Więcej...

Polyverse Music Wider, Zynaptic Subspace i inne - najlepszy freeware z września

09.10.2018 
Polyverse Music Wider, Zynaptic Subspace i inne - najlepszy freeware z września

W tym miesiącu wybraliśmy dla Was bezpłatne efekty klasy premium: wysokiej klasy pogłos, łatwy w użyciu enhancer stereo i klasyczny gitarowy chorus.

Polyverse Music Wider

Poszerzające stereofonię wtyczki kompatybilne z trybem mono są zawsze mile widziane. Tym bardziej, gdy są darmowe. Polyverse to stosunkowo młoda firma w świecie twórców wtyczek, ale działają w ciekawy sposób: współpracują z profesjonalnymi muzykami. Jeśli ich produkt, powstały jako kolaboracja z izraelską gwiazdą psytrance Infected Mushroom ma o czymś świadczyć, to zanosi się na bardzo ciekawy ciąg dalszy.

Procesor nosi nazwę Wider i robi dokładnie to, co sugeruje jego nazwa – poszerza odczuwalną stereofonię, czyniąc to także dla materiałów monofonicznych.
W przeciwieństwie do większości enhancerów stereo, Wider nie ingeruje w fazę sygnałów, dzięki czemu jego praca nie ma wpływu na dźwięk w odsłuchu monofonicznym. Gdy aktywujemy odsłuch mono, jedynym efektem będzie... brak efektu – tak, jakbyśmy wyłączyli procesor. Tę unikalną funkcję uzyskano poprzez zastosowanie inteligentnego połączenia filtrów wszechprzepustowych z filtrami grzebieniowymi. Wystarczy powiedzieć, że działa to naprawdę znakomicie, poszerzając każdy sygnał do 200%.

Skomplikowane algorytmy wtyczki ukryte są za banalnym interfejsem użytkownika. Tutaj nie jest potrzebna żadna instrukcja obsługi, choć takowa dołączona jest do wtyczki.

bit.ly/polyverse_wider

Zynaptic Subspace

Zynaptic funkcjonuje na rynku profesjonalnych wtyczek od 20 lat, a jego pierwszym znanym produktem był dostępny do dziś Orange Vocoder z 1998 roku. Subspace jest ich najnowszą (i bezpłatną) wersją zachwycającego pogłosu wszechprzepustowego, którego algorytm znajdziemy we wtyczkach różnych marek. Interfejs procesora jest bardzo prosty: wybierasz jeden z czterech presetów i ustawiasz proporcje czysty/efektowy. Łatwy w użyciu i dający ciekawe wybrzmiewanie. (www.zynaptiq.com/subspace)

 

Minimal Instruments Kick-n-Snare

Ta firma ma u nas duży kredyt zaufania, który zdobyła dzięki doskonale brzmiącym pluginom bazującym na samplach. W ubiegłym miesiącu wspomnieliśmy o ich wtyczce perkusyjnej Raijin, a teraz przyszedł czas na Kick-n-Snare. Jak można było sądzić, oferuje ona brzmienia stopy i werbla plus kilka kontrolek. Dla wytwarzanych przez ten ROMpler tłustych dźwięków możemy globalnie zmieniać takie parametry jak wielkość pogłosu, odcięcie filtru, czas ataku i wysokość tonu.

bit.ly/kick-n-snare

Mercuriall WS-1

Dobry chorus, choć to efekt zgrany jak stara płyta, zawsze się przydaje – choćby do pogrubienia dźwięku syntezatorów monofonicznych. Mercuriall znany jest ze swoich doskonałych emulacji wzmacniaczy gitarowych, zatem nikogo nie powinno dziwić, że ich wirtualna kostka chorusa reprezentuje sobą wysoką klasę. Dźwięk jest pełny, bogaty, a użytkownik ma do dyspozycji regulatory Depth, Mix i Speed. (bit.ly/Mercuriall)

 

Klasyczny software - PSP PianoVerb

Kiedy na rynku pojawiły się pierwsze efekty VST, wielu profesjonalistów podchodziło do nich z rezerwą. PSP to jedna z pionierskich firm, której produkty spełniły oczekiwania miłośników fizycznych gałek, nie tylko dorównując rozwiązaniom sprzętowym, ale wręcz je deklasując. Najlepszym tego przykładem jest choćby VintageWarmer, który zdobył wszystkie możliwe nagrody.

PSP PianoVerb nie jest wirtualną wersją jakiegokolwiek urządzenia, a raczej emulatorem zjawiska akustycznego, jakie powstaje, gdy dźwięk z zewnątrz pobudza do drgań struny fortepianu. Brzmi zupełnie inaczej niż wszystkie inne pogłosy, i właśnie to jest jego największą zaletą.

bit.ly/pianoverb