Więcej...

Wygodniejsza edycja plików MIDI

01.11.2016 
Wygodniejsza edycja plików MIDI

W każdym współczesnym programie DAW znajdziemy funkcje MIDI. W Sonarze uwagę zwracają nowe rozwiązania, dzięki którym obsługa plików MIDI stała się jeszcze bardziej precyzyjna.

Pliki MIDI, jeśli korzystamy na przykład z dostarczonych razem z programem rytmów lub partii instrumentalnych zapisanych w tym formacie, można przeciągnąć bezpośrednio do projektu z zakładki Media w Browserze. Po przeciągnięciu w dowolne miejsce na ścieżce plik zostanie ulokowany w tym miejscu, gdzie go upuścimy. Jeśli przeciągniemy i upuścimy plik na obszarze kontrolnym dla wybranego kanału, program automatycznie ustawi partię na początku ścieżki.

Powielanie albo rozciąganie

Jedną z niedawno wprowadzonych funkcji edycji jest opcja rozszerzania pliku MIDI na ścieżce z jednoczesnym powieleniem jego zawartości. Nie trzeba już powtarzać funkcji kopiuj i wklej, aby zduplikować partię MIDI z pętlą perkusji. Obecnie wystarczy najechać kursorem na brzeg klipu z włączoną opcją Smart Tool i pojawi się ikona rozszerzania. Jeżeli zdarzy się tak, że klip MIDI po rozszerzeniu nie będzie zawierał zapętlonej partii, a tylko puste miejsce, oznacza to, że mamy wyłączoną funkcję Groove Clip Looping. Aby ją aktywować, klikamy na pliku MIDI i wybieramy polecenie Groove Clip Looping w menu. Można też skorzystać ze skrótu klawiszowego Ctrl+L, aby funkcję uaktywnić.

Podobnym sposobem możemy partię MIDI rozciągnąć bądź ściągać w czasie - po angielsku określa się to mianem warpingu. Funkcja działa na takiej samej zasadzie jak dla plików audio, w przypadku których często zdarza się konieczność dopasowania długości pliku niezależnie od tempa podziału projektu. Z włączonym ustawieniem zapętlenia chwytamy brzeg klipu, jednocześnie naciskając klawisz Control na klawiaturze. Po przeciągnięciu krawędzi w jedną lub drugą stronę partia MIDI zostanie rozciągnięta w czasie do długości wybranego przez nas odcinka. Na górnym pasku edytowanego klipu będzie w tym momencie widoczna procentowa wartość w granicach 25-400% - wartość zmiany powyżej 100% oznacza, że klip rozciągamy; poniżej 100%, że ściskamy. Edycję tego rodzaju robi się wygodnie z włączonym przyciąganiem do siatki, czyli funkcją Snap to Grid, aktywowaną na górnym pasku programu.

Malowanie paternów

Nie, nie będzie w tym miejscu o kolorowaniu klipów. Chodzi o kolejną funkcję ułatwiającą edycję, a dokładniej kopiowanie wybranych fragmentów plików MIDI. Projektanci Sonara przygotowali dla nas rozwiązanie pozwalające płynnym ruchem kopiowanie zaznaczonego odcinka. Aby do zrobić, na górnym pasku w menu narzędzi, pod przyciskiem Draw (klawisz T otwiera menu narzędzi na ekranie, a prawy przycisk myszy je rozwija) należy wybrać narzędzie Pattern - pojawi się tam ikona wałka malarskiego. Gdy narzędzie Pattern jest aktywne, po zaznaczeniu dowolnego fragmentu MIDI możemy narysować go dalej na ścieżce, bez konieczności kopiowania i wklejania. Niby drobiazg, ale bardzo przyspiesza edycję. Dla tej funkcji warto włączyć przyciąganie kursora do siatki. Należy też zwrócić uwagę na to, że ikona wałka dostępna jest na ścieżce gdy kursor znajduje się na dolnej połowie widoku ścieżki.

Gdy narzędzie Pattern jest aktywne, po zaznaczeniu dowolnego fragmentu MIDI możemy narysować go dalej na ścieżce, bez konieczności kopiowania i wklejania. Niby drobiazg, ale bardzo przyspiesza edycję.

Stworzone w podany sposób odcinki, paterny - niech to będą na przykład partie rytmiczne - możemy zapisać, przeciągając je do okna Browser. Dzięki temu w przyszłości będzie można sięgnąć po nie podczas pracy nad kolejnymi projektami. Gdy później przeciągniemy taki plik do projektu z włączoną funkcją Pattern, schemat od razu można "namalować" na ścieżce na wybranym dowolnie odcinku. Wszystkie wymienione w tekście funkcje edycji MIDI czynią znaczną różnicę podczas pracy i w praktyce przyspieszają finalizację projektów, które edytujemy za pomocą aplikacji Cakewalk Sonar. Zatem, do dzieła!

Artykuł pochodzi z numeru:
Nowe wydanie Estrada i Studio
Estrada
i Studio
listopad 2016
Kup teraz