MIDI Solutions Beat Converter, Event Processor Plus, Quadra Thru - procesory MIDI

Sprzęt studyjny | 26.05.2019  |  Artur Kraszewski
Marka:  MIDI Solutions

MIDI wciąż żyje i ma się znakomicie. Dowodem na to jest nieustanna popularność wszelkiego typu narzędzi do obsługi tego formatu, w produkcji których specjalizuje się kanadyjska firma MIDI Solutions.

Choć można odnieść wrażenie, że komunikacja w formacie MIDI odbywa się wyłącznie przez USB, Wi-Fi i Bluetooth, to jednak w znaczącej większości urządzeń wyższej klasy znajdują się gniazda typu DIN-5. Ich przewaga nad USB polega na tym, że do pracy nie potrzebują komputera, co dla wielu użytkowników, zwłaszcza występujących na żywo, ma kluczowe znaczenie. W zastosowaniu sprzętowych procesorów MIDI pewnym problemem może być fakt, że nie wszystkie urządzenia, z którymi mają współpracować, dostarczają napięcie zasilające poprzez porty DIN-5. Dlatego też szereg procesorów MIDI wyposażono we własne zasilanie, a są też takie, jak cieszący się dużą popularnością rodzimy Amptone Lab MIDI Splitter, które są zasilane bateryjnie.

Wszystkie trzy prezentowane urządzenia otrzymują zasilanie poprzez wejście MIDI, przesyłając je do portu lub portów wyjściowych. Mogą one współpracować zarówno z napięciem 5 V, jak i 3,3 V, ale za każdym razem trzeba sprawdzić, czy zasilające urządzenia są zgodne ze standardem MIDI pod kątem napięcia. Jeśli z jakiegoś powodu tak nie jest, wówczas można rozwiązać ten problem stosując MIDI Solutions Power Adapter (269 zł). Lista niekompatybilnych urządzeń nie jest krótka i obejmuje wiele popularnych produktów (spis na stronie http://midisolutions.com/faqs.htm#List).

Procesory MIDI Solutions Beat Converter, Event Processor Plus, Quadra Thru

Quadra Thru jest rozdzielaczem sygnałów MIDI z jednym wejściem i czterema wyjściami. Urządzenie działa w trybie MultiVoltage, zatem akceptuje zasilanie 5 i 3,3 V. Sygnał wejściowy przekazywany jest równolegle do portów Thru, a dioda MIDI sygnalizuje obecność napięcia zasilania, transmisję sygnału oraz spadek napięcia zasilającego poniżej progu umożliwiającego prawidłową pracę. Procesor dedykowany jest do funkcjonowania w systemach z jednym urządzeniem sterującym, np. klawiaturą MIDI, wysyłającym sygnał do różnych odbiorników: modułów brzmieniowych, syntezatorów, urządzeń wykonawczych czy sterowników oświetlenia obsługiwanych przez MIDI (np. za pośrednictwem konwertera MIDI2DMX). Przypisując każdemu z odbiorników inny kanał MIDI możemy sprawnie zarządzać całym systemem z jednego kontrolera. Sam rozdzielacz nie podlega programowaniu – wszystkich czynności związanych z podziałem na kanały i komunikaty MIDI dokonujemy bezpośrednio w kontrolerze. Warto zaznaczyć, że Quadra Thru nie jest tylko zwykłym rozdzielaczem sygnału, ale w pełni aktywnym systemem opartym na mikroprocesorze, przetwarzającym sygnał wejściowy na „czyste” komunikaty na wyjściach. To zapewnia zachowanie pełnej synchronizacji między odbiornikami, wzajemną separację i dużą odporność na potencjalne zakłócenia mogące pojawiać się na dłuższych połączeniach.

Programming Tools pozwala na zdefiniowanie funkcjonalności wybranego urządzenia MIDI Solution z uwzględnieniem obsługiwanych przez nie komunikatów. Wprawdzie programowanie odbywa się heksadecymalnie, ale aplikacja udostępnia też interfejs graficzny ułatwiający skompilowanie komunikatów SysEx przed ich wysłaniem do procesora. Wersja programu dla Mac jest przerobiona na aplikację Wine i nie pracuje poprawnie na nowych systemach OS X (problem z dostępem do dysku). Najlepiej zatem samodzielnie zainstalować Wine i za jego pomocą uruchomić windowsowe EXE.

Beat Converter jest programowalnym procesorem, którego zadaniem jest generowanie komunikatorów Note On/Off lub kontrolerów CC zgodnie z zegarem MTC (MIDI Time Clock). Docelowo można je wykorzystać np. do synchronizacji dwóch urządzeń MIDI, z możliwością włączenia lub wyłączenia synchronizacji przyciskiem nożnym podłączanym do wejścia FSW w Beat Converter. Sprawdzi się to w przypadku urządzeń, które mają wyłącznie funkcję nabicia tempa (np. delaya, efektu modulacji, rozdzielczości arpeggiatora, tempa w maszynie perkusyjnej itd.) i nie reagują na zewnętrzne komunikaty zegarowe MIDI. Po krótkim wciśnięciu przycisku nożnego Beat Converter może wygenerować komunikaty przypisane do Tap Tempo w sterowanym urządzeniu, zatem nie będzie potrzeby jego ręcznego nabicia, a przy okazji zachowamy precyzję w zakresie BPM. Użytkownik może zaprogramować format i parametry sygnałów generowanych przez Beat Converter z chwilą wciśnięcia przycisku, dostosowując je do własnych potrzeb. Programowania można dokonać z wykorzystaniem udostępnianego przez MIDI Solutions programu Programming Tools lub poprzez wysłanie z komputera odpowiednio sformatowanego komunikatu SysEx zgodnie z procedurą, opisem i tabelą zawartą w instrukcji obsługi. Zaprogramowany Beat Converter pamięta swoją konfigurację nawet po odłączeniu od zasilania. Wysyłane przez niego komunikaty uwzględniają wskazany przez użytkownika kanał MIDI, numer nuty lub kontrolera, poziom velocity, a także, w razie potrzeby, czas trwania komunikatu. Dość kosztowne, ale w niektórych sytuacjach wyjątkowo przydatne narzędzie pozwalające ominąć ograniczenia niektórych procesorów efektów czy syntezatorów obsługujących MIDI. Event Processor Plus, mimo dostępności jedynie wejścia i wyjścia MIDI, jest jednym z najbardziej zaawansowanych urządzeń tego kanadyjskiego producenta. Pozwala ono zaprogramować do 32 (10 w wersji „bez Plus”) ustawień w zakresie przetwarzania komunikatów MIDI, które można przełączać innymi komunikatami. Tu także programowania dokonuje się za pomocą poleceń System Exclusive i najwygodniej jest tego dokonywać z użyciem programu Programming Tools.

