Wystartował preorder OP-Z

19.09.2018  | Paweł Pruski
Wystartował preorder OP-Z fot. https://www.teenageengineering.com

Kilka dni temu rozpoczął się preorder długo wyczekiwanego urządzenia Teenage Engineering - OP-Z. Tym samym, zakończył się wieloletni okres testów oraz wprowadzania ulepszeń do tego sprzętu.

Na początek kilka informacji na temat tego, czym właściwie jest OP-Z. Na pewno (wbrew niektórym opiniom) nie jest to następca OP-1. Oba urządzenia w minimalnym stopniu pokrywają się funkcyjnie, jednak w zdecydowanej większości zakres ich działania jest zupełnie inny. Odmienny jest workflow - w OP-1 kluczowe jest posługiwanie się wirtualną taśmą, w OP-Z na pierwszy plan wychodzi sekwencer. Powołując się na słowa producentów celem nie było stworzenie "lepszego OP-1".

 

 

OP-Z jest znacząco mniejszy od OP-1. Nie posiada również wyświetlacza. Urządzenie współpracuje z oprogramowaniem zainstalowanym na iPhonie oraz iPadzie.  Co ważne - do realizacji zadań związanych z tworzeniem muzyki jest to wariant opcjonalny. Możliwy (otrzymujemy wizualizacje tego co aktualnie dzieje się w urządzeniu), ale nie konieczny - to samo zrobimy na samym OP-Z.  Podłączenie do iPhona/iPada konieczne jest natomiast wtedy, gdy chcemy zająć się wizualizacjami. Ta funkcja jest stricte połączona z oprogramowaniem. Jeśli podczas występów, chcemy wykorzystać OP-Z do tworzenia wizualizacji - nie obejdzie się bez programowego wsparcia.

 

 

Zobacz także test wideo:
Technics EAH-A800 - bezprzewodowe słuchawki z redukcją szumów
Technics EAH-A800 - bezprzewodowe słuchawki z redukcją szumów
Wszystkim osobom dorastającym w latach 70. i 80. minionego wieku należąca do Panasonica marka Technics nieodmiennie kojarzy się z gramofonami oraz doskonałym sprzętem hi-fi.

Przechodząc do specyfikacji OP-Z. W dużym skrócie urządzenie to jest połączeniem syntezatora, samplera oraz grooveboxa. Sercem urządzenia jest sekwencer (kolejna różnica w stosunku do OP-1). Sekwencje możemy tworzyć (nagrywać) w czasie rzeczywistym, lub też krok po kroku. Ciekawostką jest możliwość lokowania parametrów (funkcjonalność znana m.in. z urządzeń marki Elektron), czyli przypisywanie danemu krokowi zbioru indywidualnych ustawień. W warstwie dźwiękowej możemy korzystać z wbudowanych instrumentów lub też sampli, które modyfikowane być mogą za pomocą wbudowanych efektów (m.in.: delay, reverb, filtry). Urządzenie posiada również czujnik ruchu, mikrofon, możliwość wysyłania komunikatów MIDI oraz CV. Komunikacja z OP-Z możliwa jest za pomocą Bluetooth 5.0 oraz USB-C. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, cena urządzenia jest niższa niż OP-1 i na chwilę bieżącą wynosi - 2649 zł.

Strona producenta: http://teenageengineering.com

Star icon
Produkty miesiąca
Neumann KH 150 AES67 - aktywny monitor studyjny
KRK ROKIT 5 G5 - monitory aktywne bliskiego pola
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó