Więcej...

Magnetofon na smartfona

08.03.2018  | Piotr Lenartowicz
Magnetofon na smartfona

Jak wiadomo coraz więcej osób słucha muzyki przede wszystkim za pośrednictwem serwisów streamingowych i platform takich jak Soundcloud czy Bandcamp. Jeżeli dodamy do tego rozwój radia internetowego  okaże się, że największy dostęp do muzyki gwarantuje trzymany w kieszeni smartfon. W jaki sposób wykorzystać jego właściwości w domu?

Oczywiście możemy podłączyć telefon do zestawu głośników i za ich pośrednictwem cieszyć się nagraniami ulubionego artysty. Coraz więcej kolumn oferuje możliwość połączenia przez Bluetooth, więc w zasadzie nie musimy nawet wyjmować naszego smartfona z kieszeni. Co jeśli jednak zależy nam na rozwiązaniu praktycznym, które będzie jednocześnie  estetyczne?

- Od dłuższego czasu kompletowałem zestaw sprzętu  vintage, na którym mógłbym słuchać muzyki w domu – opowiada Artur Młynarz, założyciel strony MP3 TapeLess Deck Project – Kiedy w moje ręce trafił odpowiedni magnetofon okazało się, że ma niesprawny mechanizm... Wtedy przypomniał mi się mój stary smartfon, którego podpinałem niekiedy do wieży, aby służył mi jako odtwarzacz muzyki. Zacząłem zastanawiać się czy możliwe jest połączenie jednego z drugim. Bez plątaniny kabli, ciągłego pamiętania o ładowaniu telefonu a przy tym aby całość prezentowała się jak prawdziwy magnetofon. To stanowiło prawdziwe wyzwanie.Artur z wykształcenia jest architektem a pracuje jako grafik, więc początki przystosowywania starych magnetofonów do tego aby były kompatybilne ze smartfonami nie były proste -  Dużym problemem było zintegrowanie telefonu z elektroniką decka w taki sposób aby działały wszystkie wskaźniki i regulacje. Do tego starałem się sprawić aby na wyjściu pojawił się sygnał dobrej jakości, wystarczający do wysterowania wzmacniacza. Po zdemolowaniu paru magnetofonów pierwszy Tapeless Deck ujrzał światło dzienne.

Do każdego odtwarzacza przygotowano dedykowane oprogramowanie, które pozwala odtwarzać zapisane w pamięci telefonu utwory a dzięki specjalnej animacji imituje wygląd prawdziwego odtwarzacza kasetowego – Poza odtwarzaniem wgrany utworów Tapeless Deck może służyć jako cyfrowy tuner FM lub radio internetowe. Nie ma również przeszkód aby uruchomić ulubiony serwis streamingowy lub jakąkolwiek inną platformę z której korzystamy – dodaje pomysłodawca urządzenia.

Czas zaadaptowania starego magnetofonu do nowych funkcji trwa około tygodnia. Każdy egzemplarz wykonywany jest z dużą starannością i dbałością o szczegóły. Urządzenie przeznaczone jest dla użytkowników Androida ale jak powiedział nam Artur Młynarz trwają pracę nad stworzeniem odpowiedniego oprogramowania na platformę iOS.

Więcej informacji znajdziemy na stronie: http://mp3tapelessdeck.pl/