Event Processor śledzi wchodzące zdarzenia MIDI, a każde z nich jest porównywane sekwencyjnie z zaprogramowanymi jako wyzwalające, zaczynając od pierwszego. Jeśli komunikaty są takie same, wówczas zdarzenie jest konwertowane zgodnie z przypisanym do niego programem. Niepasujące komunikaty są bez obróbki przesyłane na wyjście. Przetwarzanie zdarzeń obejmuje filtrowanie komunikatów MIDI, ich konwersję poprzez remapowanie, wyzwalanie określonego komunikatu, obsługę poleceń włącz/wyłącz, generowanie sekwencji zdarzeń MIDI oraz zapisywanie zdarzeń w ośmiu dostępnych zmiennych (Variable), które po wysłaniu mogą realizować różnego typu zadania. Event Processor Plus wykorzystuje unikalną funkcję MIDI, jaką jest jednoczesna obsługa danych sterujących oraz komunikatów pozwalających na uruchamianie ich przetwarzania. W połączeniu np. z Quadra Thru oraz Beat Converter (a także innymi urządzeniami przetwarzającymi MIDI) można stworzyć kompletne stanowisko sterowania sprzętem MIDI, bez konieczności użycia komputera (nie licząc etapu programowania Event Processora). Naszą klawiaturą sterującą możemy uruchamiać różne zdarzenia w podłączonym sprzęcie, np. zmieniać presety, uruchamiać sekwencje, włączać i wyłączać efekty, zmieniać głośność itd. Obsługiwać można wszystko, co tylko da się przypisać do MIDI. Event Processor jest urządzeniem dla zaawansowanych użytkowników. Bez wiedzy na temat funkcjonowania MIDI i dostępu do narzędzi pozwalających monitorować strumień w tym formacie nie można w pełni wykorzystać jego możliwości.

Podsumowanie

Urządzenia kanadyjskiego producenta to sprzęt przeznaczony dla osób, które dokładnie wiedzą czego chcą i są w stanie zapłacić za to odpowiednią cenę. Wprawdzie wykonane z tworzywa, mające przyklejaną płytę czołową obudowy nie kojarzą się ze sprzętem studyjnym najwyższej klasy, ale są to przecież narzędzia typu „podłącz i zapomnij”, które spoczną gdzieś w dżungli kabli. Tym bardziej, że nie wymagają osobnego zasilania, ponieważ otrzymują je poprzez MIDI. I właśnie ta zaleta jest ich potencjalną wadą, bo nie wszyscy producenci przywiązują wagę do tego, by porty MIDI, w które wyposażone są ich urządzenia, w pełni spełniały normy standardu, mając napięcie 5 V na porcie wyjściowym DIN-5. Często wynika to z faktu separacji optycznej wejść i wyjść MIDI, ale znacznie częściej z powodów typowo ekonomicznych – obecność napięcia zasilającego na wyjściu MIDI nigdy nie była argumentem przetargowym w walce o klienta. Owszem, zawsze można dokupić Power Adapter lub specjalny kabel MIDI z gniazdem do podłączenia zasilania (np. z oferty czeskiej firmy Microdesignum), ale to dodatkowo zwiększa koszt naszej inwestycji. Jeśli jednak poszukujesz rozwiązań pozwalających rozszerzyć funkcjonalność posiadanego systemu MIDI, to oferta MIDI Solution, w której oprócz tu opisanych znajduje się cała gama różnego typu urządzeń, jest obecnie najbardziej kompleksowa.

 

Nasze spostrzeżenia

+ brak konieczności stosowania zasilacza lub baterii (urządzenia są zasilanie przez MIDI)
+ szereg rozwiązań dostosowanych do specyficznych oczekiwań użytkownika
+ możliwość programowania funkcjonalności poprzez SysEx

- brak natywnej wersji Programming Tools dla OS X

 

Zobacz także test wideo:
Bettermaker EQ232D - wirtualny Pultec na sterydach
Bettermaker EQ232D - wirtualny Pultec na sterydach
Bettermaker EQ232D to nic innego, jak rozwinięcie sprzętowego EQ230P pod postacią wtyczki dostępnej za pośrednictwem platformy Plugin Alliance.

Zakres zastosowań

- różnego typu narzędzia do przetwarzania komunikatów MIDI z możliwością programowania i dostosowywania do własnych potrzeb

 

Informacje

Zasilanie z urządzenia MIDI, 3,3 lub 5 V
Wymiary 112x62x31 mm
Waga typowo 100 g
cena 709 zł - Event Processor Plus
579 zł - Beat Converter
229 zł - Quadra Thru v2
Dystrybucja Soundstation
Producent MIDI Solutions