Nowa aktualizacja - Reason 10.1

21.05.2018  | Paweł Pruski
Nowa aktualizacja - Reason 10.1

W pierwszej połowie maja pojawiła się kolejna aktualizacja programu Reason 10. W odróżnieniu od poprzednich - zmiany nie ograniczyły się do kosmetycznych poprawek. Pojawił się nowy drum sekwencer oraz udoskonalenia syntezatora Europa.

Ostatnia aktualizacja programu Reason (10.1) to przede wszystkim Drum Sequencer. Wspomniana nowość  jest czymś, na co wielu użytkowników programu wyczekiwało latami. Dzięki kilku unikatowym funkcjom wspomniany sekwencer pozwala wykorzystać duży potencjał perkusjonaliów dostępnych w programie. Łatwo integruje się z każdym syntezatorem oraz samplerem dostępnym w programie. Co ważne - może zostać również zintegrowany z dowolnym instrumentem w postaci VSTi oraz hardwarowym (za pomocą komunikatów MIDI).

 

 

W kontekście wewnętrznego środowiska Reason 10, Drum Sequencer oferuje możliwość bardzo wygodnego tworzenia sekwencji perkusyjnych. Do tej pory, jeśli korzystaliśmy np. z maszyny perkusyjnej Korg - najbardziej naturalnym rozwiązaniem było zapisywanie sekwencji w edytorze piano roll. Niestety nie jest to zbyt wygodne, a tym bardziej ergonomiczne rozwiązanie. Oczywiście mogliśmy również skorzystać z innego sekwencera, a to również niosło ze sobą szereg kompromisów.

Dzięki Drum Sequencer wszystko, co potrzeba umieszczone mamy w jednym miejscu. Dodatkowo do tworzonych sekwencji możemy aplikować prawdopodobieństwo oraz tzw. retrigging. Pierwsza funkcja pozwala nam określić z jakim prawdopodobieństwem dany krok w sekwencji ma zostać odtworzony. Dostajemy prosty lek na monotonność jednostajnych beatów. Retrigging pozwala podzielenie wybranych kroków na mniejsze części (1/4, 1/16 itd). Są to funkcje znane z wielu popularnych sprzętowych maszyn perkusyjnych (np. Analog Rytm).

 

 

Druga z nowości związana jest z syntezatorem Europa. W związku z aktualizacją - do syntezatora możemy wgrywać własne sample. Sygnał może być edytowany po standardowym torze audio, co wiąże się z rozbudowaną możliwością edycji. W połączeniu z oferowanymi silnikami syntezy, Europa stała się prawdziwym gigantem syntezy.

Zobacz także test wideo:
Black Lion Audio Seventeen - jednokanałowy kompresor FET
Black Lion Audio Seventeen - jednokanałowy kompresor FET
„Seventeen nie jest kompresorem typu 1176, na którym nagrywał Twój dziadek”, jak możemy przeczytać w opisie produktu. Świetnie, a zatem czym jest?

 

 

Na stronę twórców Reasona warto zajrzeć jeszcze z jednego powodu. Aktualnie trwa jedna z większych wyprzedaży - przecenione zostało różne komponenty programu (np. dodatkowe instrumenty, efekty, łańcuchy processingowe).

Strona producenta: https://www.propellerheads.se/