Więcej...

Yamaha CP73 i CP88

12.03.2019 
Yamaha CP73 i CP88

Jak sugerują przedstawiciele firmy Yamaha, najnowsze pianina sceniczne tego producenta mają zamiar powalczyć o klienta z wiodącymi markami, których instrumenty można zobaczyć na najbardziej prestiżowych scenach świata.

W modelach CP73 i CP88 zadbano o dostępność najwyższej jakości próbek akustycznych fortepianów i pianin elektrycznych, pod postacią bibliotek sampli trzech instrumentów koncertowych (Yamaha CFX i S700 oraz Bosendorfer Imperial 290) oraz szeregu akustycznych pianin i instrumentów elektrycznych i elektronicznych, jak klasyczna Yamaha CP80 z 1978 roku. Ponadto użytkownik ma możliwość skorzystania z całej gamy barw organowych, smyczkowych i syntetycznych, bazujących na brzmieniach 57 generatorów AWM2 w ramach pełnej, 128-głosowej polifonii.

Szczególną uwagę zwraca panel czołowy instrumentu, charakteryzujący się natychmiastowym dostępem do kluczowych ustawień. Widoczny jest podział na sekcje Pianos, Electric Piano i Sub – ta ostatnia to barwy smyczków, podkładowe i inne tego typu, będące na ogół dodatkiem do zasadniczego brzmienia fortepianowego. Nie ma tu żadnych menu czy zakamuflowanych funkcji, a każdy istotny element barwy może być regulowany bezpośrednio. Sekcja Electric Piano ma własny procesor efektów, dostosowany do tego typu barw i bazujący na silniku Virtual Circuitry Modeling, emulującym zachowanie klasycznych procesorów. Zastosowana w modelu CP88 klawiatura to model NW-GH (Natural Wood, Graded Hammer) z trzema czujnikami oraz pokryciem z syntetycznego hebanu i kości słoniowej. Klawisze skonstruowano tak, aby pianista mógł uzyskać repetycję dźwięków typową dla fortepianów. Z kolei klawiatura CP73 przypomina te, które można znaleźć w pianinach elektrycznych. Jest stosunkowo lekka i charakteryzuje się zrównoważoną akcją.

Przewidywane ceny nowych instrumentów to 8.745 zł za CP73 i 10.935 zł za CP88.

https://pl.yamaha.com