WEF 2005: Syntezatorowe warsztaty MusicToolz i Analogia.pl

18.10.2005 
WEF 2005: Syntezatorowe warsztaty MusicToolz i Analogia.pl
MusicToolz i Analogia.pl oraz główny organizator WEF serdecznie zapraszają na odbywające się w ramach Warsaw Electronic Festival warsztaty syntezatorowe. Pierwsza część odbędzie się w czwartek 20 października o godz. 18 w warszawskiej Galerii Kordegarda, druga zaś w niedzielę 23 października o godz. 18 w Galerii Sztuki ‘Zachęta’.
Warsztaty rozpocznie wykład specjalnego gościa, szwedzkiego konstruktora syntezatorów, Wowy Cwejmana. Następnie Maciej Polak z serwisu Analogia.pl zaprezentuje na przykładzie kilkunastu historycznych, legendarnych syntezatorów i kilku nowoczesnych systemów modularnych z oferty MusicToolz (Doepfer, Cwejman) proces rozwoju idei syntezy dźwięku. Będzie to niepowtarzalna okazja do spotkania z fachowcami, jak również pokręcenia gałkami, ponieważ organizatorzy przewidzieli również zajęcia praktyczne, w tym również dużo niespodzianek, jak np. sterowanie syntezą za pomocą… gitary!

WEF to międzynarodowy Festiwal prezentujący sztukę powstającą pod wpływem technologii - na Festiwalu obecna jest zarówno muzyka elektroniczna jak i sztuka nowych mediów. Jednym z zadań, które stawiają sobie organizatorzy jest prezentacja kontekstu, w jakim powstaje sztuka. Treścią festiwalu będzie prezentacja tematyki powiązanej z muzyką elektroniczną, realizowanej na różnych płaszczyznach artystycznych i technologicznych.
Na zaproszenie organizatorów WEF i firmy MusicToolz warsztaty festiwalowe poprzedzi swoim wykładem specjalny gość ze Szwecji, konstruktor Wowa Cwejman z firmy Cwejman Sound. Zaprezentuje on jeden ze swoich instrumentów, Cwejman S1 MK2, i opowie o współczesnej technologii analogowej. Niebawem, dzięki MusicToolz, instrumenty te będą dostępne również na polskim rynku.
Wykład ten będzie wstępem do warsztatów, podczas których Maciej Polak z Analogia.pl przeprowadzi uczestników przez historię oraz praktykę syntezy modularnej i analogowej wykorzystując kilkanaście (!) starych i najnowocześniejszych analogów. Wśród urządzeń tych znajdą się instrumenty z kolekcji Analogia.pl firm EMS, Korg, Yamah oraz innych, o znaczeniu przełomowym w historii rozwoju syntezatorów, jak również dystrybuowane przez MusicToolz: systemy modularne firmy Doepfer oraz syntezatory semi-modularne firmy Cwejman Sound.
Wykłady będą niepowtarzalną okazją do bezpośredniego kontaktu ze sprzętem analogowym najwyższej klasy, zgromadzonym w dużej ilości w jednym miejscu, poznania ciekawych osób oraz rozszerzenia swojej wiedzy, również dzięki otwartej formie wykładu zakładającej interakcję pomiędzy prelegentami a słuchaczami.

Część pierwsza: 20.10.2005, Galeria Kordegarda, Krakowskie Przedmieście 15/17
18:00. Wykład – gość specjalny Wowa Cwejman.
18:30. Wykład i warsztaty - Maciej Polak: "Analogowe (i nie tylko) systemy modularne. Czym są, czym bywają,
czym mogą być i jak pomagają kreatywnie myśleć o tworzonej muzyce."
Próba uświadomienia słuchaczom, jak korzystna dla muzyki i inspirująca dla muzyków jest praca z systemami modularnymi, niezależnie od tego, czy mówimy o systemach analogowych czy wirtualnych.
Zostaną poruszone m.in. następujące zagadnienia:
- Co to są systemy modularne, ich charakterystyka i typy.
- Otwartość systemu modularnego jako jego główny atut.
- Zastosowania systemów w muzyce; kreatywność przy tworzeniu dźwięków, struktur, form muzycznych.
- Mity i półprawdy, pokutujące wśród muzyków nieufnych wobec
systemów modułowych.

Część druga: 23.10.2005, Narodowa Galeria Sztuki "Zachęta", pl. Małachowskiego 3
18:00. Warsztaty: analogowe syntezatory modularne II, prezentacja kilkunastu typów syntezatorów analogowych i wspólne eksperymentowanie ze sprzętem analogowym - Maciej Polak
Ideą spotkania będzie ukazanie różnic w brzmieniach, jakie istnieją między (klasycznymi, półmodułowymi i modułowymi) syntezatorami analogowymi z różnych lat i różnych krajów. Do dyspozycji będą m.in. EMS VCS3, Oberheim Xpander, Korg Polysix, Korg Mono/Poly, Korg MS-20, Yamaha CS-15 jak również dwa różne systemy modułowe Doepfer A-100, Doepfer MAQ 16/3, Doepfer Drehbank oraz Cwejman S1 MK2.
Ważnym punktem spotkania będzie także prezentacja szerokich zastosowań muzycznych, jakiemogą mieć niedoceniane często moduły: pitch-to-voltage converter (konwerter częstotliwość dzwięku - napięcie kontrolne) z Korga MS-20 oraz envelope follower (detektor obwiedni) z systemu Doepfer A-100.
Poza wymienionym już sprzętem, uczestnicy będą mieli dostęp m.in. do klasycznych instrumentów Rolanda: wokodera SVC-350, echa taśmowego RE-501 oraz automatu perkusyjnego TR-808.

Aby wziąć udział w warsztatach należy się zarejestrować: http://www.wef.pl/2005/?p=warsztaty
WEF: www.wef.pl
MusicToolz: www.musictoolz.pl
Analogia.pl: www.analogia.pl
Cwejman Sound: www.cwejman.com

Bieżący program WEF w wersji pdf jest dostępny pod adresami:
http://www.syntezatory.pl/gfx/download/WEF05program.zip
http://www.wef.pl/2005/?p=pra_pol_program

Star icon
Produkty miesiąca
Neumann NDH 30 Black Edition - studyjne słuchawki
Focusrite Scarlett Solo 4th Gen - interfejs USB
Electro-Voice EVERSE 8 - akumulatorowy system głośnikowy
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó