Marbles - modularne królestwo chaosu

02.04.2018  | Paweł Pruski
Marbles - modularne królestwo chaosu

Marables to najnowszy moduł eurorack oferowany przez firmę Mutable Instruments. Określony został mianem "losowego samplera", który zgodnie z hasłem reklamowym - pozwala na tworzenie kontrolowanego chaosu oraz losowości.

Mutable Instruments jest jedną z najbardziej innowacyjnych firm produkujących moduły w formacie eurorack. Na jej koncie znajduje się wiele eksperymentalnych modułów, cenionych przez pasjonatów tego formatu. Najbardziej rozpoznawalną konstrukcją, będącą wizytówką firmy jest syntezator granularny - Clouds. Wspomniany moduł od wielu lat jest tzw. "must have" w skrzyniach producentów zajmujących się tworzeniem dźwięków w klimatach ambientowych, czy też dronowych. W październiku ubiegłego roku Mutable Instruments zdecydowało zaprzestać dalszej produkcji modułu. Kilka miesięcy później pojawiła się informacja o rozpoczęciu prac nad nowym modułem.  Następcą Clouds okazał się być Marables - sampler generujący losowe struktury.

 

 

Losowość jest kluczem do zrozumienia Marables. Pojawia się ona na wielu płaszczyznach modułu. Ulokowana jest w funkcji losowego generatora rytmów, losowego generatora napięciowego, czy też możliwości tworzenia losowych pętli. Dodatkowo, bardzo interesującą funkcję oferuje pokrętło "Deja Vu". Steruje prawdopodobieństwem ponownego wykorzystania przeszłego materiału zamiast próbkowania bieżącego (generowania nowych losowych danych). Dzięki swojej architekturze pozwala ożywić powtarzalnych sekwencji, czy też melodii wprowadzając ceniony przez wielu producentów niedeterministyczny charakter brzmienia.


Cena: 1250 zł
Strona producenta: https://mutable-instruments.net/

Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó