaniem. Kompletne, stworzone przez użytkownika łańcuchy instrumentów/wtyczek mogą być następnie zapisywane jako presety NKS i odsłuchane oraz przywoływane z wykorzystaniem systemu wyszukiwania.

Firma Native Instruments udostępnia bezpłatne oprogramowanie Komplete Kontrol, z poziomu którego możemy uruchamiać wszystkie instrumenty, procesory i pakiety brzmieniowe Komplete oraz producentów oferujących swoje oprogramowanie w formacie NKS.

Już niebawem pojawi się bezpłatne oprogramowanie pod postacią wtyczki Komplete Kontrol Software, które pozwoli na pełną integrację bibliotek i pluginów kompatybilnych z NKS w dowolnym programie DAW, a bezpłatny pakiet Komplete Start umożliwi eksplorację ponad dwóch tysięcy różnego typu brzmień syntetycznych, sampli oraz efektów, bez konieczności posiadania kontrolerów Native Instruments.

Podsumowanie

Kontrolery klawiaturowe z serii A to element najnowszej strategii Native Instruments, w ramach której firma ta zamierza wręcz dokonać inwazji na rynku narzędzi do produkcji muzyki elektronicznej. System Komplete Kontrol, w skład którego wchodzą zarówno kontrolery sprzętowe jak i oprogramowanie i format NKS, ma szanse stać się wiodącą platformą do pracy z brzmieniami, instrumentami i efektami, także na bazie oprogramowania innych wytwórców software i soundware, w oparciu o dowolny program DAW. Z kolei system Maschine, wraz z kontrolerami i dostarczanym z nimi oprogramowaniem, ukierunkowany jest na samą produkcję muzyczną o wysokim poziomie zintegrowania.

Na tym tle kontrolery z serii A, jak też najnowsza, niedawno zaprezentowana zminiaturyzowana ich wersja pod postacią M32, doskonale wpisują się w całą koncepcję. Dodajmy do tego atrakcyjny cenowo, dwuwejściowy interfejs Komplete Audio 1 i mamy wszechstronny system produkcyjny, w którym wszystko zachowuje pełną kompatybilność, znacząco przyspieszając pracę i czyniąc ją bardziej kreatywną.

 

Nasze spostrzeżenia

+ dobra jakoś wykonania
+ wysoka funkcjonalność, organizacja i wygoda pracy w środowisku NKS/Komplete Kontrol
+ natychmiastowy dostęp do parametrów barwy
+ 4-kierunkowy joystick z funkcją przycisku do poruszania się w oprogramowaniu Komplete i DAW
+ dołączone oprogramowanie

- mechanizm klawiatury nie wszystkim musi przypaść do gustu

 

Zakres zastosowań

- klawiatura sterująca i kontroler sprzętowy ukierunkowany na pracę w ramach środowiska Komplete, z uwzględnieniem obsługi wtyczek i brzmień kompatybilnych z formatem NKS
- uniwersalna klawiatura sterująca MIDI

 

Informacje

Klawiatura półważona, syntezatorowa, 25, 49 lub 61
Manipulatory 8 enkoderów reagujących na dotyk, koła odstrojenia i modulacji, 4-kierunkowy joystick z enkoderem i funkcją przycisku, 18 przycisków funkcyjnych
Zasilanie przez USB
Wymiary 488x257x89 mm (A25); 820x257x89 mm (A49); 984x257x89 mm (A61)
Waga 2,4 kg (A25); 4 kg (A49); 4,7 kg (A61)
cena 649 zł (A25)
849 zł (A49)
1.099 zł (A61)
Dystrybucja Mega Music
Producent Native Instruments