Więcej...

APPARATUM - instalacja zainspirowana Studiem Eksperymentalnym Polskiego Radia

07.08.2018  | Piotr Lenartowicz
APPARATUM - instalacja zainspirowana Studiem Eksperymentalnym Polskiego Radia

APPARATUM to instalacja zainspirowana dorobkiem Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia (SEPR), którą stworzyła grupa panGenerator na zamówienie Instytu Adama Mickiewicza w ramach programu "Polska 100". Przyjrzyjmy się nieco temu obiektowi.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez twórców tej instalacji, pozwala ona każdemu wcielić się w rolę kompozytora i producenta muzyki elektroakustycznej. Cyfrowy interfejs dotykowy pozwala na aranżacje utworu a analogowe generatory dźwięku oparte o samplowanie taśm magnetycznych oraz wirujące dyski optyczne odpowiadają za emisje dźwięku. Skomponowany przez nas utwór zostaje wgrany na serwer w postaci pliku mp3 a graficzna partytura zostaje wydrukowana w formie przypominającej paragon. 

 

 

APPARATUM oczywiście nie jest instrumentem sensu stricte a właśnie instalacją artystyczną, przez co nie trafi do sklepów i nie będziemy mieli możliwości wstawienia go do naszego studia. Założenie jego twórców było jednak inne - upowszechnienie wiedzy oraz zainteresowanie tematyką związaną z SEPR. A wszyscy się pewnie zgodzimy, że tego nigdy za wiele.

 

 

Instalacja miała swoją premierę w maju 2018 podczas Festiwalu Kody, niebawem zostanie zaprezentowana również w jednym z najważniejszych ośrodków nowych mediów na świecie, czyli ZMK Karlshrue. Natomiast polscy widzowie będą mogli zobaczyć APPARANTUM podczas najbliższej Warszawskiej Jesieni.

Więcej informacji: https://pangenerator.com/