Manley Reference Silver - mikrofon lampowy

Sprzęt studyjny | 09.01.2023  | Redakcja
Marka:  Manley

Należący do ekskluzywnej serii Manley Reference model Silver, to swego rodzaju hołd oddany pionierom tworzącym najwyższej jakości mikrofony w latach 50. i 60 minionego wieku. Jego konstrukcja jest wyjątkowo nietypowa, a sam mikrofon staje się przez to – a także przez jego cenę – przedmiotem pożądania dla wielu właścicieli studiów nagrań na całym świecie.

Aby uzyskać możliwość zmiany sposobu, w jaki mikrofon pojemnościowy odbiera dźwięk, utożsamianego z jego charakterystyką kierunkową, trzeba zastosować kapsułę podwójną lub dwumembranową. Poprzez mechaniczne lub elektroniczne oddziaływanie na jedną z membran lub kapsuł w takim tandemie, można zmienić charakterystykę z nerkowej na wszechkierunkową i odwrotnie. Obecnie większość mikrofonów oferuje elektroniczną obsługę charakterystyk poprzez zmianę napięcia polaryzacji. Dzięki temu można też uzyskać charakterystykę ósemkową oraz szereg charakterystyk pośrednich. Wcześniej jednak chętnie korzystano z rozwiązania typowo mechanicznego, wpływając na charakterystykę akustyczną przestrzeni za tylną stroną membrany.

Manley Reference Silver, czyli ręczna zmiana

Manley Reference Silver wykorzystuje właśnie to rozwiązanie, bazując na kapsule Davida Josephsona będącej jego wersją słynnej C3 z mikrofonu Sony C-37A. Co ciekawe, kapsuła ta współpracuje bezpośrednio z konwerterem impedancji opartym na tranzystorze FET. Dopiero potem sygnał trafia na układ lampowy z transformatorowym wyjściem. Silver jest zatem mikrofonem hybrydowym, łączącym tradycję z nowoczesnymi rozwiązaniami. Po stronie tych ostatnich jest także impulsowy zasilacz, dostarczający do mikrofonu napięcia anodowe i żarzenia.
Wszystko to stanowi niecodzienną, wyjątkową pod każdym względem konstrukcję, uwzględniającą także innowacyjny system elastycznego zawieszenia całego mikrofonu wraz z elementem pozwalającym na jego swobodne pozycjonowanie.

Cechą charakterystyczną mikrofonu jest dokonywana mechanicznie zmiana charakterystyki kierunkowej (nerkowa lub dookolna).

Kapsuła jest jednomembranowa, ma średnicę 1 cala i krawędziowe wyprowadzenie elektrody ruchomej. Poprzez przekręcenie dostępnego z zewnętrz manipulatora dokonuje się zmiana akustyki znajdującej się za membraną komory akustycznej stanowiącej też elektrodę stałą, a tym samym zmienia się charakterystyka samego mikrofonu. Gdy komora ma strukturę otwartą, wtedy mikrofon pracuje z charakterystyką nerkową; gdy ją zamykamy, wtedy charakterystyka zmienia się na wszechkierunkową, kołową. Można aplikować ustawienia pośrednie, co skutkuje rozszerzaniem się charakterystyki nerkowej. Niemniej trudno jest zachować liniowość tych zmian, zatem uzyskanie dwóch identycznych charakterystyk w dwóch mikrofonach możliwe jest tylko w położeniach skrajnych. Zmiany charakterystyki dokonuje się za pomocą specjalnego „kluczyka”, który za pośrednictwem magnesu można przymocować do korpusu zasilacza.

Konstrukcja Manley Reference Silver

Kapsuła zamocowana jest na elastycznym łożu i osłonięta z zewnątrz pojedynczą warstwą stalowej siatki. Jednolity korpus mikrofonu został pokryty efektownym grawerunkiem i połączony ze strukturą elastycznego uchwytu. W charakterze wzmacniacza napięciowego pracuje amerykańska miniaturowa podwójna trioda JAN-5670W firmy General Electric z obciążeniem wyjściowym pod postacią specjalistycznego transformatora Manley 7227. Bardzo solidna elektronika mikrofonu oparta jest na rezystorach metalizowanych, najwyższej próby kondensatorach i dwustronnej mocowanej wielopunktowo płytce drukowanej z cynowanymi ścieżkami.

Twórcą kapsuły, w tym wypadku wzorowanej na C-3 z mikrofonu Sony C-37A, jest David Josephson.

Poza mechaniczną regulacją charakterystyki mikrofon oferuje załączany filtr górnoprzepustowy 50 Hz z nachyleniem 6 dB na oktawę. Dostarczany jest w walizce z odpornego na udary tworzywa o specyfikacji militarnej. W zestawie znajdziemy zasilacz, kabel do połączenia z mikrofonem, kabel sieciowy, uchwyt do statywu, skórzaną osłonę kapsuły, zapasowe o-ringi do uchwytu, instrukcję obsługi oraz certyfikat autentyczności. Całość włącznie z kapsułą wykonywana jest ręcznie w USA. W połączeniu z jakością, ekskluzywnością i wyjątkowością konstrukcji musiało to znaleźć swoje odbicie w cenie. Standardowo Manley Reference Silver kosztuje 25.200 zł, ale w obecnie obowiązującej promocji (stan na początek stycznia 2023) zapłacimy za niego 25 procent mniej, czyli 18.900 zł brutto.

Manley Reference Silver w praktyce

Porównując brzmienie Manley Reference Silver ze znacznie tańszym, ale bardzo funkcjonalnym United Twin 87 łatwo można usłyszeć, że w tym zestawieniu Manley oferuje cieplejsze, znacznie łagodniejsze i jakby bliższe brzmienie. Producent deklaruje, że najlepiej sprawdzi się w przypadku żeńskich wokali, instrumentów dętych, a nawet ujęć typu overhead w przypadku zestawu perkusyjnego, i nie sposób się z nim nie zgodzić.

Z praktycznego punktu widzenia, zmiana charakterystyki koniecznie wymaga ściszenia toru mikrofonowego, ponieważ mikrofon reaguje na manipulacje przy jego kapsule w sposób wyjątkowo nerwowy sonicznie. Nie jest to jednak czynność, którą przeprowadzamy codziennie, zatem nie sądzimy, by to było większym problemem.

W mikrofonie zastosowano najwyższej klasy elektronikę, z lampą General Electric JAN-5670W oraz transformatorem wyjściowym Manley 7227 włącznie.

Inną jego cechą jest natomiast nieco większy poziom szumów własnych niż w przypadku wyższej klasy mikrofonów pojemnościowych typu FET, jak choćby United Twin 87. Należy jednak pogodzić się z faktem, że to cecha większości mikrofonów lampowych, którą jednak w pełni rekompensują ich walory brzmieniowe.

Zobacz także test wideo:
Technics EAH-A800 - bezprzewodowe słuchawki z redukcją szumów
Technics EAH-A800 - bezprzewodowe słuchawki z redukcją szumów
Wszystkim osobom dorastającym w latach 70. i 80. minionego wieku należąca do Panasonica marka Technics nieodmiennie kojarzy się z gramofonami oraz doskonałym sprzętem hi-fi.

Podsumowanie

Nie mamy żadnych wątpliwości, że Manley Reference Silver to bardzo specyficzny, ale też doskonale brzmiący mikrofon, dla którego trudno będzie znaleźć odpowiednik wśród tańszych produktów. Ma doskonale wyczuwalny charakter vintage, niepodrabialny żadnymi wtyczkami czy procesorami dynamiki. Będą nim zainteresowane osoby poszukujące ciepłego, wyważonego dźwięku, z doskonałą kontrolą sybilantów, które nie będą w nim żadnym problemem, oraz dobrze zbalansowanego efektu zbliżeniowego w przypadku charakterystyki nerkowej.

Pomimo swoistego posmaku retro zachowuje on jednak nowoczesny sznyt, co objawia się pod postacią optymalnej czułości i szerokiego pasma przenoszenia. Ma też doskonałe brzmienie w trybie pracy z charakterystyką wszechkierunkową, co jest oczywistą pochodną zastosowania rozwiązania z zamykaną mechanicznie komorą akustyczną znajdującą się za membraną. Mechaniczna zmiana charakterystyki kierunkowej może wyglądać na wyjątkowo egzotyczną i nieporęczną, ale w praktyce jest znacznie bardziej efektywna niż dokonywana na drodze elektronicznej, w sposób fizyczny wpływając na parametry akustyczne całej kapsuły.

Jeśli w mikrofonie szukasz ciepła, oddechu i przejrzystości, a jednocześnie chcesz pozbyć się kłopotów z sybilantami i przejaskrawieniem po korekcji i kompresji, to Manley Reference Silver zdecydowanie powinien Cię zainteresować.

Cena
25200,00 zł
18900 (w aktualnej promocji)
Producent
Manley
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó