Więcej...

Co znajdziemy w aktualizacji Ableton Live 10.1 ?

09.06.2019 
Co znajdziemy w aktualizacji Ableton Live 10.1 ? fot. https://akademiadzwieku.pl

Już od jakiegoś czasu dostępna jest najnowsza wersja programu Ableton Live 10. Jeżeli jeszcze nie mieliście czasu aby sprawdzić jakie zmiany wprowadza aktualizacja 10.1 to teraz możecie to zrobić w serii filmów, które na tą okazje przygotował Mateusz Telega, Certyfikowany Trener Ableton oraz założyciel Akademii Dźwięku.

Pierwsza duża aktualizacja Ableton Live 10, od kilku miesięcy testowana była w postaci wersji beta. Zapowiadane zmiany nie dotyczą jedynie kosmetyki - wprowadzają szereg istotnych nowości oraz usprawnień programu. Zapytaliśmy Mateusza skąd pomysł na nagranie tych filmów - Update Live 10.1 przyniósł masę nowości, a lista zmian może trochę przytłaczać. Pomyślałem, że podzielę się swoim doświadczeniem i pomogę innym szybko zorientować się w temacie. Wybrałem subiektywnie najważniejsze funkcje i usprawnienia. Filmy te wykorzystywane są również w Akademii Dźwięku. Uczymy głównie z wykorzystaniem Ableton Live, więc wszelkie zmiany w sofcie mocno wpływają na to, czym się zajmujemy - powiedział.

Ponadto, zapytaliśmy Mateusza czy wprowadzone zmiany ocenia pozytywnie - Jestem wielkim fanem wszystkich usprawnień związanych z workflow. Prędkość pracy w DAW-ie to kluczowa sprawa – im mniej czasu poświęcamy na obsługę, tym lepszą tworzymy muzykę. Pod tym względem zmiany w nawigacji, automatyzacji czy np. freezowaniu są na pewno na plus. Z drugiej strony mamy też trochę poprawek kosmetycznych, jak choćby nowe efekty audio. Tu jestem bardziej sceptyczny, bo ich development musiał zająć sporo czasu, a z naszej perspektywy niewiele wnoszą - odpowiedział.

Na koniec Mateusz opowiedział nam co nieco o swojej bieżącej działalności - Na co dzień organizuję szkolenia w Akademii Dźwięku, warszawskiej szkole produkcji muzycznej. Specjalizujemy się w zajęciach stacjonarnych, mamy świetnie przygotowaną salę warsztatową. Filmy to dla nas przydatne narzędzie uzupełniające typowe działania. Szybko aktualizuje wiedzę uczniów bez rozbijania programów trwających szkoleń. Na pewno będziemy dopracowywali tego typu materiały w przyszłości. Wszelkie komentarze będą dla nas bardzo cenne!