Więcej...

Elektroakustyczne laboratorium - Field Kit

12.03.2018  | Paweł Pruski
Elektroakustyczne laboratorium - Field Kit

Field Kit jest czymś na wzór elektroakustycznego mini laboratorium. Z historycznej perspektywy jest to nawiązanie do tradycji sięgającej eksperymentów Johna Cage’a. Źródłem dźwięku nie jest oscylator, ani żaden standardowy instrument. Dzięki połączeniu różnych elementów - bazujemy np. na dźwiękach rejestrowanych przez mikrofony kontaktowe lub przetworniki elektromagnetyczne.

O projekcie berlińskiej firmy  Koma Elektronik było szczególnie głośno podczas crowdfundingowej zbiórki na platformie KickStarter. Ku zaskoczeniu samych twórców finansowanie projektu dziesięciokrotnie przekroczyło zakładany próg związany z wdrożeniem go w życie. W chwili bieżącej Field Kit jest w regularnej sprzedaży, ale po kolei... Czym właściwie jest wspomniane urządzenie?

Centralną część Field Kit jest czterokanałowy mikser. Kolejnym modułem jest radio połączone z możliwością sterowania CV.  Dalej znajdziemy obwiednie oraz generator wolnych przebiegów (LFO). Urządzenie wyposażone jest oczywiście w szereg wyjść oraz wejść. Jedną z ciekawszych opcji jest interfejs napięciowy pozwalający na sterowanie zewnętrznymi elementami: np. silniczek elektryczny, brzęczek, dioda itp.  Celem zestawu jest generowanie interesujących zjawisk akustycznych, ich rejestracja oraz przetwarzanie.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby przetwarzać dźwięki syntezatorów, czy też samplerów - prawdziwa zabawa zaczyna się jednak w momencie gdy wchodzimy na grunt "fizyczny eksperymentów akustycznych". Na stronie producenta możemy dokupić zestaw dodatkowych akcesoriów: mikrofonów kontaktowych, silniczków. Dostępna jest również obudowa, dzięki której możemy zamontować Field Kit w format Eurorack. Urządzenie dedykowane jest dla osób lubiących eksperymentować z dźwiękiem, posiadających dodatkowo smykałkę do majsterkowania.

Cena urządzenia: około 200 euro
Strona producenta: https://koma-elektronik.com/