Międzynarodowy Festiwal Muzyki Elektroakustycznej

09.05.2005 
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Elektroakustycznej
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Elektroakustycznej "Musica Electronica Nova" prezentuje w szerokim zakresie najnowszą muzykę elektroakustyczną. Odbywać się będzie w trybie dwuletnim, na zmianę z cenionym od ponad 40 lat za prezentację najnowszej rodzimej sztuki muzycznej, Festiwalem Polskiej Muzyki Współczesnej "Musica Polonica Nova" we Wrocławiu.
Festiwal jest organizowany przez wrocławski oddział Związku Kompozytorów Polskich przy współpracy z Akademią Muzyczną we Wrocławiu (jako współorganizatorem), Urzędem Miasta Wrocławia, Ministerstwem Kultury, Fundacją Przyjaciół Warszawskiej Jesieni, ZAIKSem, Queens University w Belfaście,  sponsorami (Apple, Media Bussiness Solution, AMB Soft, Hotel Wrocław, Pożegnanie z Afryką,  PPO Siechnice, ) oraz patronami medialnymi (Gazeta Wyborcza, Panorama Dolnośląska, Estrada i Studio,  TV Kultura, TVP Wrocław, Polskie Radio pr 2, Radio Wrocław). Dyrektorem Artystycznym Festiwalu jest kompozytor Stanisław Krupowicz.
Ostatnie sukcesy  środowiska kompozytorskiego i wykonawczego związanego z muzyką elektorakustyczną zostały już docenione i zauważone w polskim życiu kulturalnym. Festiwal jest więc naturalną konsekwencją tych rozlicznych działań kompozytorskich i wykonawczych, i co najważniejsze - wychodzi naprzeciw oczekiwaniom młodego pokolenia interesującego się najnowszymi trendami we współczesnej sztuce. Muzyka wykorzystująca niezwykłe możliwości komputera i elektroniki znajduje coraz szerszy krąg odbiorców. Świadczy o tym imponująco duża ilość młodych ludzi przychodzących na koncerty muzyki elektroakustycznej. To przede wszystkim oni będą jej odbiorcami. Ludzie młodzi, poszukujący nowych wartości brzmieniowych.
 
Podczas Festiwalu odbędzie się wiele światowych i polskich prawykonań, z czego większość stanowić będą utwory młodych kompozytorów z Polski i zagranicy. W sumie na Festiwalu zabrzmią 54 utwory, z czego aż 29 to prawykonania polskie lub światowe.
Na naszym festiwalu zaprezentują się na jednej scenie w  projekcie LUTOSPHERE (wariacje nt Lutosławskiego): pianista jazzowy Leszek MOŻDŻER, klasyczny wiolonczelista Andrzej  BAUER oraz DJ M.BUNIO.S.  Pojawią się również tradycyjne obsady: komputer będzie towarzyszył jednemu z najlepszych w Europie kwartetów - CIKADA QUARTET oraz w koncercie finałowym - ORKIESTRZE SYMFONICZNEJ. Na osobnym koncercie zaprezentowane zostaną dokonania wrocławskich twórców. Ciekawym pomysłem jest połączenie instrumentów kojarzonych z muzyką dawną: klawesynu (koncerty: Studia Eksperymentalnego PR - Urszula Kmieć; oraz  Klawesyn + - Aleksandra Rupocińska i Marek Toporowski) i violi da gamba (Kazimierz Pyzik na koncercie Studia SARC z Belfastu) z partią komputerową. Usłyszymy również wspaniałą duńską skrzypaczkę - Christine Pryn oraz wiolonczelistę i kompozytora ze Stanów Zjednoczonych – Chrisa Chafe'a.  Swoje możliwości  głosowe zaprezentuje zjawiskowa AGATA ZUBEL. Koncerty będą odbywać się we wrocławskich salach koncertowych i w plenerze.

Równolegle z Festiwalem będą odbywać się WARSZTATY MUZYKI KOMPUTEROWEJ prowadzone przez wybitnych twórców z Polski i zagranicy (S. Krupowicz, R. Wallin, M. Chołoniewski, Ch. Chafe, C. Duchnowski, M.  Bortnowski), Internetowy Festiwal Dzwonków oraz, w ostatni dzień Festiwalu – I Ogólnopolska Studencka Sesja Naukowa poświęcona muzyce elektroakustycznej.
FESTIWAL DZWONKÓW to nowatorskie i niezwykłe  wydarzenie o zasięgu  międzynarodowym, które w ciągu 6 dni przyciągnęło w zeszłym roku ok. 500 000 osób z całego świata! Z serwisu www.MusicaElectronicaNova.pl (www i wap) można  było za darmo ściągnąć sygnały na telefony komórkowe, skomponowane przez  najciekawszych polskich twórców: W. Kilara, H. M. Góreckiego, P. Mykietyna i innych. W tym roku, ze względu na ogromne zainteresowanie Festiwalem Dzwonków zarówno mediów jak i internautów, przewidujemy kilkukrotny wzrost liczby uczestników.
 
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Elektroakustycznej
16 - 22 maja 2005, Wrocław
tel. 0601-552-334, fax (071) 355-72-76
www.MusicaElectronicaNova.pl, office@MusicaElectronicaNova.pl

Star icon
Produkty miesiąca
Antelope Zen Go Synergy Core - interfejs audio
Apogee Symphony Desktop - interfejs audio
MIPRO MI 58 — cyfrowy system bezprzewodowy IEM
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó