Więcej...

DNA Professional M 60A - aktywne monitory odsłuchowe

Sprzęt studyjny | 15.01.2020  | Jarosław Stubiński
Marka:  DNA Professional

W przypadku tego produktu cena wygląda tak niewiarygodnie nisko, że nie sposób przejść obok niego obojętnie.

399 zł za sztukę, czyli 798 zł za parę aktywnych monitorów bi-amp z wooferem 6,5 cala (w rzeczywistości 5,75”) i 1-calowym driverem? Dlaczego nie? W ramach marki DNA Professional już nieraz mieliśmy do czynienia ze sprzętem w niskiej cenie o zaskakująco wysokiej jakości.

Konstrukcja DNA Professional M 60A

M 60 A to klasyka gatunku: prostopadłościenna obudowa z MDF, wylot tunelu bass-reflex i oba przetworniki na froncie, z tyłu wejście liniowe w formacie combo, potencjometryczny regulator czułości i przełącznik regulacji poziomu sygnału kierowanego na tweeter – od - 2 do + 1 dB. Wewnątrz dwa wzmacniacze mocy bazujące na układach scalonych z serii TDA, transformatorowy zasilacz liniowy oraz zaskakująco duża płytka gęsto upakowana analogową elektroniką, która realizuje funkcję zwrotnicy, filtrów i układów zabezpieczenia. Woofer jest przetwornikiem z wytłaczanym, stalowym koszem i solidnym magnesem ferrytowym. Nie ma ekranowania magnetycznego, ale wobec całkowitego zniknięcia z rynku monitorów wideo CRT nie ma to już większego znaczenia. Driver to 1-calowa kopułka materiałowa z neodymowym napędem, umieszczona w krótkim falowodzie z tworzywa. Górne rogi panelu czołowego obudowy zostały wyfrezowane w taki sposób, aby zminimalizować efekt ugięcia fali akustycznej na krawędziach, pozostając w zgodności geometrycznej z profilem falowodu. Bass-reflex to wytłoczka z tworzywa wykonana tak, by w ramach swojej podstawowej funkcjonalności wprowadzać jak najmniej turbulencji. Jakość wykonania monitorów określiłbym mianem poprawnej, ale trudno za tę cenę spodziewać się fajerwerków.

DNA Professional M 60A w praktyce

Pracy spoczynkowej towarzyszy niewielki przydźwięk, który w kontekście szumu wentylatora komputera może się okazać nieistotny, ale w dobrze wytłumionych akustycznie pomieszczeniach będzie już słyszalny. Gałki przełącznika filtru oraz potencjometru czułości wymagałyby lepszego mocowania, ponieważ mają tendencję do obracania się poza zakresem regulacji. Na przednim panelu nie ma żadnej sygnalizacji włączenia ani wskaźnika zadziałania limitera. Duży litraż obudowy w połączeniu z blisko 6-calową membraną woofera dają sporo swobody w zakresie przetwarzania niskich tonów. To oznacza, że bass-reflex nie musi być przesadnie efektywny i ostro wstrojony, by uzyskać optymalny efekt. Kolejną zaletą przyjętych gabarytów jest niski poziom zniekształceń w zakresie basów i relatywnie krótka odpowiedź impulsowa. Duża swoboda przepływu mas powietrza wewnątrz obudowy potrafi jednak ujawnić różnego typu drobne niedoróbki, jak brak uszczelek pod mocowaniem głośników czy brak jakiejkolwiek izolacji akustycznej tylnej części tweetera. Może się zatem zdarzyć, że niektóre egzemplarze będą emitować mechaniczne rezonanse przy przestrajanym sygnale sinusoidalnym w zakresie niskich i średnich tonów.

Charakterystyka wodospadowa wyraźnie wskazuje na obecność potwierdzonego w czasie odsłuchów zjawiska rozmywania szczegółów, które będzie słyszalne w zoptymalizowanych akustycznie pomieszczeniach.

Oba zastosowane w monitorach przetworniki reprezentują sobą dobrą jakość w kontekście ceny, a ich dopasowania za pośrednictwem zwrotnicy dokonano optymalnie. Zniekształcenia harmoniczne emitowane przez cały system są dość wyrównane i plasują się na poziomie -60 dB. Zwłaszcza w zakresie niskich tonów należy to uznać za dobry rezultat. M 60A nie są zbyt głośne, a przy wyższym poziomie SPL daje się odczuć kompresję mocy. Jest to pochodna konstrukcji samego woofera i wydajności prądowej zasilacza. Jeśli jednak potraktujemy monitory zgodnie z ich przeznaczeniem, czyli jako kontrolny odsłuch bliskiego pola, nie powinniśmy mieć powodów do narzekań. Brzmienie zawsze jest kwestią gustu i w tym zakresie różne osoby mają różne preferencje. Ja określiłbym je jako dość zachowawcze, raczej neutralne, ale bez silenia się na miano referencyjnego. Nie jest też wykręcone na siłę – do pewnego poziomu ciśnienia dźwięku wszystkie elementy systemu pracują w swoich optymalnych zakresach, dość dobrze prezentując dźwięk. Konstrukcja mechaniczna, a zwłaszcza sposób mocowania przetworników, sprawiła, że sygnał nie jest jednoznacznie zwarty, przez co pojawia się tendencja do maskowania niektórych detali w zakresie basu i niskiego środka. Nie miałbym także nic przeciwko temu, żeby monitory były wyposażone w jakiś filtr górnoprzepustowy, pozwalający skalibrować poziom najniższych tonów.

Podsumowanie

Samo stwierdzenie, że M 60A grają tak, ile kosztują, nie do końca oddaje istotę sprawy. Jako końcowy element całego toru sygnałowego w procesie produkcji muzyki, odgrywają istotną rolę w procesie podejmowania przez nas krytycznych decyzji. Jakość monitorów będzie więc w dużej mierze determinowała wykreowane przez nas brzmienie. Gdy jednak weźmiemy pod uwagę wpływ, jaki na ten parametr ma samo pomieszczenie odsłuchowe, to szybko okaże się, że w przeciętnych domowych wnętrzach to właśnie ono będzie najważniejsze. Czym wyższa jakość akustyki pomieszczenia, tym wyższe wymagania stawiane monitorom. W tym kontekście, zwłaszcza gdy cena jest dla nas czynnikiem bardzo ważnym, M 60A mogą się okazać ciekawą opcją dla osób zaczynających produkować muzykę i dopiero zdobywających doświadczenie. Na tym etapie inwestycja w kosztowny odsłuch nie zawsze jest opłacalna, a to, co reprezentują monitory DNA, może się okazać optymalnym rozwiązaniem.

 

Nasze spostrzeżenia

+ wyjątkowo niska cena
+ optymalna reprodukcja dźwięku w kontekście ceny
+ relatywnie niski poziom zniekształceń
+ dobra charakterystyka kierunkowa
+ przydatny filtr wysokich częstotliwości

- kilka niedoróbek w zakresie jakości wykonania

 

Zakres zastosowań

- aktywne monitory bliskiego pola do pracy w domowym studiu nagrań

 

Informacje

Funkcja dwudrożny, aktywny monitor odsłuchowy bi-amp, obudowa bass-reflex
Pasmo przenoszenia 45 Hz-22 kHz (-10 dB)
Przetworniki woofer 5,75”, tweeter 1”
Częstotliwość podziału 2,5 kHz
Wzmacniacze 60 W (LF), 30 W (HF), klasa AB
Maks. SPL 111 dB
Zasilanie sieciowe, 230 V/110 V
Wymiary 350x224x253 mm
Waga 7,8 kg
cena 798 zł (za parę)